czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Świat > Twórca WikiLeaks opuści ambasadę?

Twórca WikiLeaks opuści ambasadę?

Twórca WikiLeaks opuści ambasadę?
Data publikacji: 2017-05-21 21:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1819 259517

Przebywający od 5 lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange wyraził w piątek satysfakcję, że szwedzka prokuratura poinformowała o umorzeniu postępowania wobec niego. Nie powiedział, czy opuści placówkę. Brytyjska policja już zapowiedziała, że i tak go zatrzyma, jeśli opuści ambasadę, w której się schronił.

– Ten dzień jest znaczącym zwycięstwem dla mnie i dla systemu praw człowieka ONZ – powiedział Assange z balkonu ambasady. Dodał, że jego adwokaci kontaktowali się z brytyjskimi władzami, i wyraził nadzieję na „dialog o tym, jak w najlepszy sposób posuwać się naprzód”.

– Teraz rozpoczyna się prawdziwa bitwa – ocenił, przemawiając do grupy swoich zwolenników. Dodał, że WikiLeaks będzie kontynuować działalność.

Dochodzenie przeciwko Australijczykowi trwało od siedmiu lat i dotyczyło zarzutów gwałtu na obywatelce Szwecji. Assange zaprzecza zarzutom.

Od 2012 roku przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, gdzie schronił się, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji. Obawiał się, że w razie ekstradycji do tego kraju zostanie wydany władzom USA w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami amerykańskimi dotyczącymi wojska i dyplomacji. Był to największy wyciek informacji w historii USA.

Londyńska policja w komunikacie dała do zrozumienia, że mimo umorzenia szwedzkiego śledztwa Assange nadal jest ścigany brytyjskim nakazem aresztowania za niestawienie się w sądzie w 2012 roku mimo wpłaconej kaucji. Grozi za to do roku więzienia.

Jednocześnie policja zauważyła, że Assange jest teraz ścigany za „o wiele łagodniejsze przestępstwo” niż początkowo, w związku z czym „poziom zasobów” będzie proporcjonalny do tego wykroczenia.

(pap)

Fot. David G Silvers (Wikipedia)

Komentarze

wiki
Nie ufaj Angolom!
2017-05-22 07:46:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie