środa, 17 października 2018.
Strona główna > Świat > Papież do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon

Papież do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon

Papież do biskupów: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon
Data publikacji: 2018-05-22 00:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:48
Wywietleń: 1509 328811

Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek 21 maja, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon". Przyznał, że na kryzys powołań wpływ mają skandale ujawniane w Kościele.

W wystąpieniu w Auli Synodu w Watykanie Franciszek wyraził zaniepokojenie kwestiami związanymi z pieniędzmi i przejrzystością.

- Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon - oświadczył. - Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami.

Jak zaznaczył papież, włoski episkopat "wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości". - Lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód- dodał. - Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy i traktowanie dóbr Kościoła, jakby były osobistą własnością - przestrzegł.

Papież stwierdził też, że "niepokój budzi kryzys powołań".

- To zatruty owoc kultury tymczasowości i dyktatury pieniędzy - ocenił.

W opinii Franciszka przyczynami tego kryzysu są też "skandale i chłodne głoszenie świadectwa". Te wszystkie czynniki jego zdaniem "oddalają młodzież od życia konsekrowanego".

- Ile seminariów zostanie zamkniętych z powodu braku powołań? Bóg tylko wie - oznajmił papież.

Po raz kolejny w ostatnich latach wyraził opinię, że liczba 250 diecezji we Włoszech jest zbyt wysoka.

- To temat, który ciągnie się od dawna; sądzę, że nadszedł czas, by go zakończyć jak najszybciej - wezwał Franciszek.

(pap)

Fot. PAP/EPA

Komentarze

Pycha i Szmal
Ale PiS to narodowy socjalizm ! tzw.piso-bolszewia
2018-05-24 09:50:09
Do... PO-nizszego - Prezes i Sekta
Bo chce PO-czekac... az "byc moze nadejdzie wam" tak rozum jak i zdrowy rozssadek - do tej waszej Lewackiej glowy ??
2018-05-23 23:41:19
Prezes i Sekta
A "Sekta Smoleńska"-pisowska odmiana katolicyzmu w Polsce ? Tylko dlaczego papież nie cytuje śp. Lecha?
2018-05-23 11:43:19
Oj...
Az tyle... to tych "Jarmulek" sie po-zbie-ra-lo ???
2018-05-23 10:50:46
Odp. do... tyle
Wraz z Komunistycznymi i PO-stkomunistycznymi korzeniami... gdzie o PO-zostalym Lewactwie - na razie nie ws-PO-mne !!!
2018-05-22 12:15:10
Hmm...
Oby tylko Wdowimi groszami..? Gdzie o wyjazdach po Cywilnemu, na plaze poludnia Europy z Mloda dziewczyna - juz Nie wspomne...!!
2018-05-22 12:09:35
tyle
Kościół i kler to gangrena, a gangrenę się wycina
2018-05-22 11:07:43
-----------
Na swiecie jest ponad 4 tys religii, to czlowiek je wymyslil, agnostycyzm to jedyne rozsadne podejscie do zycia, wlasnie gdyby nie kosciol i wszelakie religie swiat by sie rozwijal duzo szybciej-nauka ,medycyna, kosciol od 2 tys lat jest taki sam czyli sredniowiecze,a papiez niech te slowa wysle do torunia i innych polskich biskupow, zycie w biedzie musi kosztowac,zreszta w polsce nikt papieza lewaka nie uznaje haha,zamiast sluchac o religiach zacznijcie czytac ksiazki madrych ludzi np Septhana Hawkinga.
2018-05-22 09:21:04
;-*
Na swiecie jest ponad 4 tys religii, to czlowiek je wymyslil, agnostycyzm to jedyne rozsadne podejscie do zycia, wlasnie gdyby nie kosciol i wszelakie religie swiat by sie rozwijal duzo szybciej-nauka ,medycyna, kosciol od 2 tys lat jest taki sam czyli sredniowiecze,a papiez niech te slowa wysle do torunia i innych polskich biskupow, zycie w biedzie musi kosztowac
2018-05-22 09:18:58
do +
Pustka, czyli ociec dyrektor i dwa podarowane mu samochody, które zniknęły
2018-05-22 08:50:07
+
Jeśli pozwala się na szkalowanie Kościoła w mediach, a wiara nadstawia drugi policzek, to nie ma się co dziwić. Bez Kościoła nie byłoby świata, większość zabytków, które tak tłumnie odwiedzają turyści są właśnie sakralne - zarówno budowle, jak i dzieła sztuki. Alternatywą dla naszej wiary jest pustka, więc nie ma wyjścia.
2018-05-22 07:16:26