środa, 21 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Bezpieczniej na budowach

Bezpieczniej na budowach

Bezpieczniej na budowach
Data publikacji: 2018-01-31 22:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:02
Wywietleń: 1187 311802

Budownictwo, oprócz gospodarki leśnej, to dziedzina, w której wypadki przy pracy zdarzają się najczęściej. Dochodzi tu do upadków z rusztowań i drabin, poślizgnięć i porażeń prądem – wiele z tych zdarzeń kończy się tragicznie: albo utratą życia, albo ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu.

Być może na budowach będzie bezpieczniej: od nowego roku obowiązuje w naszym regionie porozumienie o współpracy największych firm budowlanych na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa pracy na inwestycjach realizowanych obecnie w Zachodniopomorskiem. Jego sygnatariuszami jest na razie pięć spółek budowlanych: ERBUD, BUDIMEX, PB CIROKO, PRIME CONSTRUCTION oraz SGI.

Podpisywanie porozumień ma już tradycję w kraju, w Szczecinie, w siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy, zostało podpisane po raz pierwszy.

– Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka zawodowego i ograniczenie nieszczęśliwych zdarzeń na budowach, a także upowszechnianie dobrych praktyk: bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz wdrożenia wspólnego, spójnego podejścia do zagadnień BHP – wyjaśnia Jacek Krzywonos, inspektor OIP.

Standardy obowiązujące w porozumieniu mają także oddziaływać na podwykonawców – średnie i małe firmy budowlane współpracujące z tymi wielkimi, bo to one, niestety, są słabym ogniwem. Niski poziom bezpieczeństwa w firmach podwykonawczych powoduje, że to w większości ich pracownicy ulegają tragicznym wypadkom na budowach.

Okręgowa Inspekcja Pracy jest partnerem porozumienia i służy doradztwem w kwestiach bezpieczeństwa i higieny pracy.

– Na terenie inspektoratu będą odbywały się cykliczne spotkania w grupach roboczych złożonych z inspektorów BHP firm budowlanych, przy ewentualnym współudziale inspektorów z OIP – dopowiada J. Krzywonos.

Porozumienie ma charakter otwarty. W każdej chwili mogą przystąpić do niego inne firmy z branży budowlanej działające na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Tekst i fot. (kel)

Komentarze

D&P
Zdrowie I Bezpieczenstwo to najwazniejsze,budownictwo w Polsce-pozostawiam dla Expertow ! Prosze NIe Uzywajcie Olejnych Farb Wewnatrz Budynkow w Szczegolnosci w Przedszkolach,Szkolach........2018
2018-02-01 08:27:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie