wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Bój o in vitro

Bój o in vitro

Bój o in vitro
Data publikacji: 2018-08-14 16:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:18
Wywietleń: 1415 343250

Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zaskarży decyzję Regionalnej Izby Obrachunkowej, która unieważniła jego uchwałę o pomocy finansowej dla samorządów chcących stosować metodę in vitro. Podczas debaty przed podjęciem tej decyzji nie brakowało sporów.

- Projekt, który jest na dzisiaj, dotyczy sprawy, która jest nie tylko kontrowersyjna moralnie, ale też budzi zastrzeżenia medyczne. Krakowski analogiczny projekt został oddalony, ponieważ Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała negatywną opinię - zaczęła Agnieszka Przybylska, jedyny przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, który pojawił się na sesji. - Bardzo poważne wątpliwości budzi fakt, że nieczytelne podpisy zdecydowały o dzisiejszej sesji. Mam wątpliwości, czy z formalnego punktu widzenia skuteczne było zawnioskowanie o sesję.

W ramach protestu radna opuściła salę, w której odbywały się obrady.

- Tak ma wyglądać dyskusja według PiS-u: wygłosić swoje prawdy objawione, wyjść, a następnie forsować różnego rodzaju zakulisowymi narzędziami triki prawne- skomentował marszałek Olgierd Geblewicz. - My zakładaliśmy, że może być pewien polityczny proces wojewody, który będzie chciał uchylić naszą uchwałę. Okazało się, że nie znaleziono podstaw prawnych do tego. Zastosowano inny trik - skierowanie naszej uchwały do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która, przypomnę, zgodnie z ostatnimi zmianami PiS-u podległa jest ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. RIO ma prawo badać jedynie te uchwały, które wprost rodzą konsekwencje finansowe. A nasza uchwała takich konsekwencji nie rodzi. W oparciu o nią ani złotówka z budżetu województwa nie została wydatkowana. Ta uchwała określa tylko generalne ramy, w oparciu o które gminy mogą wnioskować do samorządu o udzielenie pomocy.

Jednocześnie Geblewicz poinformował, że cele uchwały i tak będą realizowane, a gminy mogą składać stosowne wnioski.

SLD poparł wniosek marszałka. Ale Dariusz Wieczorek z Sojuszu miał swoje zastrzeżenia:

- Przypomnę, że nie mówimy o uchwale dotyczącej in vitro, ale o uchwale dotyczącej dotacji dla gmin. To są dwie różne sprawy. To jest, można powiedzieć, proteza uchwały o in vitro. Coś złego dzieje się w Urzędzie Marszałkowskim, coś dzieje się u nas. No bo jeżeli 16 lipca wpływa opinia RIO i my przez miesiąc tego nie otrzymujemy, po czym grupa czterech jawnych radnych i czterech nie wiadomo jakich radnych podpisuje, bo nie ma z imienia i nazwiska podpisanych tych radnych - i tu się trzeba z koleżanką Przybylską zgodzić - i nagle pojawia się wniosek o zwołanie sesji sejmiku, to czy my tak mamy działać?

Skargę na orzeczenie RIO rozpatrzy Wojewódzki Sądu Administracyjny.©℗

(as)

Na zdjęciu: Marszałek Olgierd Geblewicz oraz Anna Mieczkowska z zarządu województwa przekonywali, że skarga do WSA jest zasadna.

Komentarze

Agnieszka Przybylska
In vitro nie jest zadaniem własnym samorządu, to raz. Jest biznesem wysokodochodowym i mocno kontrowersyjnym: płaci się za in vitro niezależnie od efektu, mimo zagrożeń dla życia i zdrowia kobiety i dziecka,to dwa. Ogromne kontrowersje moralne, prawne i medyczne, to trzy. "Wkręcanie" samorządowców w finansowanie takiego biznesu to fatalny pomysł niepotrzebnie obniżający standardy moralne w polityce lokalnej...
2018-08-29 22:40:16
Gość
A ja znowu. Ten pan też na invitro się pisze 🤣🤣🤣
2018-08-15 09:01:50
I do... nie nowoczesnego
Bo moze liczy jeszcze... na In Vitro ???
2018-08-14 23:44:32
A wiec Panowie...
Cenmy Meskie Nasienie i Nie sprzedawajmy Je za grosze dla Babskiego In Vitro... tylko podniesmy Wysoko Cene... na 10-dzieistki tysiecy Zlotych !!
2018-08-14 23:39:19
Panie Geblewicz - to jak to z Wami jest...? ?
Najpierw PO-lityczne Lewactwo Walczy i Manifestuje by dalej utrzymac Ginekologiczne Skrobanki... a pozniej na wszelki wypadek... chca jeszcze wprowadzic In Vitro - rowniez i za pieniadze Podatnikow !! Czyli: cos tu Lewa... nie rowna sie Prawej lub inaczej: za mlodu chca wyskrobywac sie na PO-tege... a na starsze lata czyli za 5 min 12-ta - jeszcze via In Vitro probowac... "Zaskoczyc" !/??
2018-08-14 23:31:54
nie nowoczesny
z czego ta blondynka śmieje sie??? że nie rozumie wartosci ludzkiego życia?????????????????
2018-08-14 18:47:58

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie