sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > 25 lat historii Fundacji EFRWP

25 lat historii Fundacji EFRWP

25 lat historii Fundacji EFRWP
Data publikacji: 2015-09-17 18:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:35
Wywietleń: 1480 21321

W Międzyzdrojach trwają obchody jubileuszu 25-lecia istnienia Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Na otwarciu konferencji obecnych było m.in. trzech byłych komisarzy Unii Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej, którzy pełnili tę funkcję kolejno od 1990 roku: Franz Fischler, Ray MacSharry (współtwórca fundacji EFRWP) i Dacian Ciolos. W piątek do Międzyzdrojów ma dojechać również obecny komisarz Phil Hogan.

Fundacja EFRWP została powołana w 1990 roku w wyniku umowy pomiędzy rządem polskim, a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Bezpośredni nadzór nad jej działaniami, przez pierwsze lata jej istnienia, pełniła Komisja Europejska.

- Przez te lata swoimi działaniami pomagamy zmienić wizerunek polskiej wsi. Dzięki programom naszej fundacji powstało wiele nowych szkół i wiejskich dróg, a lokalni pracodawcy zaczęli tworzyć w swoich firmach nowe miejsca pracy. Z biegiem czasu zaczęliśmy również prowadzić działania społeczne i edukacyjne, które dają mieszkańcom terenów wiejskich nowe formy aktywności – podkreśla Marek Zagórski, prezes Fundacji EFRWP.

Pierwszego dnia organizatorzy konferencji przybliżyli obecnym tło polityczne powstania fundacji. Rozmawiano także o roli Fundacji na tle Europy w kontekście politycznym. Odbyła się również debata „Droga do wolności” z udziałem węgierskich i polskich licealistów.

W piątek uczestnicy zastanowią się nad przyszłością obszarów wiejskich w Europie oraz wezmą udział w inauguracji Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie. W uroczystości udział zapowiedział Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Obecny będzie również Jerzy Buzek, przewodniczący Rady Programowej Fundacji.

Tekst i fot. (maz)

Na zdjęciu: Sytuację na polskiej wsi na początku lat 90, czyli w okresie kiedy powstawał Fundusz, wspominali: Marek Tałasiewicz - wojewoda zachodniopomorski, Aleksander Hall – członek rady programowej Funduszu, Jacek Ambroziak – członek kapituły Funduszu, Adam Tański – członek kapituły Funduszu, były minister rolnictwa. Panel poprowadził redaktor Krzysztof Ziemiec.

 

 

 

Komentarze

hmm
A to nie jest przypadkiem ta organizacja, która powstała, gdy sprowadzono cytryny dla potrzebujących, ale zamiast tego ktoś z kręgów ministerialnych je sprzedał i tak się zaczęło, chyba,że to inna?
2015-09-18 05:57:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie