wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > „500+” dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

„500+” dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji

„500+” dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Data publikacji: 2019-09-03 20:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-09 14:30
Wywietleń: 4663 412606

Można już składać w ZUS wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpatrywał je od października. 

Chociaż świadczenie potocznie nazywane jest „500+ dla niepełnosprawnych”, to jednak nie stopień niepełnosprawności jest tu decydujący, lecz posiadanie ważnego orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, po złożeniu wniosku o świadczenie zostaną skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS.

- Orzeczenie muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny - wyjaśnia Karol Jagielski, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Co ważne, ZUS będzie honorował też orzeczenia, które zaliczają wnioskodawcę do I grupy inwalidzkiej i zostały wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję ds. inwalidztwa i zatrudnienia.

Aby otrzymać wsparcie finansowe, poza posiadaniem orzeczenia, trzeba być pełnoletnim i mieszkać na terytorium Polski. A łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1600 zł brutto.

Świadczenie nie jest przyznawane z urzędu, stąd żeby je dostać, trzeba złożyć wniosek (ZUS ESUN). Może to zrobić sam zainteresowany lub jego pełnomocnik. Formularz jest na stronie zus.pl oraz w każdej placówce Zakładu.

We wniosku należy wpisać dane osobowe i sposób wypłaty świadczenia. Trzeba także wskazać, czy i jakie świadczenia finansowane ze środków publicznych nam przysługują, jaka jest jest ich wysokość i kto je wypłaca. Dotyczy to także świadczeń z instytucji zagranicznych. Dokument musi być podpisany. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (chyba że jest ono w posiadaniu ZUS). Osoby, które nie mają takiego orzeczenia, powinny dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla jego wydania. Mogą to być np.: karta badania profilaktycznego, dokumentacja z rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (wydane przez lekarza nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku). Jeżeli ktoś ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności, powinien je również dołączyć.

Wysokość wsparcia dla osoby, która teraz otrzymuje świadczenia w kwocie 1100 zł lub niższej, wyniesie 500 złotych. Natomiast wnioskujący, którego łączne świadczenia są między 1100 a 1600 zł, dostanie różnicę między kwotą swoich świadczeń a 1600 złotych. Przykładowo osoba, która pobiera emeryturę w wysokości 1300 zł, otrzyma 300 zł uzupełnienia.

Przy ustalaniu kryterium dochodowego będą brane pod uwagę świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych. Przede wszystkim chodzi o emerytury bądź renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy. Do tej grupy zalicza się również wsparcie z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe. Będą też uwzględniane świadczenia wypłacane przez zagraniczne instytucje emerytalno-rentowe. Nie będzie miał znaczenia dochód z pracy zarobkowej czy też np. z umowy najmu lub innych umów cywilnoprawnych. Nie będzie wliczany także zasiłek pielęgnacyjny ani dodatki (np. dodatek kombatancki), renty cywilnoprawne, a także niektóre z rent rodzinnych.

W Zachodniopomorskiem jest 8 tys. osób (Szczecin 5,4 tys., Koszalin 2,6 tys.), które mają orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji. Wszystkich potencjalnie zainteresowanych ubieganiem się o świadczenie uzupełniające może być w województwie ok. 37 tys. (Szczecin niemal 24 tys., Koszalin ponad 13 tysięcy).

Więcej informacji na temat 500+ dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji można znaleźć na: zus.pl.

(g)

 

Fot. ZUS

Komentarze

pisowscy hejterzy
Przecież ktoś kto nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji nie może nawet pójść głosować na PiS. Tyle w temacie.
2019-09-04 11:24:32
o
kolejny zasiłek dla PISowcó, przecież oni są niezdolni do samodzielnego myslenia i egzystencji bez pomocy państwa i ludzi pracujących, myślących.
2019-09-04 00:24:09
beee
Co do zasady - zgoda. Taki zasiłek powinien być. Natomiast w praktyce - czy obejmie alkoholików, którzy za sprawą nałogu cieszą się takim orzeczeniem? To jeden z przykładów. Na pewno można by znaleźć więcej. Tak na fali rozdawnictwa, kiedy wreszcie wprowadzimy zasiłek dla osób, które nie pobierają innych zasiłków? Przecież należy się do jasnej cholery !!!!!
2019-09-03 22:58:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie