poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Świat > Timmermans dostał zgodę KE na procedury naruszeniowe wobec Polski

Timmermans dostał zgodę KE na procedury naruszeniowe wobec Polski

Timmermans dostał zgodę KE na procedury naruszeniowe wobec Polski
Data publikacji: 2018-06-27 21:27
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-30 23:07
Wywietleń: 1264 335783

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans dostał w środę od kolegium komisarzy mandat do wszczęcia procedury o naruszenie prawa UE wobec Polski w tych sprawach, które uzna za stosowne - podało PAP źródło unijne.

Według rozmówcy PAP będzie to oznaczało, że w najbliższym czasie Komisja rozpocznie procedurę dotyczącą ustawy o Sądzie Najwyższym.

Timmermans zdawał w środę kolegium komisarzy relację z przeprowadzonego we wtorek na Radzie ds. Ogólnych wysłuchania Polski w sprawie praworządności. Wiceszef KE mówił po nim we wtorek, że w Polsce nadal istnieje systemowe zagrożenie dla praworządności, dlatego oczekuje od władz w Warszawie kroków w tej sprawie. Przyznał przy tym, że ze strony polskiego rządu podczas wtorkowego wysłuchania nie padły propozycje kolejnych zmian w polskim sądownictwie.

Dla KE ważną kwestią jest sprawa sędziów Sądu Najwyższego i ustawy o Sądzie Najwyższym. KE mocno krytykowała polskie rozwiązania, wskazując, że otwierają one drzwi do upolitycznienia SN.

Timmermans pytany przez dziennikarzy, czy KE zamierza uruchomić w związku z tym procedurę naruszenia prawa unijnego, odpowiedział, że KE nie podjęła takiej decyzji. "KE ma zawsze możliwości rozpoczęcia procedury naruszenia prawa, jeśli wierzymy, że doszło do złamania prawa unijnego. W tym konkretnym przypadku nie podjęliśmy żadnych decyzji" - zaznaczył.

Nieoficjalne źródła informowały dziennikarzy, że w Komisji był spór o to, czy wszczynać procedurę w tej sprawie. Część prawników z tej instytucji miało oceniać, że Komisja niekoniecznie może wygrać taki spór. Wszczęcie procedury będzie oznaczało, że polski rząd zostanie wezwany do zmiany prawa. Jeśli tego nie zrobi, sprawa będzie mogła trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli dojdzie do tego etapu, Komisja może zwrócić się o tymczasowe zawieszenie ustawy. Ze względu na oficjalne terminy nie ma szans na to, by stało się to przed 3 lipca, gdy zgodnie z ustawą o SN część sędziów tego sądu z pierwszą prezes Małgorzatą Gersdorf będzie musiała przejść na emeryturę, co oznacza skrócenie ich kadencji.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek.

 (pap)

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Na zdjęciu od prawej: Frans Timmermans 

Komentarze

Gość
Niech ten mans zaprowadzi porządek w zachodniej europie, gdzie biały człowiek boi się wychodzić na ulice!
2018-06-30 22:39:49
trohan
Prezes jak Chuck Norris jest nieomylny. Timmermans dostanie z półobrotu z chorej nogi prezesa i zrozumie swój błąd.
2018-06-30 11:56:26
U2
@cyrk- a komunista Piotrowicz jest bliskim kolegą Kaczyńskiego, he, he
2018-06-30 00:26:01
Pikuś
@cyrk- a w twoim PiS-ie przegrany lewak- komunista Piotrowicz nadal rządzi i tobą steruje. To oczywiście nie przeszkadza tobie, gdyż to swój lewak. Marionetkom takie detale nie przeszkadzają. Dlatego marionetki nie mają głosu. Możesz zawsze być milczącym mimem cyrkowym.
2018-06-30 00:23:55
Jarun
"Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans dostał w środę od kolegium komisarzy mandat do wszczęcia procedury o naruszenie prawa UE wobec Polski..." czyli kolejny sukces rządu polskiego kierowanego przez Morawieckiego. Jeszcze o tym premier Mateuszek nie wie, że odniósł taki "sukces". Powie mu to jego pryncypał...prezes sekty: -Wszystko Mateuszku u nas jest sukcesem. Porażka chłopczyku nie istnieje w naszym słowniku. Powtórz.
2018-06-29 17:27:58
Cyrk
Timmermans to kolega Michnika czyli zakompleksiony lewak. W Holandii jego partia przegrała wybory. Przegrany polityk w swoim kraju nadal rządzi w Unii. Paranoja.
2018-06-29 07:05:20
A czytajac...
Tylko tytul tej Notatki... to Facet cos dostal za mala "zgode KE" ??
2018-06-29 01:28:38
@jedyne wyjście
I zwykły sąd dla przestepców : i z PiS i z PO .
2018-06-28 17:27:59
jedyne wyjście
Trybunał Stanu dla wszystkich zdrajców Polski z PiS
2018-06-28 08:25:19
I dodatkowe pytanie...
A dlaczego Wice-szef, a nie Sam Szef KE... przyjechal w tej sprawie do Polski ? I jaki jest Imienny sklad... Kolegium tych Komisarzy ???
2018-06-28 02:07:11
Do...PO-nizszego jonatana i...
I miejmy nadzieje... ze tak Ty jak i Pikus, rowniez na takie Badania sie Zglosicie...by wszystko bylo zgodne z obecnym Prawem - czyli Rowno i Sprawiedliwie !!
2018-06-28 01:59:28
Pikuś
@k oraz czyt. - rozumiem, że macie ok 80 lat każdy i przeżyliście II wojnę światową. Ale teraz jest XXI wiek żyjemy w UE bez granic, a Niemcy są naszym najlepszym sąsiadem. Nie bójcie się Niemców, bójcie się Rosji i prorosyjskiej formacji nieszczęśliwie rządzącej w Polsce.
2018-06-27 23:19:13
jonatan do przedmówców
Wierzyć mi się nie chce, że przy ewidentnym naruszeniu praworządności przez obecne władze w Polsce, można pisać komentarze o takiej treści. Pamiętacie choć przez chwilę, że żyjecie w XXI wieku, w Unii Europejskiej gdzie obowiązują prawa, które zobowiązaliśmy się przestrzegać podpisując traktat przynależności do niej? Nie żyjecie w minionej PRL-owskiej rzeczywistości, na Boga. Za kogo wy się uważacie? Na jakiej podstawie uważacie się za znawców prawa, nie tylko polskiego, ale i europejskiego? Głupota i ignorancja wasza poraża. Bundeswera ma wejść, wprowadźmy język niemiecki jako urzędowy? Koszmar...Zamiast tego, mam do was propozycję: proszę udać się do psychiatry i zasięgnąć porady lekarskiej, i to jak najszybciej.
2018-06-27 23:06:15
k
Najlepiej od razu zrezygnujmy z wyborów do Sejmu , samorzadowych i nie powołujmy żadnego rządu ! Aha ... i wprowadżmy niemiecki jako język urzędowy .
2018-06-27 22:32:03
czyt
Jeżeli nie ulegniemy do kraju wkroczy Bundeswera i przypnie żelazne krzyże do walecznych piersi V kolumny !
2018-06-27 22:28:36
Olo
Niech się goni.
2018-06-27 21:48:24