piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Świat > Setki dzieci-żołnierzy wolne

Setki dzieci-żołnierzy wolne

Setki dzieci-żołnierzy wolne
Data publikacji: 2018-02-13 09:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-18 02:51
Wywietleń: 862 313842

Ponad 300 dzieci, w tym 87 dziewcząt, zostało uwolnionych z grup zbrojnych w Sudanie Południowym. Tym samym rozpoczęło się uwalnianie co najmniej 700 dzieci, informuje UNICEF w Międzynarodowym Dniu przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy (12 lutego).

To pierwszy przypadek przeprowadzenia tego typu operacji w Sudanie Południowym w ostatnich kilkunastu miesiącach.

- To bardzo istotny krok naprzód w realizacji naszego celu, jakim jest uwolnienie wszystkich dzieci należących do grup zbrojnych i ich reintegracja z rodziną - mówi Mahimbo Mdoe, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym. - To największa liczba uwolnionych dzieci-żołnierzy w ciągu ostatnich trzech lat.

Niemal 215 dzieci zostało uwolnionych z szeregów Ruchu Wyzwolenia Narodowego Sudanu Południowego (SSNLM). Poza tym 96 z Opozycyjnej Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (SPLA-IO). Dzieci zostały pozbawione broni i dostały cywilne ubrania. Teraz przejdą badania medyczne i wsparcie psychologiczne podczas programu reintegracji, który jest prowadzony przez UNICEF. Dzieci, których krewni mieszkają w okolicy, powrócą do rodzin. Pozostałe będą umieszczone w tymczasowym ośrodku pomocy do czasu odnalezienia ich najbliższych. Po powrocie do domu rodziny otrzymają wsparcie (3-miesięczny zapas żywności). Byłym dzieciom-żołnierzom zostanie zapewniony dostęp do edukacji lub kształcenie zawodowe.

- Nie wszystkie dzieci są rekrutowane przymusowo. Wiele z nich dobrowolnie dołączyło do grup zbrojnych, ponieważ czuły, że nie mają innych możliwości - podkreśla Mahimbo Mdoe.

Po ponad czterech latach od wybuchu konfliktu w grudniu 2013 r. niemal 19 tys. dzieci w Sudanie Pd. nadal służy w szeregach sił i grup zbrojnych.

Międzynarodowy Dzień przeciwko Wykorzystywaniu Dzieci jako Żołnierzy obchodzony jest co roku 12 lutego. Został ustanowiony na pamiątkę protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka dotyczącego włączania dzieci w konflikt zbrojny. Jego celem jest zwrócenie uwagi na los dzieci-żołnierzy, wsparcie ich reintegracji oraz apel do liderów politycznych na świecie o działania przeciwko tej brutalnej praktyce.

(g)

Fot. UNICEF/Prinsloo

Setki dzieci-żołnierzy wolne

Komentarze

42
Jak dorosna beda szybsze
2018-02-14 11:55:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Czytaj także

Dzieci wojny
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”