piątek, 20 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Beata Górska prezesem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie

Beata Górska prezesem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie

Beata Górska prezesem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
Data publikacji: 2018-01-11 13:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:00
Wywietleń: 5730 308997

Sędzia Beata Górska została prezesem Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Na szefa szczecińskiego SA powołał ją Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Sędzia Beata Górska pełniła do tej pory funkcję wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Na zebraniu sędziów SA poinformowała swoich kolegów o decyzji ministra sprawiedliwości i o tym, że propozycję Zbigniewa Ziobry przyjęła.

- Sędzia podkreśliła, że kierowała się przy tym odpowiedzialnością za Sąd Apelacyjny w Szczecinie - podkreślił sędzia Janusz Jaromin, rzecznik prasowy SA w Szczecinie.

Przypomnijmy, że sędzia Górska zajęła zwolnione miejsce po odwołanym w ubiegły poniedziałek Macieju Żelazowskim. Tę decyzję ministra sędziowie przyjęli bardzo źle. Szef resortu zwolnił bowiem dotychczasowego prezesa bez podania przyczyn. Z kolei na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pojawiła się informacja, że wyniki osiągane przez Sąd Apelacyjny w Szczecinie są słabe - sąd ma poważne zaległości, a procesy ciągną się zbyt długo.

Jak się jednak okazuje jest wręcz odwrotnie - ze statystyk wynika, że szczeciński sąd jest jedną z najlepszych w kraju (o dziwo z tych samych zestawień korzystali pracownicy ministerstwa; doszli jednak do skrajnie przeciwnych wniosków).

Dowiedzieliśmy się jednak, że wybór sędzi Górskiej przyjęto w Szczecinie z zadowoleniem. Nowa prezes ma pełną akceptację środowiska sędziowskiego.

Przy okazji zebranie sędziów podjęło uchwałę odnoszącą się do niedawnych zmian personalnych w sądzie. Przekazali w niej wyrazy wsparcia i szacunku sędziemu Maciejowi Żelazowskiemu, którego odwołano z funkcji prezesa „arbitralną i pozamerytoryczną decyzją Ministra Sprawiedliwości".

Sędziowie ustosunkowali się też do uzasadnienia odwołania przedstawionego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W uchwale czytamy, że jest „sprzeczne z wnioskami wynikającymi z analizy danych statystycznych oficjalnie opublikowanych przez to Ministerstwo...".

- W tych uwarunkowaniach decyzję Ministra Sprawiedliwości należy traktować jako kolejny przejaw instrumentalnego wykorzystywania przepisów znowelizowanej ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, stanowiący naruszenie konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy - czytamy dalej w uchwale. - W obliczu podejmowanych działań apelujemy do wszystkich sędziów o przestrzeganie wartości składających się na etos zawodu i obronę zasad demokratycznego państwa prawnego, a w szczególności trójpodziału władzy, niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

* * *

Sędzia Beata Górska ma ponad 20-letnie doświadczenie w orzekaniu. Specjalizuje się w sprawach pracy i ubezpieczeń społecznych. Pełniła funkcje wizytatora i przewodniczyła wydziałom pracy i ubezpieczeń społecznych w sądach rejonowym i okręgowym w Szczecinie. Sędzia jest też wykładowcą. Ukończyła podyplomowe studia na Uniwersytecie Śląskim i w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.

Leszek Wójcik

Fot. SA Szczecin

 

Komentarze

do @obserwator
Zgodnie z art. 10 Konstytucji RP minister sprawiedliwości nie ma prawa zmieniać prezesów sądów
2018-01-12 12:22:15
Ey
Ja kiedys mialem apelacje, trwalo to chyba rok: - sprawa byla prosta sad rejonowy nie przeczytal akt sprawy(pani sedzina z zakupy : cebulka, mleczko itp polozyla na stole sedziego obok akt - nie bylo czasu na sprawe, zakupy na obiad byly wazniejsze...) wyrok byl odwrotnoscia dowodow - sedzia sadu rejonowego nie stosowal zasad logicznego myslenia, zlamal zasady algebry boola w analizie faktow - apelacja trwala jakies 30 minut, a przez prawie rok sprawa lezala na pólce w sadzie apelacyjnym, CZY DZIECKO W PODSTAWOWCE CZEKA ROK NA SPRADZENIE KARTKOWKI? CZY W ZWIAZKU
2018-01-12 08:34:50
do @ korab-a
- nie narzekaj, jeśli ukarze "myszy co zborze zjadły" to znaczy iż jest na właściwym miejscu......PO_tłuku, nazwiska pisze się z.....
2018-01-12 00:57:07
@obserwator
Jak jesteś taki mądry to napisz z jakim paragrafem to jest sprzeczne. Tylko nie wypisuj ,że tak mówią Rzeplińscy.
2018-01-11 22:01:00
obserwator
Jak można krytykować decyzję o odwołaniu poprzedniego prezesa i jednocześnie akceptować wybór nowego i to na podstawie przepisów, które mają być sprzeczne z Konstytucją
2018-01-11 18:09:22
Gratulacje!
Prawa osoba. To naprawdę dobra zmiana.
2018-01-11 17:48:00
korab
Tej pani obce jest pojęcie kultury na sali sądowej (sprawdzone na sobie). Nie dziwię się że dostała stanowisko za pisu. W tym kraju jak widać wyjątkowi ludzie o wyjątkowych cechach charakteru dostają posady - brudziński szef policji, mazurek wice marszałek sejmu o piotrowiczu nie wspomnę itd. Jak wszyscy tu piszący i ja powołuję się zasady demokratycznego państwa i swobodę oceny i wypowiedzi. Mam prawo oceniać i wyrażać własne opinie. Biorę przykład z rządzących.
2018-01-11 17:44:45
Olek
Kochane sędziówki i kochani sędziowie, czy wy wiecie, czego chcecie?
2018-01-11 17:35:20
Slepa Temida
Dychotomia jurydyczna. Cytat: "Wybór sędzi Górskiej przyjęto z zadowoleniem" - "zwolnienie sędziego Żelazowskiego sędziowie przyjęli źle". Gratulacje na ręce pani Sędziny - wiatru w żagle.
2018-01-11 17:34:55
Aplikant
Osoba o wielkiej prawości, wiedzy, doświadczeniu i kulturze osobistej. Gratuluję.
2018-01-11 16:51:54
@mariusz
Moim zdaniem wcale nie jest gruba i wygląda ładnie.
2018-01-11 15:33:20
Pol
Zioberkowe nadania
2018-01-11 15:31:50
Prawnik
Wstyd!
2018-01-11 14:25:20
mariusz
gratuluje pani Beacie. od razu widac ze konkretna osoba.
2018-01-11 13:48:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie