środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Świat > W odpowiedzi na rosyjskie ćwiczenia

W odpowiedzi na rosyjskie ćwiczenia

W odpowiedzi na rosyjskie ćwiczenia
Data publikacji: 2017-09-12 11:21
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:47
Wywietleń: 1432 291814

Na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się w poniedziałek największe od ponad 20 lat manewry szwedzkiego wojska Aurora 17 z udziałem sił państw NATO. Manewry są odpowiedzią na rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad-2017.

W manewrach Aurora 17, które potrwają na morzu, lądzie oraz w powietrzu do 27 września, weźmie udział ponad 19 tys. szwedzkich żołnierzy oraz 1,5 tys. żołnierzy z Danii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Francji, Norwegii i USA. Żołnierze będą ćwiczyć odparcie niespodziewanego ataku ze wschodu na szwedzką wyspę Gotlandia. Tłem takiego scenariusza jest ofensywna polityka Rosji.

"Potrzebę tego typu ćwiczeń pokazuje pogorszenie bezpieczeństwa w bezpośrednim sąsiedztwie, czyli na Ukrainie" - powiedział dowodzący manewrami Aurora 17 generał Bengt Andersson.

W czwartek rozpoczynają się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, które obejmą także Morze Bałtyckie. Według szwedzkiego eksperta Joergena Elfvinga, byłego wojskowego i znawcy polityki Rosji, może dojść do konfrontacji.

"Kiedy dwa duże ćwiczenia odbywają się jednocześnie w tym samym regionie, zawsze istnieje ryzyko wystąpienia incydentów, zwłaszcza w powietrzu. To dobra okazja do pozyskania tajnych informacji o przeciwniku" - uważa Elfving.

Formalnie Aurora 17 to szwedzkie manewry wojskowe bez udziału NATO, ale z państwami należącymi do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W Szwecji, która nie należy do NATO, udział w ćwiczeniach 1435 żołnierzy z USA budzi kontrowersje. Sprzeciwia się temu postkomunistyczna Partia Lewicy, a działacze organizacji pacyfistycznych zapowiadają demonstracje.

"Aurora zwiększa napięcie. To jest demonstracja siły, która ma zapewnić bezpieczeństwo poprzez zastraszenie. Powinniśmy raczej wysyłać sygnały rozluźnienia" - twierdzi Agnes Hellstroem ze szwedzkiej organizacji na rzecz pokoju Svenska Freds.

W 2016 roku szwedzki parlament zaakceptował porozumienie o współpracy z NATO (Host Nation Support - wsparcie przez państwo gospodarza). Decyzja ta pozwala na wzajemne wsparcie stron w sytuacjach kryzysowych oraz wspólne ćwiczenia.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Na zdjęciu: szwedzka korweta rakietowa typu Stockholm.

Fot. Marcusroos (Wikipedia)

Komentarze

P-P-P
A PO-dgladane i PO-przeinaczane.... PO-wtorki - bija juz wszelkie Reḱordy !!
2017-09-13 11:46:38
taki jest internet
wpisy -typowy bełkot przygłupów.
2017-09-13 10:21:34
Tzw. Neutralnosc...
Czyli ze i na przyszlosc... ewentuallnie "Zaatakowany" ma juz duzo wczesniej wysylac "Sygnaly Rozluznienia"... a ewentualnie "Atakujacy" moze Non-Stop PO-ste-PO-wac tak... jak Mu sie "Rzewnie PO-doba" ??
2017-09-13 00:47:45
m
Agnes Hellstroem - wzorem naiwniactwa i tchórzostwa !
2017-09-12 14:13:57
Bez walki - ale z Szyltem...
A jakis czas temu... pewien Rolnik na Wyspie Gotland powiedzial... ze powinnismy wystawic Duzy Szylt skierowany na Wschod i z Duzym Napisem - Poddajemy sie od razu !! Gdyz nie bylo juz prawie Szedzkiego Wojska na tej Wyspie - dzieki Naiwnosci i Oszczednosci... owczesnych Politykow ! Reasumujac: by Uniknac "jakiej kolwiek Wojny"... to trzeba byc Non-Stop - Dobrze przygotowanym do Wojny !!
2017-09-12 12:41:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy