czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > „Betonowiec” do rozbiórki

„Betonowiec” do rozbiórki [GALERIA]

„Betonowiec” do rozbiórki
Data publikacji: 2018-11-14 13:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 4083 361397

„Betonowiec”, stojący przy ul. Ludowej w Szczecinie, w rejonie nabrzeża Warsztatowego, niedługo zniknie z krajobrazu. Zbudowany 107 lat temu obiekt jest w złym stanie technicznym i już w 2016 r. został wyłączony z eksploatacji. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście dysponuje przygotowanym przez spółkę Minex projektem rozbiórki i ogłosił przetarg na jej wykonawcę. Zgłosiło się aż 10 chętnych.

– Plac po betonowcu zostanie przeznaczony na cele przeładunkowo-składowe związane z działalnością portową – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ.

Budynek wzniesiono w 1911 r. z przeznaczeniem magazynowo-socjalno-biurowym. Jest wiekowy, ale nie został wpisany do gminnej ewidencji zabytków i nie podlega ochronie konserwatorskiej.

Żelbetowy obiekt ma trzy nadziemne kondygnacje i jest podpiwniczony. W czasie wojny pełnił rolę schronu dla ludności.

Długość budynku wynosi 72 m, szerokość – 18 m, wysokość – również 18 m. Na dachu widnieje napis „Zakład Usług Żeglugowych” (firma ta ma siedzibę w niewielkim budynku obok „betonowca”).

– Kondycja podstawowych elementów szkieletu konstrukcji budynku, z uwagi na widoczne pęknięcia ścian zewnętrznych nośnych, jest zła – podkreślono w projekcie rozbiórki.

Zaznaczono też, że remont nie jest uzasadniony ekonomicznie. Zalecono stopniowe rozebranie obiektu od dachu po fundamenty. Wyburzenia metodą strzałową zabroniono ze względu na zły stan techniczny części elementów nośnych oraz bezpośrednią bliskość czynnego nabrzeża portowego.

Oferty w przetargu ZMPSiŚ na rozbiórkę budynku warsztatowego, stojącego w rejonie dawnych Portowych Centralnych Warsztatów Mechanicznych, można było składać do środy (14 listopada) rano.

– Wpłynęło 10 ofert, które teraz zostaną zbadane – mówi M. Woźniak-Lewandowska.

Zwycięzca będzie miał na wykonanie zadania pięć miesięcy od dnia podpisania umowy.

(ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

„Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki „Betonowiec” do rozbiórki

Komentarze

Cypis
Zróbcie z tego Golęcińskie Bergheim B-)
2018-11-15 09:50:35
Do: ciekawe
Obiekt na terenie portowym dla bezdomnych? Pomyśl, zanim coś napiszesz.
2018-11-15 07:00:29
Dajdyche
Do rozbiórki to każdy...
2018-11-15 05:32:43
MPM
Myślę że tak wspaniała firma jak MPM Metale i Kruszywa z doświadczoną załogą i nowoczesnym sprzętem stanie do przetargu. Ale zaraz, zaraz przecież oni....😉😁
2018-11-15 00:06:20
Upsss
Oby tylko miłośnicy starych cegieł, nie wszczęli wojenki iż to "zabytek" :)))
2018-11-14 18:36:24
ciekawe
ale nowe okna to sobie wstawili - jaki gospodarz taki budynek! łasztownia też stara a jakoś dali radę i wypucowali. nie lepiej przeznaczyć dla bezdomnych itp?
2018-11-14 16:33:56
bet
Będzie sporo złomu i dużo zmielonego gruzu na podsypki dróg.
2018-11-14 15:23:25

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie