wtorek, 18 czerwca 2019.
Strona główna > Świat > Prezydent Andrzej Duda w Australii

Prezydent Andrzej Duda w Australii

Prezydent Andrzej Duda w Australii
Data publikacji: 2018-08-18 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-28 18:50
Wywietleń: 1241 343788

Są dwa powody mojej wizyty w Australii - powiedział w sobotę (18 sierpnia) w Melbourne prezydent Andrzej Duda. Wskazał na chęć spotkania z rodakami w krajach, gdzie są ich większe skupiska oraz ambicje, by rozwijać międzynarodową współpracę Polski - głównie gospodarczą.

- Moim wielkim marzeniem było w roku 100-lecia odzyskania niepodległości spotkać się z moimi rodakami tam, gdzie są ich większe skupiska we wszystkich zakątkach świata - mówił prezydent podczas sobotniego spotkania w Melbourne z gubernator stanu Wiktoria Lindą Dessau z okazji stulecia polskiej niepodległości. Przypomniał, że w maju przebywał z wizytą w Chicago, gdzie mieszka blisko milion Polaków, a teraz odwiedza Melbourne, Canberrę i Sydney. Duda wskazał też drugi powód swojej wizyty w Australii "związany z dynamicznym rozwojem Polski".

- Mamy wielkie ambicje, żeby rozwijać naszą współpracę międzynarodową, przede wszystkim gospodarczą. Chcemy namawiać polskich przedsiębiorców do inwestowania poza granicami i zapraszać aktywnie inwestorów spoza granic - podkreślił. Zaznaczył też, że oficjalna wizyta prezydenta RP odbywa się w Australii po raz pierwszy.

- Uważam i uważamy, mówię o moich koleżankach i kolegach z polskiego rządu, że jest już czas na to, żebyśmy realizowali ekspansję gospodarczą i polityczną na cały świat. Nie musimy się ograniczać do Europy - mówił Duda. Podkreślił, że jest pierwszym prezydentem kraju UE, który przyjeżdża do Australii tuż po rozpoczęciu negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią.

- Dlatego właśnie spotkam się z przedsiębiorcami australijskimi, którzy inwestują w Polsce i chcą inwestować w Polsce. Dlatego wezmę udział w polsko-australijskim forum energetycznym i dlatego będę uczestniczył w otwarciu przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney - wyjaśnił prezydent Duda. Zaznaczył, że Polska chce być obecna w Australii nie tylko poprzez Polonię, ale także "poprzez aktywną obecność polskiego państwa" w tym kraju. Podziękował Polonii za to, że są "uczciwymi, rzetelnymi i lojalnymi obywatelami Australii" i w ten sposób wystawiają dobre świadectwo o Polsce, a także za to, że "w Australii, tyle tysięcy kilometrów od Polski, realizując się (...) i swoje ambicje, wystawiają Polsce tak doskonałą opinię".

- W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości życzę pani gubernator, Australii, moim rodakom tutaj mieszkającym i wszystkim Australijczykom wszelkiego powodzenia i tak doskonałego rozwoju, jak do tej pory. A sobie i Polsce życzę, żebyście państwo wrócili - powiedział Duda.Wręczył też odznaczenia państwowe Australijczykom zasłużonym w działalności polonijnej.


Duda z małżonką podczas spotkania z Gubernator Stanu Wiktoria Lindą Dessau i jej małżonkiem
Fot. EPA

Gubernator Dessau podkreśliła, że stan Wiktoria jest stanem wielokulturowym, w którym mieszkają ludzie z ponad 200 różnych krajów.

-mPonad jedna czwarta z nas urodziła się za granicą a prawie połowa posiada przynajmniej jednego rodzica urodzonego za granicą, sama jestem jedną z tych osób - mówiła. Wyjaśniała, że jej nieżyjący już ojciec urodził się w Polsce "dokładnie w momencie, gdy Polska odzyskała niepodległość".

- Do Australii przybył jako młody chłopiec ponad 90 lat temu, a fakt ten podkreśla mój osobisty związek z dzisiejszą uroczystością - dodała. Zaznaczyła, że obecnie w Australii żyje około 180 tys. osób z polskimi korzeniami, a ponad 56 tys. z nich - właśnie w stanie Wiktoria.

(pap)

Na zdjęciu: Prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą pozują do zdjęcia z przedstawicielami Polonii 
Fot. KPRM/Jakub Szymczuk

Komentarze

alex
No to się przejechał za nasze pieniądze. Co prawda nie pojeździ tam na nartach, ale sobie pozwiedza
2018-08-20 09:31:14
U2
Adelajdy jak Black Hawki. PiS rozbroił polską armię. Panie Błaszczak i Macierewicz, co Polska wam zrobiła, że tak ją oslabiacie?
2018-08-20 01:58:14
Brak słów
Ale urządzili PAD-a. Ale on niezłomny, kierunki rządowi wskazuje
2018-08-18 20:56:24
5rrrr
Pan prezydent słowem się nie zająknął o fregatach, a to był jedyny praktyczny cel wizyty. Reszta to turystyka i słodkie zdjęcia z polonią. Wycieczka dla 40 osób, a podatnik się składa.
2018-08-18 20:11:53
Szopka
O używanych fregatach cisza. Nie było tematu, choć dwa lata trwały negocjacje.
2018-08-18 14:02:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie