niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > 15 lat w bunkrze. Gdzie spędzi starość pan Eugeniusz?

15 lat w bunkrze. Gdzie spędzi starość pan Eugeniusz?

15 lat w bunkrze. Gdzie spędzi starość pan Eugeniusz?
Data publikacji: 2019-02-22 16:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 1388 377069

Sprawa żyjącego w bunkrze 74-letniego Eugeniusza Krawczyka poruszyła mieszkańców Świnoujścia. Postanowili pomóc mu poprzez zbiórkę darów, a teraz chcą posprzątać miejsce, w którym mieszka.

Wobec faktu, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ociągał się z pomocą, „Kurier” prosił także Pawła Sujkę, zastępcę prezydenta Świnoujścia o zorganizowanie pomocy medycznej dla bohatera naszych artykułów.

Eugeniusz Krawczyk już piętnaście lat mieszka w bunkrze w lesie na prawobrzeżu Świnoujścia. Nie pije, nie pali, stroni od wszelkich używek. Pochodzi z małej miejscowości między Krakowem a Katowicami. Jeszcze za młodu popadał w konflikt z władzą ludową. Dzisiaj cierpi na demencję starczą, ale udaje się nam nieco dowiedzieć o tych czasach.

– Biła ubecja studenta, to mu pomogłem. On zaczął uciekać, ja też. Ale inny funkcjonariusz UB mnie dopadł. I tak nawet tych studiów nie zacząłem. A zawsze interesowała mnie fizyka. Miałem dobre oceny. Myślałem, żeby studiować astrofizykę. Dzisiaj lubię czytać książki na ten temat – opowiada.

Część jego historii poznajemy od dawnych znajomych i mieszkańców. W Świnoujściu mieszka już od 50 lat. Zajmował się naprawą telewizorów, radioodbiorników oraz radarów na statkach. Prowadził też praktyki w tutejszej szkole zawodowej. Jego dom na Warszowie rozjechały buldożery. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 22 lutego 2019 r.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski

Komentarze

Do do lat 3
Dziękuję panu/Pani za cenną informację. Może ta cenną informację powinny osoby odpowiedzialne za pomoc wziąć w końcu pod uwagę i zakasac rękawy. W przeciągu tygodnia czy dwóch w bunkrze powinien być zrobiony porządek, i ucywilizowane miejsce. Do roboty!!!
2019-02-24 16:33:50
Do 3 lat więzienia
Co zrobił MOPR w tej sprawie? Jaka jest dokumentacja? Czy pracowano z tym Panem? Czy pomagano mu uzyskać mieszkanie? Czy pomagano mu uzyskać odszkodowanie za zniszczone mieszkanie?Ile było to roboczogodzin? 0? 1godzina? Czy ten Pan był "monitorowany" zimą czy ma ciepło? A to Kodeks Karny : § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
2019-02-24 07:24:43
komentarz
do prawo - bardzo proszę o własną interpretację, czy z przytoczonych norm prawnych pracownicy MOPR w Świnoujściu mogą podjąć indywidualne działania w stosunku do Pana Eugeniusza ? Czy też nie? Proszę napisać jaka jest Pani/Pana ocena w tej konkretnej sprawie. A do tego dodam zasady współżycia społecznego! Norma prawna ciągle obowiązująca !
2019-02-23 19:42:45
Prawo
Ustawa o pomocy społecznej Dział I. Przepisy ogólne Rozdział 2. Zadania pomocy społecznej Ustawa o pomocy społecznej Dz.U.2018.0.1508 t.j. - Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Rozdział 2. Zadania pomocy społecznej Art. 15. Zakres pomocy społecznej Pomoc społeczna polega w szczególności na: 1) przyznawaniu i wypłacaniu przewidzianych ustawą świadczeń; 2) pracy socjalnej; 3) prowadzeniu i rozwoju niezbędnej infrastruktury socjalnej; 4) analizie i ocenie zjawisk rodzących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej; 5) realizacji zadań wynikających z rozeznanych potrzeb społecznych; 6) rozwijaniu nowych form pomocy społecznej i samopomocy w ramach zidentyfikowanych potrzeb.
2019-02-23 17:42:02
mieszkanka Świnoujścia
Uważam, że dotychczasowe miejsce zamieszkania Pana Eugeniusza, mimo, że nie jest obecnie absolutnie przystosowane do zamieszkiwania, to jakakolwiek próba, aby zamieszkał w innym lokum mieszkaniowym będzie dla Niego, jak wyrzucenie z domu cioci i rozjechanie domu przez buldożer. Jednak przy pomocy służb Miasta można ten obiekt przystosować do godniejszego, bezpieczniejszego zamieszkania. Wymaga to trochę nakładów finansowych, dobrej woli i podejścia indywidualnego do tego, co Pan Eugeniusz potrzebuje do spokojnego tam życia. Powodzenia Panie Eugeniuszu. Życzę, aby oprócz spontanicznego ruchu ludzi o WIELKIM SERCU, do pracy organicznej przystąpiły służby miejskie, które na pomoc społeczną dysponują olbrzymimi środkami finansowymi czyli społecznymi pieniędzmi. Tego oczekuję po prostu.
2019-02-22 18:44:35

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie