niedziela, 25 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > Kto zwerbował zamachowca?

Kto zwerbował zamachowca?

Kto zwerbował zamachowca?
Data publikacji: 2017-12-12 00:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1677 304800

Tunezyjski terrorysta Anis Amri, który rok temu w zamachu w Berlinie zabił 12 osób, w tym jednego Polaka, został osobiście zwerbowany przez radykalnego kaznodzieję Abu Walaa - podała niemiecka telewizja publiczna ARD, która powołuje się na dokumenty Krajowego Urzędu Kryminalnego w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Według tej instytucji Walaa "autoryzował" wykonanie planu zamachu. Z dokumentów wynika, że Amri utrzymywał "wyłączne stosunki" z pochodzącym z Iraku kaznodzieją.

33-letni Irakijczyk Walaa uważany jest za czołowego przedstawiciela Państwa Islamskiego w Niemczech. Pełnił funkcję imama w meczecie w Hildesheim. Odpowiada przed sądem w Celle za głoszenie islamistycznych kazań wzbudzających nienawiść i wykorzystywanie meczetu do werbowania na terenie Niemiec bojowników IS na wojnę w Syrii i Iraku. Według niemieckich służb radykalny kaznodzieja skłonił do wyjazdu w rejon walk co najmniej 24 osoby, z których sześć zginęło.

Na ławie oskarżonych zasiada oprócz Abu Walaa czterech innych mężczyzn w wieku od 27 do 51 lat oskarżonych o rekrutowanie ochotników do dżihadu. Cała grupa został aresztowana w listopadzie 2016 roku.

Świadek koronny w procesie Anil O. twierdzi, że uległ radykalizacji właśnie pod wpływem kazań Abu Walaa. 23-latek walczył po stronie IS w Syrii, ale po pewnym czasie zerwał z dżihadystami. Po powrocie do Niemiec skazany został na karę więzienia w zawieszeniu.

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w pogrzebie polskiego kierowcy, który zginął z rąk Anisa Amriego.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Kto zwerbowal zamachowca... ?
Najpierw PO-lityka Brukseli i Berlina... a pozniej dalsza, czyli "kolejna paleczke" przejely juz Meczety i Imamy w tych Krajach... ktore Ich PO-PRZYJ-MO-WA-LY !!
2017-12-13 11:52:41
.
To, że Polska jest chrześcijańska i taka pozostanie, jest oczywiste, ale dlaczego w Polsce są osoby, które chcą z tym walczyć i nie mogą się pogodzić z tym, że ten kraj istnieje wyłącznie dzięki jednej religii, która była przy wszystkich historycznych momentach i niosła Polskę do zwycięstwa. Jeżeli komuś się nie podoba, to niech wyjedzie do kraju, który ma inną religię.
2017-12-13 08:45:06
Polska - od ponad 1050 lat Chrzecijanska...
Tak Szczecinski jak i Krajowy Refugees w PO-rozumieniu z Lewactwem, chcieli by ten Is-lamski "B....l" jeszcze do Polski PO-sprowadzac ! Gdyz Oni przydali by sie Lewakom, do wykonywania "brudnej i krwawej" PO-litycznej roboty - takze i na terenie Polski !! Ale na Szczescie znaczna wiekszosc Polakow mowi - STOP, STOP, STOP !!!
2017-12-12 12:28:35
pipi
- kto werbował to "pikuś", webują w 99% imami, to wie VS - ma zainstalowane "tivi" obok meczetów....Dlaczego dopiero po kilku dniach znaleziono "papiery" Amriego w kabinie?...Są jecze inne pytania, np. dlaczego ciężarówka nie była zabezpieczona na parkingu policji lecz stała w koszarach BW, itp.
2017-12-12 10:07:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie