czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Świat > Po 60 latach Kuba ma nowego prezydenta

Po 60 latach Kuba ma nowego prezydenta

Po 60 latach Kuba ma nowego prezydenta
Data publikacji: 2018-04-19 19:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 881 323654

Pierwszy wiceprezydent Miguel Diaz-Canel został zgodnie z oczekiwaniami wybrany na prezydenta Kuby, co kończy prawie 60-letnie rządy braci Castro na wyspie. Diaz-Canel zastąpi 86-letniego Raula Castro, który stał na czele Rady Państwa przez ostatnie 12 lat.

57-letni Diaz-Canel był jedynym kandydatem na najwyższy urząd w państwie. Wybrano go na pięcioletnią kadencję. Podczas głosowania w Zgromadzeniu Narodowym Władzy Ludowej, czyli parlamencie, poparło go 603 spośród 604 deputowanych, co oznacza, że zdobył 99,83 proc. głosów.

- Mandat udzielony przez naród kubański temu parlamentowi dotyczy realizowania celów rewolucji kubańskiej w kluczowym momencie historii, ale też reform gospodarczych zapoczątkowanych przez Raula Castro - oświadczył Diaz-Canel w swym pierwszym wystąpieniu jako szef państwa. Zaznaczył też, że to Raul Castro pozostaje liderem tej rewolucji.

Nowy prezydent Kuby   Fot. EPA

Odchodząc z urzędu, Castro zachowa bowiem funkcję sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Kuby. Będzie stał na jej czele do 2021 roku, gdy skończy 90 lat. Według agencji AP oznacza to, że nadal to on będzie najbardziej wpływową osobą na Kubie. Mimo to koniec jego prezydentury jest symbolicznym momentem dla kraju, który od rewolucji znajdował się pod rządami jednej rodziny.

Nowy prezydent Kuby zastąpi w 2021 roku Raula Castro również na czele partii. Zmiana dokona się na VIII zjeździe Komunistycznej Partii Kuby - zapowiedział w czwartek ustępujący prezydent.

Data wyboru nowego prezydenta, 19 kwietnia, jest historyczna ze względu na przypadającą w ten dzień 57. rocznicę odparcia inwazji w Zatoce Świń, której w 1961 roku dokonali kubańscy emigranci z pomocą amerykańskiej CIA. 19 kwietnia nazywany jest na Kubie dniem "pierwszej porażki jankeskiego imperializmu w Ameryce Łacińskiej".

* * *

Diaz-Canel pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Państwa został mianowany przez Raula Castro w 2013 roku. Nie piastuje wojskowych funkcji. Odpowiedzialny za przeprowadzenie historycznych zmian po prawie 60-letnich rządach braci Castro, będzie pierwszym kubańskim przywódcą, który nie brał udziału w rewolucji kubańskiej z 1959 roku.

Stanowisko nowego pierwszego wiceprezydenta przypadło 72-letniemu Salvadorowi Valdes Mesie, członkowi Biura Politycznego Komunistycznej Partii Kuby - ogłosiła Balseiro. Potwierdziła, że w skład Rady Państwa, tak jak oczekiwano, wejdzie 13 nowych członków.

Po zastąpieniu w 2006 roku swego brata Fidela, zmarłego pod koniec 2016 roku, Raul Castro rozpoczął serię reform, które wcześniej były nie do pomyślenia, takich jak otwarcie gospodarki dla prywatnych przedsiębiorców. Zaangażował się także w zbliżenie z USA.

(pap)

Na zdjęciu: Raul Castro i Miguel Di­az-Canel  
Fot. EPA

Komentarze

O 40 lat za szybko...
Ze tez "nie po-cze-ka-li" az uplynie i u Nich - 100 lat od po-wstania Rewolucji...!
2018-04-20 11:52:50
Skad My to znamy
A ile Niewinnych Ofiar... po-chlonela ta ich Rewolucja i ciekawe ilu jeszcze "po-chlonie" ?? I co sie teraz "stanie"... z tym 604 deputownym co "Nie zaglosowal Po-prawnie" ?
2018-04-20 01:30:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy