niedziela, 26 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Architekci ze złotą odznaką

Architekci ze złotą odznaką

Architekci ze złotą odznaką
Data publikacji: 2018-11-23 15:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:01
Wywietleń: 1147 363186

Odznakę Honorową II stopnia Izby Architektów Rzeczypospolitej otrzymali Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga - projektanci szczecińskiej filharmonii. Oficjalne wręczenie odbyło się w piątek w słynnym białym gmachu.

- Ilekroć przekraczam próg filharmonii, to zawsze towarzyszą mi duże emocje - mówił prezydent miasta Piotr Krzystek. - Obiekt nie tylko stał się ikoną Szczecina, ale również z całą pewnością zmienił nasze myślenie o mieście. Cała Polska chce do nas przyjeżdżać i brać udział w koncertach oraz wystawach. To pobudza w nas dumę.

Piotr Krzystek podziękował architektom za odważny pomysł. - Konkurs na projekt filharmonii był wzorcowy. Zgłoszonych zostało 44 prac. Wygrała ta, która na pierwszy rzut oka wydawała się wyjątkowa, jak na szczecińskie konserwatywne podejście do architektury. To właśnie Alberto i Fabrizio przekonali nas do swojego projektu, za co bardzo im dziękuję - dodał prezydent.

- Pracując nigdy nie zastanawiasz się nad możliwymi nagrodami, ale kiedy już się przytrafiają, to dzieje się coś niesamowitego - mówił Alberto Veiga. - Jednak kiedy nagroda zostaje przyznana przez osoby, które potrafią docenić i przełożyć ideę na rzeczywisty budynek, to ma jeszcze większe znaczenie. Dziękuję bardzo za to wyróżnienie.

Honorowe Odznaczenia II stopnia zostały nadane przez Krajową Radę Izbę Architektów RP na wniosek zachodniopomorskiego oddziału. Po raz pierwszy otrzymali ją projektanci, którzy nie należą do tej Izby. Podczas piątkowej gali złote odznaki wręczyli Małgorzata Pilinkiewicz - prezes Izby Architektów RP - oraz Piotr Błażejewski - przewodniczący Zachodniopomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

- Znajdujemy się w budynku, który jest chwalony, wielokrotnie nagradzany oraz wyróżniony. Dzisiejsze wydarzenie to nie kolejna nagroda dla obiektu, ale dla jego twórców, którzy mieli odwagę zaproponować takie rozwiązanie architektoniczne dla tego miejsca - mówił Piotr Błażejewski. - Rozwiązanie, które nie tylko wyzwala dyskusje, ale również kształtuje wizerunek naszego miasta.

Honorowa Odznaka II stopnia może zostać przyznana architektom, którzy nie należą do Izby Architektów RP za m.in. szczególne zasługi dla samorządu zawodowego oraz środowiska architektów i za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury. Kapituła uznała, że Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga spełnili kryteria w najwyższym stopniu.

(KaNa)

Na zdjęciu: Alberto Veiga odebrał złotą odznakę w imieniu swoim oraz Fabrizio Barozziego.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Architekci ze złotą odznaką Architekci ze złotą odznaką

Komentarze

do sarp
wyjatkowy dupek jestes.O burakach nie wspomne
2018-11-25 13:37:54
Do sarp
Budynek pasuje do otoczenia zarówno wysokością i bryłą.Jego elewacja nawiązuje do gotyckiego motywu powtarzalności a bialy kolor nadaje mu elegancji.Może zbyt długo patrzyłeś na blaszak w którym mieszkasz i z tąd twoje skojarzenia.Widać twój gust bazuje na gazetkach z Castoramy.
2018-11-24 11:47:54
pecunia non olet
To tych dwóch, co się ze zorganizowania Polaków wyśmiewali? Przy czym nie mieli oporów przed skasowaniem honorarium od tychże.
2018-11-23 20:35:06
sarp
Nie pomogą nagrody, bubel architektoniczny nie pasujący do otoczenia, jest tylko badziewiem* pomalowanym na biało. To blaszak, tandeta, bez pomysłu, bez finezji...gniot. *badziewie (staropolskie) ostry śmieć wystający z ziemi
2018-11-23 18:55:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Poprzedni Następny

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie