wtorek, 12 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką

Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką

Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką
Data publikacji: 2019-09-15 15:24
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-16 12:56
Wywietleń: 670 415119

W poniedziałek (16 września) w Szczecinie rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Gros z jego wydarzeń będzie się działa na pl. Orła Białego. Właśnie z niego wyruszy inaugurująca Parada Pieszych, aby m.in zebrać postulaty i pomysły dotyczące rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w naszym mieście.

Co to jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) ?

- Kampania, do której każdego roku przyłącza się kilkaset europejskich miast. Jej celem jest promocja ekologicznych form transportu. Hasło tegorocznego ETZT to „Chodź z nami!”. Natomiast tematem przewodnim jest bezpieczny ruch pieszy i rowerowy. Dlatego w dniach 16-22 września, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rowerowy Szczecin, będziemy zachęcać szczecinian do poruszania się po mieście komunikacją miejską, rowerem lub pieszo - przekazuje Centrum Informacji Miasta.

Centrum akcji będzie pl. Orła Białego. To z niego - właśnie w poniedziałek (16 bm.) o godz. 18 - wyruszy inauguracyjna Parada Pieszych, tzw. piesza masa krytyczna.

- Chodzenie, choć czasem lekceważone, jest ważnym środkiem transportu i kluczowym elementem zrównoważonej mobilności w mieście. Samo przemieszczanie się pieszo oferuje wiele korzyści zarówno indywidualnych, jak i dla funkcjonowania i rozwoju miasta - przekonują organizatorzy wydarzenia. - I tak, 25 minut energicznego spaceru dziennie wydłuża życie nawet o siedem lat. Jedna osoba, która odbywa tygodniowo pięć podróży o długości poniżej 2 km pieszo zamiast samochodem, zmniejsza swój ślad węglowy o 86 kg rocznie.

Punktem docelowym Parady Pieszych będzie pl. Armii Krajowej. Celem: zebranie postulatów i pomysłów dotyczących rozwoju bezpiecznej i wygodnej infrastruktury pieszej w Szczecinie.

Na pl. Orła Białego codziennie - w ramach ETZT - będą prowadzone szkolenia praktyczne z jazdy rowerem po mieście i inne działania edukacyjne (godz. 12-18). Poza tym tam właśnie we wtorek (17 bm.) i w czwartek (19 b.) odbędą się seanse kina pod chmurką (godz. 20), a w środę (18 bm.) spotkają się osoby, które wezmą udział w ciekawym eksperymencie pn. „Szczecin w 15 minut”. Stamtąd w piątek (20 bm.) wyruszy wielki przejazd rowerowy, a w sobotę szczecińskie „Pożegnanie lata".

Jednak dla wielu szczecinian najważniejszym punktem całego Tygodnia będzie - wieńcząca go - niedziela (22 bm.). Czyli Międzynarodowy Dzień bez Samochodu, w którym - tradycyjnie - z komunikacji miejskiej w Szczecinie będzie można korzystać za darmo.

A. NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

 

Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką Chodźcie z nami! Spotkania, parady i kino pod chmurką

Komentarze

Obs.ryver
Niedziela bez samochodu???? Przecież codziennie z okolicznych powiatów jest najazd na Szczcin kilku tysięcy pojazdów...A wkazdą niedzielę ten najazd jeszcze zwiększa się bo chłopstwo z byłych PGRów nie ma czym się u siebie zająć,więc chajda na Szczecin...jadą młodzi -bo tam się cos dzieje... Jadą starzy - bo synkom i córkom kupili mieszkania w blokach i "trza" odwiedzić, przywieżć wałówę i słoiki... A gdyby rajcy miejscy (zamiast gnębić kobiety z LGBT) pomyśleli o opłatach rogatkowych dla wjeżdżający -" nie mieszkańcach".... Może mielibysmy więcej miejsc do parkowania... A i kasa miejska by zyskała trochę grosza...
2019-09-16 10:49:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie