niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Świat > Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach

Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach [GALERIA]

Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach
Data publikacji: 2019-07-06 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-08 17:46
Wywietleń: 1268 401223

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1 nawiedziło w piątek południową Kalifornię. To drugi potężny wstrząs w tym rejonie w ciągu dwóch dni i najsilniejszy od 20 lat. Brak jest doniesień o ofiarach śmiertelnych; w regionie uszkodzone zostały budynki.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na pustyni Mojave, 150 km na północ od Los Angeles. Według Śródziemnomorskiego Europejskiego Centrum Sejsmologicznego trzęsienie miało magnitudę 6,9.

Trwa szacowanie strat. Lokalne służby bezpieczeństwa informują o lekko rannych, pożarach, uszkodzonych budynkach i zamkniętych drogach. Brak jest doniesień o ofiarach śmiertelnych czy poważniejszych zniszczeniach. Mieszkańcy położonego koło epicentrum miasteczka Ridgecrest nie mają dostępu do prądu.

Według amerykańskich mediów trzęsienie ziemi nie było mocno odczuwalne w Los Angeles. Na skutek wstrząsu z niektórych basenów ogrodowych w tym mieście wylała się jednak woda. Odczuła go również publiczność zgromadzona na meczu najważniejszej amerykańskiej ligi baseballu MLB na Dodger Stadium.

W czwartek południową Kalifornię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4. W miasteczku Ridgecrest, gdzie znajdowało się epicentrum, wybuchły pożary, a wstrząsy były odczuwalne w oddalonym od epicentrum o ponad 300 km Los Angeles oraz Las Vegas. Po głównym wstrząsie nastąpiła seria pięćdziesięciu słabszych wstrząsów wtórnych.

Piątkowe trzęsienie było 11-krotnie silniejsze niż to czwartkowe, po którym sejsmolodzy ostrzegali przed kolejnym. Wielu mieszkańców Kalifornii zastanawia się, czy wstrząsy mogły złagodzić tzw. stres górotworu, który ma według prognoz doprowadzić do niezwykle silnego trzęsienia ziemi, zapowiadanego przez sejsmologów i zwanego "The Big One".

Kalifornia leży na obszarze o dużej aktywności sejsmicznej. Trzęsienie w 1906 roku o magnitudzie od 7,8 do 8,3 objęło całe północne wybrzeże stanu z San Francisco włącznie. Trwało 65 sekund. Zginęło 3 tys. osób, w tym tysiąc w San Francisco.

(PAP)

Fot. EPA/ETIENNE LAURENT 

Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach Silne trzęsienie ziemi w Kalifornii – brak doniesień o ofiarach

Komentarze

dziękujemy USA
Całe szczęście,że do USA są wizy , bo niewielu Polaków je ma i nie było zatem narażonych na niebezpieczeństwo
2019-07-06 10:52:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie