środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Świat > Prezes Banku Światowego składa rezygnację

Prezes Banku Światowego składa rezygnację

Prezes Banku Światowego składa rezygnację
Data publikacji: 2019-01-07 23:23
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-27 16:30
Wywietleń: 837 370488

Bank Światowy (BŚ) potwierdził w poniedziałek, że jego prezes Jim Yong Kim składa rezygnację na trzy lata przed upływem swej kadencji. Kristalina Georgiewa, dotychczasowa dyrektor wykonawcza Banku, będzie od 1 lutego pełnić obowiązki prezesa BŚ.

Wcześniej w poniedziałek Jim Yong Kim poinformował w wydanym oświadczeniu, że 1 lutego złoży dymisję ze swego stanowiska i przejdzie do firmy, w której "skoncentruje się na inwestycjach w infrastrukturę w krajach rozwijających się". Ani Bank, ani dotychczasowy prezes nie ujawnili, kto będzie jego nowym pracodawcą.

Nieoczekiwana decyzja szefa BŚ da prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który jest niechętnie usposobiony do instytucji ponadnarodowych, okazję do wskazania nowego prezesa Banku - komentuje AFP. Trump wielokrotnie krytykował BŚ za udzielanie pożyczek pewnym krajom, a zwłaszcza Chinom.

Reuters podaje, że Jim Yong Kim sprzeciwia się Trumpowi w związku z jego polityką klimatyczną, jednak według osób z otoczenia szefa Banku, to on sam postanowił zrezygnować ze stanowiska i nie został do tego zmuszony przez administrację Trumpa.

AFP przypomina, że zwyczajowo szefem BŚ jest Amerykanin, a na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego stoi Europejczyk.

59-letni Jim Yong Kim, który ma dwa doktoraty - z medycyny i antropologii - zarządzał tą instytucją od sześciu lat; został powołany na to stanowisko przez prezydenta Baracka Obamę w 2012 roku. Pod jego rządami BŚ dokonał podniesienia kapitału oraz zaczął korzystać z pomocy sektora prywatnego, by finansować projekty w krajach rozwijających się.

Kim jest też jednym z założycieli organizacji Partners in Health, która w krajach rozwijających się roztacza opiekę medyczną nad ich najbiedniejszymi mieszkańcami.

(PAP)

Fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO

Komentarze

super
Teraz czekamy na rezygnację umoczonego Prezesa NBP
2019-01-08 09:30:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
31
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie