piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Apetyt na kolejki

Apetyt na kolejki

Apetyt na kolejki
Data publikacji: 2017-05-26 09:17
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:16
Wywietleń: 1106 259927

Czy jest szansa na ocalenie gryfickiego muzeum Nadmorskiej Kolei Dojazdowej? W dyskusję na temat przyszłości wystawy włączają się kolejni politycy. Czy to zbliżające się wybory napędzają „lokomotywę sprzymierzonych”? Senator RP Grzegorz Napieralski wystosował pismo do premier Beaty Szydło, proponując wspólne działania na rzecz utworzenia w Gryficach Polskiego Muzeum Kolejnictwa.

– Zbliża się 100. rocznica powstania Polskich Kolei Państwowych. Muzeum Narodowe w Szczecinie prowadzi Gryficką Wystawę Kolejnictwa. Chcę zaproponować podjęcie wspólnych działań na rzecz utworzenia na bazie gryfickiej wystawy Polskiego Muzeum Kolejnictwa w Gryficach. Przemawia za tym bogata wystawa, historia miasta powiązanego z kolejnictwem oraz kolej wąskotorowa, która została odtworzona dzięki funduszom unijnym – czytamy w piśmie senatora RP Grzegorza Napieralskiego skierowanym do marszałka województwa i premier.

To kolejny głos w dyskusji dotyczącej losów ekspozycji, nad którą pojawiły się czarne chmury. Pisaliśmy ostatnio o apetycie Koszalina na gryfickie kolejki. Przypomnijmy, że tamtejszy samorząd zarządza miejscową koleją wąskotorową. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, samorządowcy z koszalińskiego regionu prowadzili wstępne rozmowy, lobbując za przeniesieniem wystawy. Choć to dopiero rozeznanie terenu i nastrojów może przynieść złe decyzje dla Gryfic. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 26 maja 2017 r.

Tekst i fot. (mada)

Komentarze

stettiner
Ktoś żałośnie słabo zorientowany... Nie wiem czy Muzeum w Szczecinie chce czy nie chce zajmować się wystawą gryficką, ale gdy Muzeum Kolejnictwa w Warszawie likwidowało oddział kolei WĄSKOTOROWEJ w Gryficach, to tylko Muzeum Narodowe mogło się tym zająć, i wątpię czy chciało. Wzięło, po czym wszyscy się na nie wypięli, bo problem "został rozwiązany". Czyli znowu Muzeum coś ratowało, jak widać po to, by przemądrzali ignoranci wieszali na nim psy. Trzeba było brać samemu. Adresatem pretensji, że nie powstało odrębne muzeum kolejnictwa, może być miejscowa władza, której zapal do zajmowania się tym tematem jest chyba przysłowiowy. Zdaje się ze do zabitej dechami prowincji nie dotarła wieść, iż Muzeum Kolejnictwa w Warszawie już nie ma. Zostało zlikwidowane. Zbiory zostały przekazane instytucji która nie jest muzeum. O rozbudowie na razie nic nie słychać. Muzeum w Szczecinie nie mogło wziąć HELMUTA, zapewne dlatego że nie mogło sobie poradzić z pewnym drobiazgiem - trudno ustawić lokomotywę SZEROKOTOROWĄ na torach dla kolei wąskotorowej. Dla naszych miejscowych geniuszy to żaden problem. Lokomotywownia w Szczecinie nie niszczeje, bo dawno została udostępniona jakiejś spółce i jest zagospodarowana na inne cele. Jak się czyta takie żale, człowiek odnosi wrażenie że ma do czynienia z wykopaliskiem, ale odwrotnie, z kimś urwanym z księżyca...
2017-05-26 14:23:39
kolberger
Nieszczęściem muzeum w Gryficach jest jego podległość pod Muzeum Narodowe w Szczecinie. Dyrektor tego ostatniego traktuje oddział w Gryficach jak piąte koło u wozu lekceważąc zabytki techniki i kolejnictwa tam zgromadzone (traktuje je jako mniej wartościowe niż np. zabytki zgromadzone w MN w Szczecinie) i rok temu nie wyraził zgody na przyjęcie do Gryfic może nie zabytkowego, ale jak najbardziej historycznego i zasłużonego dla Pomorza - ostatniego zachowanego pojazdu serii SA110 (Helmut). Pojazdy tej serii przez ostatnie 10 lat do 2015 roku zapewniały komunikację na bocznych liniach Pomorza Zachodniego - w tym na linii Kołobrzeg - Szczecin przez Gryfice. Jedyny pojazd zachowany przez urząd marszałkowski z myślą o ekspozycji w Gryficach został przez to muzeum olany i w efekcie zakończył swój żywot na złomowisku w Warszawie w marcu br: https://wrphoto.eu/details.php?image_id=38858&mode=search Więc o jakim krajowym muzeum kolejnictwa Napieralski napier...a? Widać szuka poparcia przed wyborami. Takowe muzeum zresztą już istnieje w Warszawie i ma zostać rozbudowane. Muzeum w Gryficach powinno zostać wydzielone ze struktur Muzeum narodowego i działać samodzielnie jako jednostka wojewódzka lub samorządowa albo ewentualnie przeniesione do Szczecina do dawnej lokomotywowni Szczecin Główny która od lat niszczeje.
2017-05-26 11:21:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”