wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > Nowa wiceprezes TSUE – „supersędzia” z powiązaniami politycznymi

Nowa wiceprezes TSUE – „supersędzia” z powiązaniami politycznymi

Nowa wiceprezes TSUE – „supersędzia” z powiązaniami politycznymi
Data publikacji: 2018-10-09 20:10
Ostatnia aktualizacja: 2018-10-22 12:39
Wywietleń: 1205 355449

Rosario Silva de Lapuerta, wybrana we wtorek na wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, uznawana jest w ojczystej Hiszpanii za „supersędzię” z racji swojego doświadczenia i pozycji w unijnym wymiarze sprawiedliwości.

Lapuerta ma również silne powiązania z rządzącą do maja w Hiszpanii centroprawicową Partią Ludową (PP).

Wybór na stanowisko wiceprezesa TSUE zbiega się z czterdziestą rocznicą wyboru Silvy de Lapuerta na członkinię Prokuratorii Generalnej Hiszpanii (AGE), pierwszą kobietę w tej instytucji.

Komentatorzy wskazują, że urodzona w Madrycie Lapuerta była już na progu swojej kariery “skazana na sukces”. Świeżo upieczona absolwentka wydziału prawa na stołecznym Uniwersytecie Complutense włączona została do AGE w wieku zaledwie 24 lat.

Związana była w przeszłości ze strukturami hiszpańskiej administracji rządowej. Pracowała m.in. w dziale prawnym Ministerstwa Transportu, Turystyki i Komunikacji, a także w dziale prawnym hiszpańskiego MSZ. Wykładała też prawo wspólnotowe w szkole dyplomatycznej w Madrycie.

Lapuerta szefowała również państwowej służbie prawnej odpowiedzialnej za postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości oraz była wicedyrektor działu wspólnotowej i międzynarodowej pomocy prawnej w Prokuratorii Generalnej Hiszpanii.

Zanim w październiku 2003 r. została sędzią TSUE, wchodziła w skład grupy refleksyjnej ds. przyszłości wspólnotowego systemu sądowego działającej przy Komisji Europejskiej, a także przewodziła delegacji hiszpańskiej grupy “Amis de la Presicence” ds. reformy wspólnotowego systemu sądowego w traktacie nicejskim.

Hiszpańscy komentatorzy wskazują, że nowa wiceprezes TSUE ma silne powiązania osobiste z Partią Ludową, a także z dawnym reżimem frankistowskim. Jej ojciec, Federico Silva Munoz, był w gabinecie gen. Francisco Franco ministrem robót publicznych w latach 1965-70.

Inną osobą publiczną z bliskiego kręgu nowej wiceprezes TSUE jest jej siostra, Marta Silva de Lapuerta, która w przeszłości przewodziła Prokuratorii Generalnej, a także zasiadała we władzach klubu Real Madryt. W 2014 r. magazyn “Forbes” zaliczył ją do grona trzech najbardziej wpływowych osób w hiszpańskim wymiarze sprawiedliwości.

Nowa wiceszefowa TSUE ma nie tylko rodzinne powiązania z kluczowymi osobami w Partii Ludowej, ale też przez wiele lat sympatyzowała i wspierała finansowo to największe dziś ugrupowanie w hiszpańskim parlamencie.

Według dziennika “El Plural” Lapuerta jest od kilku lat najważniejszą osobą z hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości w strukturach UE. Gazeta przypomina, że ta najdłużej zasiadająca w TSUE sędzia zakończy kadencję dopiero w 2021 r. Do Trybunału zgłosił jej kandydaturę w październiku 2014 r. ówczesny premier Mariano Rajoya.

Gazeta twierdzi, że dotarła do dokumentów potwierdzających, iż w latach 2008-2011 sędzia Lapuerta wpłacała darowizny na rzecz Partii Ludowej. Dziennik przypomniał, że w Hiszpanii prawo nie zabrania sędziom przynależności do organizacji i partii politycznych.

Partia Ludowa została odsunięta od władzy po przegłosowaniu 1 czerwca wotum nieufności wobec Rajoya. Premierem został szef socjalistów Pedro Sanchez.

Wotum nieufności zgłosili socjaliści po werdykcie sądu w Madrycie, który 24 maja skazał Partię Ludową na karę ponad 245 mln euro w aferze korupcyjnej Gurtel. Wyroki w tym procesie usłyszało 29 spośród 37 oskarżonych, w tym politycy i przedsiębiorcy powiązani z PP.

Jednym z oskarżonych w trwającym od 2009 r. procesie był wuj nowej wiceprezes TSUE Alvaro Lapuerta, który w latach 1993-2008 był skarbnikiem Partii Ludowej. W 2016 r. z uwagi na demencję podejrzanego prokuratura wycofała zarzuty. Polityk, który piastował funkcję prokuratora w czasie trwającego do 1975 r. reżimu frankistowskiego, zmarł w wieku 90 lat w czerwcu tego roku.

Nowa wiceprezes Trybunału UE, który zajmie się ustawą o polskim Sądzie Najwyższym, zastąpiła włoskiego sędziego Antonio Tizzano. Sędzia Tizzano podczas rozprawy w sprawie Puszczy Białowieskiej doradzał KE, aby ta wnioskowała o kary finansowe dla Polski. Tizzano przeszedł na emeryturę 8 października.

(pap)

Fot.curia.europa.eu

Komentarze

Czyli ze bylo...
Jak Wiatr "po-wie-je" najpierw w... Lewo - a teraz "rzekomo i troche" w Prawo...??
2018-10-12 01:13:50
FogoHogo
Cyt. "Tizzano przeszedł na emeryturę 8 października." Dla Rosario Silva de Lapuerta szykuje się nowa robota ponieważ w Polsce jedna "Tizzano" nie chce przejść na emeryturę. Należy sprawdzić jakie paragrafy spowodowały iż Tizanno przeszedł na emeryturę bez szemrania.
2018-10-11 19:10:11
HogoFogo
O sympatiach politycznych tej Pani wiemy już wszystko. Teraz czas na preferencje seksualne i stan konta.
2018-10-10 07:49:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie