sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi”

Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi”

Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi”
Data publikacji: 2018-09-27 18:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:21
Wywietleń: 1721 353400

Jest się czym chwalić: blisko dwa lata po tym, jak głosujący w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim poparli projekt budowy ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt w Wielgowie, urzędnicy miasta właśnie "zakończyli prace przygotowawcze" i "dopracowali konceptualnie" to zadanie. Szansa na zakończenie I etapu tejże inwestycji jest już w... 2020 roku - jak w czwartek (27 września) na specjalnie zwołanej konferencji prasowej prezydent Piotr Krzystek poinformował dziennikarzy.

O budowę takiego ośrodka od lat zabiegała Fundacja na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja" oraz nieobojętni na los "naszych braci mniejszych" szczecinianie.

- To ich życzliwości i codziennemu wsparciu zawdzięczam, że dziś tu jestem a ośrodek wreszcie ma realną szansę powstać - mówiła Marzena Białowolska, prezeska Fundacji "Dzika Ostoja", nie kryjąc wzruszenia.

Ośrodek zostanie zbudowany przy ul. Fiołkowej. Dla jego dyspozycji został zarezerwowany (uchwała Rady Miasta Szczecina na 30-letnią dzierżawę gruntu) teren o powierzchni około 4,2 ha. Jednak perspektywa inwestycyjna roku 2020 dotyczy tylko I etapu realizacyjnego: półhektarowej działki i gwarancji budżetowej w wysokości 2 milionów złotych (w tym rezerwa 1 mln zł ze SBO) na jej zagospodarowanie. Co ciekawe, ta kwota pozwoli na uzbrojenie i ogrodzenie terenu, budowę parkingów zewnętrznych i wewnętrznych, głównej drogi do ośrodka i przezeń prowadzącej, a też na postawienie budynku socjalnego o powierzchni około 240 m kw, z salą edukacyjną. Umożliwi także wytyczenie trzech stref azylu dla zwierzęcych rezydentów. Ale już nie wystarczy tychże budżetowych środków na zbudowanie wolier dla podopiecznych ośrodka.

- Zrezygnowaliśmy nawet z urządzenia zieleni. Natomiast budowę wolier sfinansujemy ze środków własnych i sponsorów Fundacji. Już je mamy na koncie. Wystarczy nam miesiąc od odbioru technicznego prac zleconych przez miasto, żeby postawić woliery i pozostałe pomieszczenia dla zwierząt. Miesiąc, żeby ośrodek zaczął normalnie funkcjonować - zapewniała Marzena Białowolska, prezeska Fundacji "Dzika Ostoja".

Teraz nie ma jeszcze gotowego projektu technicznego wraz z pozwoleniem na budowę. Jest tylko konceptualny. Zakłada m.in., że w budynku socjalnym znajdzie się biuro ośrodka z zapleczem, w tym aneksem kuchennym, także punkt przyjęć z gabinetem dla zwierząt, a też kolejny - opieki nad najmniejszymi z nich i kuchnią dla zwierząt.

- Projekt powinien być gotowy w lutym przyszłego roku. Potem kilkanaście miesięcy budowy i będziemy mieli w Szczecinie nowoczesny obiekt, odpowiadający światowym standardom opieki nad zwierzętami, który będzie również pełnił funkcję edukacyjną - zapewniał prezydent Piotr Krzystek.

Gdy ośrodek dla dzikich zwierząt wreszcie powstanie, będzie w nim na azyl dla tzw. stałych rezydentów, woliery rehabilitacyjne, a także miejsce dla nauki o lasach, prelekcji szkół, w tym specjalnych grup, jak z zespołem Downa, ociemniałych, dzieci autystycznych i innych niepełnosprawnych.

To w perspektywie, bo teraz... Paradoksem jest, że jedno z najbardziej zielonych miast Polski (z największą powierzchnią lasów miejskich - blisko 2,8 tys. ha), dumne z przyrodniczej bioróżnorodności, które sponsoruje ośrodki edukacji ekologicznej i miejskiego łowczego, do tej pory nie było stać na zbudowanie placówki, w której znalazłyby ratunek i realną pomoc zwierzęta dzikie i chronione. Szczecin nadal nie ma ośrodka, jaki byłby nie tylko azylem dla cennych przyrodniczo i zagrożonych wyginięciem okazów, ale też stwarzałaby okazję ku praktycznym lekcjom przyrody dla szczecinian, nie tylko najmłodszych. ©℗

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Na zdjęciu: O perspektywie budowy ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt w Wielgowie podczas czwartkowej (27 września) konferencji prasowej mówili (od lewej): Piotr Krzystek - prezydent Szczecina, architektka Joanna Wojtecka oraz Marzena Białowolska, prezeska Fundacji na Rzecz Zwierząt "Dzika Ostoja".

Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi” Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi” Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi” Azyl dla podopiecznych „Dzikiej Ostoi”

Komentarze

Franiszek
Ludzie, bądźcie bardziej wyrozumiali dla zwierząt. To one tracą swoje tereny bytowania, a wy mieszkacie coraz bliżej ich siedzib.
2019-04-16 11:20:40
Dzidziuś
Zamiast o dziennikarkę, lepiej zapytać kto sponsoruje pana prezydenta. Jeden to mecenas, tylko jedna branża?
2018-09-29 07:07:32
terry
to nie fanaberia pani prezes ale asz obowiązek wobec braci mniejszych...tak się robi w cywilizowanym świecie
2018-09-28 21:25:02
Podatnik
Panią redaktor tez ktoś sponsoruje czy płaci za wykonaną pracę w ramach kontraktu lub umowy?
2018-09-28 21:20:39
CAŁA PRAWDA
Nie wiem czy się z tego cieszyć czy płakać , że dopiero za dwa lata i to tylko pierwszy etap . Sąsiedztwo tego ,, zwierzyńca'' wierzcie mi jest nie do wytrzymania .Wszyscy , którzy tak chwalą Panią Marzenę i Pana Michała powinni mieć trochę empatii do ludzi i współczuć im smrodu , brudu i robactwa.Zwierzęta są ważne , ale ludzie ważniejsi.
2018-09-28 18:15:15
Fanaberie pani prezes !
Takie duże pieniądze uzyskane z naszych podatków powinno sie przeznaczyć na pomoc dla ludzi a nie dla dzikich zwierząt i fanaberii pani prezes !!!
2018-09-28 14:02:47
Co wazniejsze...??
Dziczyzna tez chce zyc... ale najpierw powinno sie Zadbac o biednych i Chorych Ludzi...!!
2018-09-28 11:54:09
Wielgowianin
Nareszcie,bo aktualne miejsce przy ul.Łowczych będące azylem dla zwierząt jest udręką dla ludzi.Usytowane przy jednej z głównych ulic ,między zabudowaniami czyni sąsiadom ich codzienne życie często koszmarnym.Smród (szczególnie w ciepłych dniach),odgłosy wydawane przez zwierzęta o każdej porze dnia i nocy to wszystko sprawia,że ostoja jest najgorszym z możliwych sąsiedztw.Kochajmy zwierzęta,nieśmy im pomoc,ale nie kosztem ludzi!!!
2018-09-28 07:53:38
Pytanie od Podatnikow...
A ile caly Projekt ma kosztowac i ile do tej pory uzbierano... i Kto bedzie pozniej pokrywal miesieczne koszty utrzymania i eksploatacji... ???
2018-09-27 23:57:54
:)
Lepiej pozno niz wcale , do 2020 to tylko niecałe 1,5 r.
2018-09-27 21:25:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy należy rozdzielić funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie