wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > „The Times”: Zidentyfikowano pochodzenie trucizny

„The Times”: Zidentyfikowano pochodzenie trucizny

„The Times”: Zidentyfikowano pochodzenie trucizny
Data publikacji: 2018-04-05 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1720 321554

Dziennik "The Times" poinformował, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, że brytyjscy śledczy zidentyfikowali rosyjskie laboratorium, w którym wyprodukowano substancję chemiczną Nowiczok użytą do próby zabójstwa SiergiejaSkripala.

Brytyjska gazeta zaznaczyła w czwartek (5 kwietnia), że do nieformalnej identyfikacji doszło w pierwszych dniach po ataku na początku marca.

– Zanim doszło do pierwszego spotkania Cobry (rządowego sztabu kryzysowego – PAP) wiedzieliśmy, że istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że użyta substancja pochodziła z Rosji – powiedziało źródło cytowane przez "Timesa". Dziennik zastrzegł, że śledczy nie mają 100 proc. pewności na temat swoich ustaleń, ale mają informacje na temat położenia laboratorium oraz tego, że prowadziło ono w przeszłości testy dotyczące wykorzystania Nowiczoka do próby zabójstwa.

Jednocześnie brytyjskie media odnotowały niespodziewany spór pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją o dostęp do zwierząt domowych, które należały do Skripala. Według nieoficjalnych doniesień mężczyzna mógł mieć dwa koty i dwie świnki morskie, a rosyjscy dyplomaci twierdzą, że ich przebadanie mogłoby wnieść nowe informacje do sprawy.

– Próbowaliśmy przesłuchać tego kota, ale odmówił odpowiedzi na nasze pytania – ironizowało źródło "The Sun" w brytyjskim rządzie.

We wtorek szef należącego do brytyjskiego rządu laboratorium w Porton Down, Gary Aitkenhead powiedział w rozmowie z telewizją Sky News, że naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować źródła pochodzenia środka Nowiczok użytego do zamachu na Skripala. Aitkenhead przyznał, że w toku laboratoryjnego badania udało się jedynie ustalić, iż użyta w zamachu substancja to "wojskowy bojowy środek paraliżujący", który został zidentyfikowany jako Nowiczok.

– Nie zweryfikowaliśmy dokładnego źródła (jego pochodzenia), ale przekazaliśmy naukowe informacje rządowi, który opierając się na innych źródłach doszedł do wniosków, do których doszedł – powiedział szef Porton Down. Jak zaznaczył, ustalenie źródła pochodzenia tego środka wymaga "innych informacji". Powiedział, że naukowcy byli jedynie w stanie potwierdzić, iż substancja wymaga "ekstremalnie wyrafinowanych metod, aby ją stworzyć – czegoś, co jest tylko w zasięgu aktora państwowego".

Z kolei 20 marca szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson w wywiadzie dla Deutsche Welle był pytany, czy substancja, którą próbowano otruć Skripala, pochodziła z Rosji. Odparł, że przedstawiciele laboratorium Porton Down byli co do tego "absolutnie kategoryczni" i gdy sam ich zapytał, czy są tego pewni, "odpowiedzieli, że nie ma co do tego wątpliwości".

* * *

72 proc. Rosjan uważa za nieuzasadnione zarzuty państw zachodnich pod adresem ich kraju dotyczące próby zabójstwa Siergieja Skripala – wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Ponad połowa Rosjan (51 proc.) odnosi się negatywnie do Wielkiej Brytanii. Z tych, którzy słyszeli o otruciu, jedynie 9 proc. uważa, że ocena krajów zachodnich, iż związek z zamachem ma Rosja, jest uzasadniona. 31 proc. Rosjan uznaje te zarzuty za raczej bezpodstawne, a 41 proc. – za całkowicie bezpodstawne.

(pap)

Komentarze

laborant
bardzo niedokładna analiza - trzeba jasno powiedzieć na podstawie dowodów - substancja pochodzi z pasty do zębów którą używa codziennie Władymir Putin
2018-04-08 11:06:19
do @ Pikusia
- zgadza się!...Jeszcze dodatkowo robić taki numer przed wyborami, w których Putin mógł by przegrać tylko gdy "przejedzie ciężarną zakonnicę na przejściu". Poczekamy co zrobi "rozczochrany" ze swą szefową.. Ja stawiam iż EU przyjmie na swe łono zmaltretowaną GB ponownie - forsa w grze jest wielka.
2018-04-07 10:30:15
Pikuś
jeżeli Rosja sprzedała nowiczoka stronie trzeciej to: 1. Ryzykuje, że będzie on rozpowszechniony w sposób niekontrolowany 2. wymknie się spod jej kontroli 3. Zostanie użyty przeciwko Rosji. 4. I tak Rosją łamie prawo. Jednym słowem taki transfer Rosji kompletnie nie kalkulowałby się, bo po co miałaby to robić? aby zabić jakiegoś emeryta.?
2018-04-06 23:48:47
do @ Pikusia
- wszystko jest do kupienia w "demokracji liberalnej".PO to ją stworzono - jest tylko kwestia ceny!.....Teraz "rozczochrany" ma inny problem; zdechły świnki i kot...Cyt.;"https://www.tvn24.pl/zwierzeta-domowe-skripala-kot-i-dwie-swinki-morskie-nie-zyja,827527,s.html Kot i dwie świnki morskie należące do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe Rzecznik nie wyjaśnił, czy śmierć zwierząt nastąpiła na skutek otrucia czy z głodu."...Dwa tygodnie temu "ruski" zadali oficjalne pytanie (w ramach pomocy) , czy "rozczochrany" badał zwierzęta domowe u "szpiona", aby ograniczyć miejsce skażenia. Według wcześniejszej wypowiedzi "rozczochranego" wychodzi iż dwie świnki i kot byłi w; pubie, reseuracji, ławce, ulicy, w samolocie Aerofłotu oraz w Salisbury, które to należy całkowicie odkażyć......Z tym "ruskim truciem" masz przykład głosowania OPCW ;" Moskwa wysunęła wniosek o wspólne dochodzenia w sprawie ataku na Siergieja Skripala. Został on jednak odrzucony. Przeciwko zagłosowało 15 państw, a propozycję poparło pięć. 17 państw wstrzymało się od głosu. Zdaniem Rosji liczba krajów, które nie oddały głosu, wskazuje na wątpliwości tych krajów wobec brytyjskich oskarżeń wysuwanych pod adresem Rosji.
2018-04-06 13:23:14
do @ Hmm
Hmm co Ty wypisujesz, tematem jest "Zidentyfikowano pochodzenie trucizny" - w p..lasz jakieś komentarze sondarzy, które są tylko dymem w tym temacie.
2018-04-06 13:09:07
Do...Pikus-ia
A moze tylko "wy-po-zyczyli na probe i testy"... dla Ktoregos ze swoich "Plecowych Po-klepywaczy" ??
2018-04-06 12:18:05
Hmm...
72 % Rosjan... a wiec tylu, ilu glosowalo "po-zy-tyw-nie" w ostatnich Wyborach !!
2018-04-06 12:11:15
Pikuś
Inny kraj nie mógł kupić nowiczoka od Rosji, bo jest międzynarodowy zakaz handlu bronią chemiczną. A jeżeli Rosja mimo to, nielegalnie środek sprzedała, to także jest winna.
2018-04-05 21:01:58
mh
Cyt. z "rozczochranego":""Wenn ich auf den Beweis der Leute von Porton Down, dem Labor, schaue, dann waren sie sehr bestimmt. Ich fragte den Mann selbst: 'Sind Sie sicher?' Und er sagte: 'Es gibt keinen Zweifel.' Daher haben wir kaum eine Alternative, als uns für die Aktion zu entscheiden, die wir ausgeführt haben.".... ja sam zapytałem się tego człowieka (stzefa laboratorium); - jest pan pewien? i on (szef lab.) powiedział - "nie ma żadnej wątpliwości". Następnie nie mieliśmy alternatywy zdecydować się na akcję, którą wykonaliśmy (oskarżyć Rosjan)....Pytanie;- kto będzie szukał nowego zatrudnienia (pracy), "rozczochrany czy Gary Aitkenhead szef tajnego laboratorium?
2018-04-05 18:32:32
hm
A to inny kraj nie mógł kupić tego w Rosji?
2018-04-05 12:42:21