niedziela, 22 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani

Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani

Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani
Data publikacji: 2019-02-26 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:33
Wywietleń: 1008 377642

Byli szefowie Komisji Nadzoru Finansowego, Andrzej Jakubiak i Wojciech Kwaśniak zostali zatrzymani niesłusznie - tak ocenił we wtorek Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód. Poza tym nie było podstaw do przedstawienia im zarzutów. Nie ma też powodów, by stosować środki zapobiegawcze.

Postanowienie sądu oznacza, że zostały uwzględnione wszystkie złożone przez podejrzanych wnioski. Dzięki tej decyzji obaj mężczyźni mogą wrócić do pracy. Nie muszą się też co miesiąc stawiać w komisariacie policji. Zostanie im również zwrócona kaucja (200 tys. zł).

- Czuję satysfakcję - przyznał Wojciech Kwaśniak. - Sąd potwierdził, że nie doszło do naruszeń prawa przeze mnie ani przez innych pracowników KNF w sprawie dotyczącej nadzoru nad SKOK-ami. Poza tym dzisiejsze orzeczenie sądu jest, przynajmniej częściową rekompensatą za traumę, którą przeżyła moja rodzina, kiedy mnie w grudniu zatrzymano. To był dla nas powrót do strasznych dni, które przechodziliśmy po napadzie na mnie.

Przypomnijmy, że cztery lata temu Wojciech Kwaśniak został pobity przez wynajętych bandziorów. Do napaści na niego doszło zaraz po wykryciu nieprawidłowości w SKOK-ach. W momencie, kiedy KNF objęła nadzór nad kasami. Dodajmy, że pełnił wtedy funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (Andrzej Jakubiak był jej przewodniczącym).

Pokrzywdzony przypomniał, że do dzisiaj osoby zamieszane w pobicie nie zostały osądzone - jak podkreślił, nie zastosowano wobec nich żadnych środków zapobiegawczych. A on, choć wykrył nieprawidłowości w SKOK-ach, odpowiada za niedopełnienie obowiązków. Mężczyzna nie ma złudzeń, jego pobicie miało ścisły związek z wykryciem afery w SKOK.

Pomimo pozytywnego rozpatrzenia przez sąd zażaleń złożonych przez obu byłych szefów KNF, mężczyźni cały czas są podejrzani - postępowanie w prokuraturze wciąż trwa. Oskarżyciel publiczny zarzucił im popełnienie przestępstw o charakterze urzędniczym.

Śledztwo prowadzone przez szczecińską prokuraturę dotyczy nadzorowania SKOK-u Wołomin w latach 2012-2014. Były przewodniczący KNF został zatrzymany za niedopełnienie obowiązków przez pracowników Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w latach 2013-2014.

Podobne zarzuty usłyszeli nie tylko Jakubiak i Kwaśniak - w sprawę zamieszanych jest jeszcze pięć innych osób. Według prokuratury, cała siódemka działała na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody przekraczającej 1,5 mld zł, oraz na szkodę interesu prywatnego w kwocie ponad 58 mln zł. Działanie na szkodę członków kas polegać miało na zaniechaniu działań (zbyt późno podjęli decyzję o powołaniu nadzoru komisarycznego w SKOK-u), które w konsekwencji doprowadziły Bankowy Fundusz Gwarancyjny i depozytariuszy do strat.

Żaden z zatrzymanych nie przyznał się do winy. Wtorkowa decyzja sądu potwierdziła przypuszczenia polityków opozycji, którzy od samego początku wskazywali, że grudniowa akcja CBA (zatrzymano wtedy w Warszawie wszystkich siedmiu podejrzanych i przewieziono do Szczecina), miała odwrócić uwagę opinii publicznej od prawdziwej afery w KNF związanej z ostatnim jej szefem Markiem Ch.

O tym, że sprawa nie jest kryminalna, lecz polityczna, są przekonani również adwokaci urzędników. Ich zdaniem, były wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak naraził się partii rządzącej, bo odkrył aferę w SKOK-ach, które są powiązane z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

Wojciech Kwaśniak po wyjściu z sali rozpraw podziękował wszystkim, którzy go wspierali - m.in. Obywatelom RP, którzy manifestowali przed sądem przez cały czas trwania posiedzenia. Kiedy wchodził z obrońcą do sądu skandowali: „Jesteśmy z Wami". ©℗

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Dzięki wtorkowej decyzji sądu, Wojciech Kwaśniak może wrócić do pracy.

Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani Byli szefowie KNF niesłusznie zatrzymani

Komentarze

Woren
Czekam na ten piękny dzień gdy o 6 rano przyjdą po Kaczyńskiego i Ziobrę. Ten dzień nadejdzie już wkrótce.
2019-02-27 09:38:43
JaNIe
Łóśmiu ubywateli w kwiecie wieku.
2019-02-27 07:25:00
krotko
Urocze ubywatelki rp.Specjalistki od praworzadnosci.
2019-02-26 21:02:18
Co za czasy
Człowiek ktory wykrył przestępstwo jest niesłusznie oskarżany, a przestępcy spokojnie rządzą Polską. To zaiste chory kraj.
2019-02-26 17:52:05
Vigo
PIS sam kradnie, a oskarża niewinnych
2019-02-26 16:44:25
A tymczasem szwedzki sąd wydał wyrok w ktorym Polacy musza zaplacic 650mln zł
za decyzje pana Jakubiaka i pana Kwaśniaka... tyle ode mnie piewcom niewinności obu panów.
2019-02-26 16:26:55
autor niezbyt obiektywny
Widać wyraźnie, że stoi po stronie podejrzanych. Nie poinformował, że chociaż sąd uchylił środki zapobiegawcze, to uznał za zasadne przeszukanie i zatrzymanie rzeczy u wiceszefa KNF Wojciecha K. Czas na sprawiedliwy proces i wyrok.
2019-02-26 16:15:21
Jedyna właściwa decyzja
Teraz niech prokuratura przestanie się kompromitować i wycofa zarzuty, bo Wojciech Kwaśniak to wyjątkowo porządny i uczciwy człowiek.
2019-02-26 15:53:35
Co dalej ?
Sędziowie popierają lewaków. To ich środowisko. Nigdy tego nie ukrywali. Nabrali odwagi , gdy PIS wycofał się z reformy sądownictwa pod naciskiem lewaków z Unii Europejskiej. Sędziowie , głównie z Warszawy , mszczą się teraz na PIS. Powinni polać sobie głowy zimną wodą , bo inaczej do głosu dojdzie ulica.
2019-02-26 15:49:53
Daro
To pisowski senator Grzegorz Bierecki powinien siedzieć na ławie oskarżonych, nie Pan Kwaśniak który ujawnił aferę SKOK
2019-02-26 15:33:11
GetBack
A tymczasem w pisowskiej aferze GetBack Polacy stracili ponad 3 miliardy złotych, a jakoś żaden pisowiec nie siedzi, wręcz przeciwnie, jeden z głównych zamieszanych Jacek Sasin chce uciec do Parlamentu Europejskiego.
2019-02-26 15:22:37
cdn
Nadzwyczajna kasta bedzie jeszcze jakis czas rzucac klody pod nogi obozowi rzadzacemu.Bury,gawlowski,pinor,frasyniuk, neuman iwielu innych tzw ,europejczykow'wciaz na wolnosci.
2019-02-26 15:21:28
Czekam
To teraz Ziobro powinien przeprosić Pana Kwaśniaka
2019-02-26 15:05:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie