wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Świat > „The Times”: Zidentyfikowano pochodzenie trucizny

„The Times”: Zidentyfikowano pochodzenie trucizny

„The Times”: Zidentyfikowano pochodzenie trucizny
Data publikacji: 2018-04-05 12:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1720 321554

Dziennik "The Times" poinformował, powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa, że brytyjscy śledczy zidentyfikowali rosyjskie laboratorium, w którym wyprodukowano substancję chemiczną Nowiczok użytą do próby zabójstwa SiergiejaSkripala.

Brytyjska gazeta zaznaczyła w czwartek (5 kwietnia), że do nieformalnej identyfikacji doszło w pierwszych dniach po ataku na początku marca.

– Zanim doszło do pierwszego spotkania Cobry (rządowego sztabu kryzysowego – PAP) wiedzieliśmy, że istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że użyta substancja pochodziła z Rosji – powiedziało źródło cytowane przez "Timesa". Dziennik zastrzegł, że śledczy nie mają 100 proc. pewności na temat swoich ustaleń, ale mają informacje na temat położenia laboratorium oraz tego, że prowadziło ono w przeszłości testy dotyczące wykorzystania Nowiczoka do próby zabójstwa.

Jednocześnie brytyjskie media odnotowały niespodziewany spór pomiędzy Wielką Brytanią a Rosją o dostęp do zwierząt domowych, które należały do Skripala. Według nieoficjalnych doniesień mężczyzna mógł mieć dwa koty i dwie świnki morskie, a rosyjscy dyplomaci twierdzą, że ich przebadanie mogłoby wnieść nowe informacje do sprawy.

– Próbowaliśmy przesłuchać tego kota, ale odmówił odpowiedzi na nasze pytania – ironizowało źródło "The Sun" w brytyjskim rządzie.

We wtorek szef należącego do brytyjskiego rządu laboratorium w Porton Down, Gary Aitkenhead powiedział w rozmowie z telewizją Sky News, że naukowcy nie byli w stanie zidentyfikować źródła pochodzenia środka Nowiczok użytego do zamachu na Skripala. Aitkenhead przyznał, że w toku laboratoryjnego badania udało się jedynie ustalić, iż użyta w zamachu substancja to "wojskowy bojowy środek paraliżujący", który został zidentyfikowany jako Nowiczok.

– Nie zweryfikowaliśmy dokładnego źródła (jego pochodzenia), ale przekazaliśmy naukowe informacje rządowi, który opierając się na innych źródłach doszedł do wniosków, do których doszedł – powiedział szef Porton Down. Jak zaznaczył, ustalenie źródła pochodzenia tego środka wymaga "innych informacji". Powiedział, że naukowcy byli jedynie w stanie potwierdzić, iż substancja wymaga "ekstremalnie wyrafinowanych metod, aby ją stworzyć – czegoś, co jest tylko w zasięgu aktora państwowego".

Z kolei 20 marca szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson w wywiadzie dla Deutsche Welle był pytany, czy substancja, którą próbowano otruć Skripala, pochodziła z Rosji. Odparł, że przedstawiciele laboratorium Porton Down byli co do tego "absolutnie kategoryczni" i gdy sam ich zapytał, czy są tego pewni, "odpowiedzieli, że nie ma co do tego wątpliwości".

* * *

72 proc. Rosjan uważa za nieuzasadnione zarzuty państw zachodnich pod adresem ich kraju dotyczące próby zabójstwa Siergieja Skripala – wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Ponad połowa Rosjan (51 proc.) odnosi się negatywnie do Wielkiej Brytanii. Z tych, którzy słyszeli o otruciu, jedynie 9 proc. uważa, że ocena krajów zachodnich, iż związek z zamachem ma Rosja, jest uzasadniona. 31 proc. Rosjan uznaje te zarzuty za raczej bezpodstawne, a 41 proc. – za całkowicie bezpodstawne.

(pap)

Komentarze

laborant
bardzo niedokładna analiza - trzeba jasno powiedzieć na podstawie dowodów - substancja pochodzi z pasty do zębów którą używa codziennie Władymir Putin
2018-04-08 11:06:19
do @ Pikusia
- zgadza się!...Jeszcze dodatkowo robić taki numer przed wyborami, w których Putin mógł by przegrać tylko gdy "przejedzie ciężarną zakonnicę na przejściu". Poczekamy co zrobi "rozczochrany" ze swą szefową.. Ja stawiam iż EU przyjmie na swe łono zmaltretowaną GB ponownie - forsa w grze jest wielka.
2018-04-07 10:30:15
Pikuś
jeżeli Rosja sprzedała nowiczoka stronie trzeciej to: 1. Ryzykuje, że będzie on rozpowszechniony w sposób niekontrolowany 2. wymknie się spod jej kontroli 3. Zostanie użyty przeciwko Rosji. 4. I tak Rosją łamie prawo. Jednym słowem taki transfer Rosji kompletnie nie kalkulowałby się, bo po co miałaby to robić? aby zabić jakiegoś emeryta.?
2018-04-06 23:48:47
do @ Pikusia
- wszystko jest do kupienia w "demokracji liberalnej".PO to ją stworzono - jest tylko kwestia ceny!.....Teraz "rozczochrany" ma inny problem; zdechły świnki i kot...Cyt.;"https://www.tvn24.pl/zwierzeta-domowe-skripala-kot-i-dwie-swinki-morskie-nie-zyja,827527,s.html Kot i dwie świnki morskie należące do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe Rzecznik nie wyjaśnił, czy śmierć zwierząt nastąpiła na skutek otrucia czy z głodu."...Dwa tygodnie temu "ruski" zadali oficjalne pytanie (w ramach pomocy) , czy "rozczochrany" badał zwierzęta domowe u "szpiona", aby ograniczyć miejsce skażenia. Według wcześniejszej wypowiedzi "rozczochranego" wychodzi iż dwie świnki i kot byłi w; pubie, reseuracji, ławce, ulicy, w samolocie Aerofłotu oraz w Salisbury, które to należy całkowicie odkażyć......Z tym "ruskim truciem" masz przykład głosowania OPCW ;" Moskwa wysunęła wniosek o wspólne dochodzenia w sprawie ataku na Siergieja Skripala. Został on jednak odrzucony. Przeciwko zagłosowało 15 państw, a propozycję poparło pięć. 17 państw wstrzymało się od głosu. Zdaniem Rosji liczba krajów, które nie oddały głosu, wskazuje na wątpliwości tych krajów wobec brytyjskich oskarżeń wysuwanych pod adresem Rosji.
2018-04-06 13:23:14
do @ Hmm
Hmm co Ty wypisujesz, tematem jest "Zidentyfikowano pochodzenie trucizny" - w p..lasz jakieś komentarze sondarzy, które są tylko dymem w tym temacie.
2018-04-06 13:09:07
Do...Pikus-ia
A moze tylko "wy-po-zyczyli na probe i testy"... dla Ktoregos ze swoich "Plecowych Po-klepywaczy" ??
2018-04-06 12:18:05
Hmm...
72 % Rosjan... a wiec tylu, ilu glosowalo "po-zy-tyw-nie" w ostatnich Wyborach !!
2018-04-06 12:11:15
Pikuś
Inny kraj nie mógł kupić nowiczoka od Rosji, bo jest międzynarodowy zakaz handlu bronią chemiczną. A jeżeli Rosja mimo to, nielegalnie środek sprzedała, to także jest winna.
2018-04-05 21:01:58
mh
Cyt. z "rozczochranego":""Wenn ich auf den Beweis der Leute von Porton Down, dem Labor, schaue, dann waren sie sehr bestimmt. Ich fragte den Mann selbst: 'Sind Sie sicher?' Und er sagte: 'Es gibt keinen Zweifel.' Daher haben wir kaum eine Alternative, als uns für die Aktion zu entscheiden, die wir ausgeführt haben.".... ja sam zapytałem się tego człowieka (stzefa laboratorium); - jest pan pewien? i on (szef lab.) powiedział - "nie ma żadnej wątpliwości". Następnie nie mieliśmy alternatywy zdecydować się na akcję, którą wykonaliśmy (oskarżyć Rosjan)....Pytanie;- kto będzie szukał nowego zatrudnienia (pracy), "rozczochrany czy Gary Aitkenhead szef tajnego laboratorium?
2018-04-05 18:32:32
hm
A to inny kraj nie mógł kupić tego w Rosji?
2018-04-05 12:42:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie