czwartek, 21 marca 2019.
Strona główna > Świat > Macron: Europa nie jest supermarketem

Macron: Europa nie jest supermarketem

Macron: Europa nie jest supermarketem
Data publikacji: 2017-06-22 22:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1654 271888

- Mam nadzieję, że prezydent Francji Emmanuel Macron, który ma zamiar spotkać się w Brukseli z premier Beatą Szydło, wyjaśni swoje słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej – powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.

W wywiadzie udzielonym ośmiu europejskim gazetom prezydent Francji powiedział m.in.: „Gdy słyszę dziś niektórych przywódców politycznych z Europy Wschodniej, to widzę, że zdradzają oni Europę. Decydują się na rezygnację z zasad i odwracają się plecami do Europy. To jest cyniczne podejście do UE: służy im ona do rozdzielania pieniędzy – bez przestrzegania jej wartości”.

Macron mówił też m.in., że „Europa nie jest supermarketem”, tylko „wspólnotą losów”, która sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady. „Kraje Europy, które nie przestrzegają reguł, muszą ponieść wszelkie polityczne konsekwencje” – podkreślił.

Prezydent Francji domaga się też bardziej surowych reguł dla pracowników z Europy Wschodniej oddelegowanych do pracy we Francji, stanowiących tanią konkurencję dla Francuzów. Jego zdaniem przyczyną Brexitu był napływ pracowników z Europy Wschodniej do Wielkiej Brytanii.

Pytany w czwartek przez dziennikarzy w Sejmie, czy w kontekście wypowiedzi francuskiego prezydenta nadal wierzy w reset z Francją, szef polskiej dyplomacji odpowiedział: „Jestem człowiekiem wielkiej wiary”.

Odnosząc się do słów Macrona, iż „Europa nie jest supermarketem”, dodał: „To biznes francuski musi też zobaczyć, że Polska nie jest supermarketem i jeśli chce dalej z nami współpracować, to musi też zachować się uczciwie wobec Polski”.

– Ja mam nadzieję, że pan prezydent Macron, który będzie dziś i jutro na Radzie Europejskiej i ma zamiar spotkać się z panią premier, wyjaśni te słowa Polakom, Węgrom i innym narodom Europy Środkowej – zaznaczył.

(pap)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Wawrzek
Prawdę ten francuski chłop mówi - to ONI z Polski zrobili swój Market począwszy od Berlietów,TPSA, Ciepłowni, i całej gamy Marketów, Castorama. Obi Intermarche itd. i tp i doją Polskę ile wlezie wywożąc kapitał bez ograniczeń i opłat podatkowych. Polska nic netto nie otrzymuje z Unii - to Polska swoimi przekupnymi nieudacznikami sprezentowała zakup 8 milionowego bezrobocia niszcząc na ich życzenie własne Zakłady produkcyjne a obecnie płaci większe składki niż nie jeden bogaty.
2017-06-25 13:45:52
Macron ma rację
Po 4 czerwca 1989 gdzie zlikwidowano wszystkie zakłady pracy ,fabryki ,stocznie ,PGR-y itd i wygonieniu polaków poza ten kraj .Staliśmy się klientami rynków zachodnich taki był cel i założenie tych co doprowadzili do ruiny tego kraju .
2017-06-24 22:47:35
@sa ja w niedzielę
A kupuj sobie na zdrowie. I nie zapomnij zbierać paragonów z Auchana. Za równowartość 100,- PLN dają Legię Honorowa.
2017-06-24 19:16:30
są ja w niedzielę jadę na zakupy do Auchana
i śmieje się z pisowskich oszołomów
2017-06-23 17:56:43
@HogoFogo
Popieram! Bardzo dobry pomysł!
2017-06-23 14:37:15
padnę ze śmiechu
to komentarz do "Macron ma rację" .... człowieku zastanów się co piszesz, Polska też płaci składkę do kasy UE, rolnicy francuscy dostają większe dotacje niż polscy, Polacy są dużo gorzej opłacani, francuskie sieci handlowe bez żenady nas "doją", stocznie niemieckie można było dofinansować a polskie nie ! francuskie koncerny mogą dostać pomoc publiczną a jak coś podobnego chce zrobić polski rząd to od razu lament , że to zagrożenie dla konkurencyjności, przykładów można mnożyć .... czy pan myśli ,że przyjęli nas do UE z miłości ... to jest biznes ... owszem,my mamy lepiej a to oni na tym zarabiają miliardy euro!
2017-06-23 11:29:59
HogoFogo
Akcja: "tydzień bez Castoramy, Auchana i Carrefoura" powinna przywrócić dobre mniemanie Pana Macrona na temat praworządności w Polsce.
2017-06-23 10:57:05
Macron ma rację
Bierzemy z UE miliardy dotacji, praktycznie można powiedzieć ze Unia utrzymuje Polskę, a jak trzeba pomóc Wlochom, Grecji, Cyprowi przepełnionym ilością uchodźców to się na nich wypinamy. Wstyd mi za nasz rząd, to są niepoważni ludzie
2017-06-23 10:55:29
o
zbojkotować wszystko co francuskie bo ich towary są marnej jakości i technologicznie przestarzałe. jedyne co produkują wspaniale to wojskowe buty do ucieczki z pola walki
2017-06-23 10:07:09
pytam
Polska też nie jest supermarketem panie Makaron! Kiedy francuskie markety zaczną płacić podatki w Polsce??
2017-06-23 08:57:21
Makaron
Europa nie jest supermarketem, ale jej kraj geograficznie członkowski to już może nim być, skoro francuskie sieci super/hipermarketów czerpią milionowe zyski ze swoich sklepów w Polsce i co??
2017-06-23 07:07:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Jak często masz problem ze znalezieniem miejsca do parkowania w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy