czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > Protesty przeciwko wynikowi tureckiego referendum

Protesty przeciwko wynikowi tureckiego referendum

Protesty przeciwko wynikowi tureckiego referendum
Data publikacji: 2017-04-16 22:36
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1939 241887

Uderzając w garnki i patelnie mieszkańcy niektórych dzielnic Stambułu, największego miasta Turcji, protestują przeciwko ogłoszonemu przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana zwycięstwu w niedzielnym (16 kwietnia) referendum zatwierdzającym zmianę ustroju kraju na prezydencki.

Powołując się na świadków Reuters poinformował, że protestują mieszkańcy co najmniej czterech dzielnic. Bicie w garnki i patelnie to tradycyjna miejscowa forma demonstrowania sprzeciwu. Na zamieszczanych w mediach społecznościowych zdjęciach i nagraniach widać grupy protestujących mieszkańców Stambułu, którzy wyszli na ulice. Pojawiali się na nich także zwolennicy prezydenta.

Rządowa agencja prasowa Anatolia podała, że w referendum 51,3 proc. Turków opowiedziało się za zmianami w konstytucji, wprowadzającymi prezydencki system rządów. Takie są wyniki po przeliczeniu 99 proc. głosów. Według Erdogana, za zmianami ustrojowymi opowiedziało się 25 mln obywateli, a przewaga zwolenników ustroju prezydenckiego wyniosła 1,3 mln głosów. Jednak w trzech największych miastach: Stambule, Ankarze i Izmirze większość zdobyli przeciwnicy zmian konstytucji - podał Reuters. Wcześniej zwycięstwo w referendum ogłosił premier Turcji Binali Yildirim, powołując się na nieoficjalne wyniki głosowania.

(pap)

Fot. EPA/CLEMENS BILAN

Komentarze

Jarun
Dyktatura dzieli si na "dobrą" czyli popierającą USA i "złą" -którą popiera Rosja. Można mordować, wsadzać do więzienia byle tylko trzymać sztamę z Ameryką. Jak mawia Michalkiewicz "to nasz sukinsyn". Jakoś w Europie Zachodniej nie widać protestów obrońców Praw Człowieka. Widocznie im "starsi i mądrzejsi" mówią przeciwko komu mogą protestować i kiedy mają się oburzać!
2017-04-18 18:02:20
do @ Jas
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/tusk-i-merkel-w-turcji-odwiedzaja-uchodzcow,638266.html Tusk: nikt nie ma prawa pouczać Turcji. - Turcja daje najlepszy na świecie przykład traktowania uchodźców - oświadczył Tusk po rozmowach europejskiej delegacji z szefem tureckiego rządu Ahmetem Davutoglu ..... Gdy mówi "król Europy" wstyscy klękają.
2017-04-18 09:11:35
Jas
No to turcy maja juz przej... pełna dyktatura, jak przy Brexicie wioski i starsi niedoinformowani głupi ludzie o tym zdecydowali, Ankara,Stabuł przeciw, w Polsce chyba 72% turków przeciw ,plus ewentualne fałszerstwa,sciema żeby nie wyglądało ze wygrał 80 do 30 ,tylko niby 51/49 -fasada wolnych wyborów,TRAGEDIA ,dla regionu i Europy.No to milosnicy dyktatur (a jest ich u nas wielu )moga już lecieć do Turcji na wakację, przekonają się co się szykuje u nas,najlepiej bezpowrotnie.
2017-04-17 06:03:23
Czyzby spadly od A.....,
A skad sie wziely... i Kto za tym stoi... odnosnie nie stemplowanych kart ( czyli nie Oficjalnych ) ktorymi oddano glosy ??
2017-04-16 23:15:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy