niedziela, 18 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność przegłosowana

Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność przegłosowana

Bonifikata za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność przegłosowana
Data publikacji: 2019-01-22 17:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:31
Wywietleń: 3256 372678

W trakcie wtorkowej (22 stycznia) sesji Rady Miasta, radni zajęli się m.in. projektem uchwały ustalającym bonifikatą za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność. Zgodnie z projektem miasta jej wysokość w Szczecinie ustalono na poziomie 60 procent. Choć PiS proponował, aby ulga ta była jak najwyższa i wynosiła 98 procent.

- To się od dawna należało mieszkańcom Szczecina. I Ta uchwała nie ma znaczenia finansowego. I zapewniam skarbnika miasta - nie spowoduje zmniejszenia wpływów do budżetu miasta - mówił Sochański.

- Bonifikata w wysokości 60 procent został przyjęta w wielu polskich miastach. Ja jednak namawiam - inwestujmy w nasze miasto. Być może wpłynie nam do kieszeni trochę pieniędzy. Ale czy z nich sami sfinansujemy np. remont elewacji budynku w którym mieszkamy? - pytał Tyszler.

Ostatecznie 19 radnych poparło projekt miasta, dziewięciu było "przeciw" a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Dariusz Staniewski

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Ciapuła
Jest dokładnie tak jak można się było spodziewać - jest po wyborach i można golić mieszkańców, upust tej wielkości sprawi że wielu zrezygnuje z wykupu a tak poza tym miasto i państwo przez wiele lat dewastowały tkankę miejską i teraz to na wspólnotach spoczywa cały ciężar remontowania mieszkań, bloków, i zamiast wyłożyć pieniążki na remont fasad , naprawę chodników mieszkańcy wyłożą kasę na nowe gadżety pana prezydenta- kolejne hulajnogi na prąd limuzyny służbowe, remontowanie po raz setny tych samych dróg vide ul. jagiellońska, polityk to polityk jak trzeba to "rozminie" się z prawdą kiedy mu pasuje. A zagranie panów z PiSu jest trochę pod publiczkę wiedzieli że nic z tego nie będzie więc można się było produkować, a przecież można się było zapytać pana Krzystka w czasie wyborów jaką planuje zniżkę dla mieszkańców.
2019-01-23 14:31:32
użytkownik
Czy wszyscy piszący tu na forum maja wieczyste uzytkowanie? Czy wiedzą o czym piszą? Jeżeli tak to policzcie sobie ile musicie zapłacic przy 60 % bonifikaty. Jezeli nie macie gruntu w centrum Szczecina to zapewne nie więcej niz kilkanascie tysiecy zł, za grunt warty ok 200 tys. Wiadomo, że kazdy chciałby za darmo. Ja wole nawet pożyczyc kase i zapłacic teraz niz przez 20 kolejnych lat byc narazonym na podwyższki a te będa napewno
2019-01-23 12:38:23
oby znów nie sprawdziło się, że głupi...
Nie podniecajcie się tak przekształceniem użytkowania wieczystego na prawo własności bo... zapłacicie za własność (z bonifikatą lub bez), a za chwilę powróci temat podatku katastralnego, który już się pojawiał i ucichał, ale nie znikł. A znając polską mentalność polityków i rządzących wprowadzą go i to w co najmniej kilkukrotnie większej stawce niż jest to na Zachodzie, bo takie były już zapędy. A tylko o to chodziło obecnie rządzącym wprowadzając z urzędu przekształcenie z 01.01.2019r.
2019-01-23 11:31:56
eh
@gh Masz komuszą lub urzędniczą mentalność. O jakim rozdawnictwie mówisz jezeli ludzie moga mieć w końcu pełne prawo do własności gruntu na którym stoi ich nieruchomość? Co ci kupili działki bez wieczystego moga się tylko cieszyć, a po 60 latach wieczystego (które jest reliktem PRLu) to dobra decyzja aby przekazać ludziom grunt pod ich własność.
2019-01-23 10:45:30
@zed
Przez większość z tych ośmiu lat nie było rządu PiS i jego projektu uwłaszczenia, jak to jest obecnie.
2019-01-23 09:38:43
gh
Nie rozumiem nagonki medialno - politycznej. Użytkowanie wieczyste (u.w) istnieje w innych (nawet nie o proweniencji socjalistycznej) państwach. Czy piszący i mówiący o u.w wiedzą o to jest? W Polsce na początku u.w. wpłaca się 25% wartości nieruchomości a przez następne 99 lat płaci się raty roczne. Po zakończeniu u.w. grunt wraca do właściciela ale właściciel MUSI wykupić nieruchomości wzniesione przez użytkownika wieczystego. Opłaty za użytkowanie wieczyste są pochodną wartości gruntu. Obecne działania prawodawcy to rozdawnictwo - upust od wartości działki Skarbu państwa lub gminnej. Pytanie jak mają się czuć ludzie, którzy kupili od razu działkę lub wykupili prawo u.w. bez zniżek. A pieniądze utracone z tytułu opłat rocznych (czytaj rozłożenia ceny działki na raty) obniża przychody miasta czy budżetu.
2019-01-23 09:32:16
gość
czuję się oszukana przez obecnego Pana Prezydenta i jego ekipę - dlaczego zawiadomień o tak drastycznej podwyżce opłaty za wieczyste użytkowanie nie otrzymaliśmy przed wyborami? Odp. - bo nie byłby Pan dzisiaj prezydentem Szczecina. Koperty z zawiadomieniami na pewno były przygotowane wcześniej, ja swoją odebrałam z poczty kilka dni po drugiej turze wyborów. To nieuczciwe w stosunku do nas, wyborców, a przede wszystkim mieszkańców naszego miasta!
2019-01-23 09:01:20
Yogi
Wg. mnie krzystek z resztą (bezpartyjnej?) bandy, jest na smyczy tego małego człowieczka czyli krzystka. Złodzieje, okradają mnie mieszkańca. Ale zarządzać miastem to już nie potrafią.
2019-01-23 08:43:41
Yogi
do ~zed~ Człowieku (jak nim jesteś), od stycznia weszło prawo o przekształceniu. Zamontuj sobie choć jedną komórkę do czaszki!
2019-01-23 08:40:09
proste
To wina stadionu. Nie ma pieniędzy na stadion więc trzeba bilansować budżet
2019-01-23 07:47:19
zed
a co robił PiS przez 8 lat kiedy rządził w Szczecinie? Dlaczego wtedy nie przegłosował 98% bonifikaty? Bo nie chciał.
2019-01-23 07:35:27
gość
Macie jeszcze złudzenia? Wybory jesienią, ja i rodzina nigdy już nie oddamy głosu na PO.
2019-01-22 22:50:10
Stefek
Jeszcze sporo kasy wydacie, zanim po dziesięcioleciach złudzeń że jesteście właścicielami swoich często skromnych mieszkanek faktycznie się nimi staniecie. To relikt komuny taki sam jak tzw spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
2019-01-22 22:12:52
Obiektywnie
:)))))) Wybraliście, to macie. Podziękujcie swoim radnym z Platformy "Obywatelskiej" i "Nowoczesnej". A teraz płaczcie i płaćcie.
2019-01-22 21:33:39
eh
Wytrzeźwiej Rysio bo masz widocznie jeszcze gówno zamiast mózgu.
2019-01-22 20:57:42
Trzeba bylo te plany oglosic przed wyborami.
To jest okradanie ludzi.Stawka za uzytkowanie wieczyste wzieta niejednokrotnie z kosmosu. Finansuje sie za to poronione pomysly, autostrada zwana wezlem Lekno w srodku miasta, zniszczenie handlu na Krzywoustego poprzez brak miejsc parkingowych w zamian za rachityczne rosliny, zabetonowanie Placu Solidarnosci itp.
2019-01-22 20:46:50
eh
Napisałbym coś w mowie nienawiści o tych urzędasach, ale szkoda mi nerwów na tych pajacy.
2019-01-22 20:42:09
Edmund
Ta koalicja tak nienawidzi szczecinian bo stara się w tej nienawiści dorównać....PIS-owo.
2019-01-22 20:40:10
@Wojtek
Co ty bierzesz kolego ..?? Daj receptę na taki odlot !!
2019-01-22 20:17:53
Rysio
Panie Wojtek miasto ma też swoje wydatki z których musi finansować inwestycje.Odebranie przez PiS już funduszy z dzierżawy a jeszcze tak wysoka bonifikata skutkowalaby zbyt małym budżetem. Bonifikata proponowana przez PiS 98% to tylko zagranie pod publiczkę. Gdyby oni rządzili na pewno nie zglaszaliby tak wysokiej bonifikaty. Trochę pragmatyzmu.
2019-01-22 20:16:56
@Wojtek
Bo dla nich przejmowanie się interesem własnych mieszkańców jest mitycznym nacjonalizmem, z którym trzeba walczyć każdą dostępną metodą. Jedynym godnym wsparcia interesem jest interes Unii Europejskiej, Niemiec, nachodźców i odmieńców seksualnych. "Gratulacje" dla wyborców tych partii.
2019-01-22 20:12:14
@Wojtek
Dlaczego? Bo wie, że i tak na nich zagłosują. Zmanipulowany ludek.
2019-01-22 20:07:08
siśtek
TEGO KRZYSTKA POWINNO SIE TACZKĄ WYWIESC Z URZEDU
2019-01-22 19:30:34
Wojtek
Zastanawiające jest dlaczego koalicja partii bezpartyjnych, platformy i nowośmiesznej tak nienawidzi szczecinian?
2019-01-22 19:10:10