środa, 18 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Bezpłatne testy HIV

Bezpłatne testy HIV

Bezpłatne testy HIV
Data publikacji: 2016-09-15 11:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:15
Wywietleń: 1988 154978

Aż 40 nowych osób zakażonych HIV zgłosiło się w tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. Niestety wciąż większość osób nie wie, że jest zakażona tym wirusem. A wczesne jego wykrycie daje olbrzymie szanse na normalne życie. Właśnie rozpoczyna się kolejna edycja bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku HIV.

Bezpłatne badania wykonywane będą od 15 września - w każdy wtorek i czwartek, w godz. 15-18 w Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Nie trzeba się wcześniej umawiać, rejestrować, ani dzwonić. Nie trzeba mieć ze sobą żadnego dokumentu tożsamości, ponieważ testy są anonimowe. Każda osoba zgłaszająca się na badanie ma rozmowę przed testem i po nim. Wynik badania jest już po dwóch dniach - do odbioru w gabinecie lekarskim. W przypadku pozytywnego wyniku testu, pacjent dostaje dokładne informacje odnośnie leczenia i dalszych działań. Akcja potrwa do 25 października.

Badania w kierunku HIV powinny wykonać przede wszystkim osoby, które zmieniały partnera seksualnego, podejmowały inne ryzykowne zachowania (np. seks bez zabezpieczeń), czy np. rozpoczynają związek z nowym partnerem.

W Szczecinie rozpoczyna się też akcja informacyjna o możliwych drogach zakażenia oraz postępowaniu po narażeniu na kontakt z HIV. Edukować będą specjaliści ze szpitala przy ul. Arkońskiej wspólnie z wolontariuszami ze Stowarzyszenia DADU - przejadą przez miasto zabytkowym tramwajem i na przystankach będą rozmawiali z mieszkańcami oraz zachęcali ich do wykonania badań diagnostycznych. Tramwaj wyruszy już w najbliższą sobotę (17 września) ok. godz. 9 z Zajezdni Pogodno i do godz. 15 będzie kursował po całym mieście. Kolejna przejażdżka tramwajem już 1 października, w tych samych godzinach.

Ten program zapobiegania HIV został sfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

W tym roku do Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych zgłosiło się 41 nowych osób zakażonych HIV - 7 kobiet, 33 mężczyzn, 1 dziecko.

Przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych działa Telefon Zaufania HIV/AIDS Stowarzyszenia DADU. Czynny jest w poniedziałki i czwartki w godz. 16–18. Tel. 91 45 42 450.

(isz)

Fot. R.WOJCIECHOWSKI (arch.)

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie