sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Czaputowicz: Nord Stream 2 to zła inwestycja

Czaputowicz: Nord Stream 2 to zła inwestycja

Czaputowicz: Nord Stream 2 to zła inwestycja
Data publikacji: 2018-07-15 12:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:15
Wywietleń: 718 338605

Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych, który przyjechał do Szczecina i Pszczelnika, aby wziąć udział w rocznicy katastrofy samolotu Lituanica, w której zginęli Steoponas Darius oraz Stasys Girenas , podkreślał rangę tych uroczystości dla stosunków polsko-litewskich.

- To ważne wydarzenie dla Litwy. 85 rocznica lotu przez Atlantyk do Kowna dwóch lotników litewskich, którzy tutaj się rozbili – mówił. - Mamy rok odzyskania niepodległości przez Polskę i przez Litwę, dlatego przywiązujemy wagę do wspólnych obchodów wydarzeń ważnych dla historii naszych krajów.

Minister rozmawiał z „Kurierem” także na temat sytuacji międzynarodowej. Opowiadał m.in. o gazociągu Nord Stream 2.

- Występuje tu różnica stanowisk między nami a Niemcami. Mamy tu stanowisko wspólne z Donaldem Trumpem, który mówi, że jest to zła inwestycja, nie zapewnia bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent USA użył nawet ostrego sformułowa – że jest to dostarczenie środków finansowych dla Rosji, która je wykorzystuje niezgodnie z interesem Zachodu dokonując agresji na Ukrainę, prowadząc swoje działania w Syrii. Innymi słowy, jest to zła inwestycja. Fakt, że prace są prowadzone, nie oznacza, że będą kontynuowane, a tej inwestycji nie da się zatrzymać.

Jacek Czaputowicz odniósł się również do relacji Polski z Unią Europejską.

- Cały czas trwa dialog – zapewnił. - Podmiotem UE są państwa i z tymi państwami mamy dobre stosunki. Komisja Europejska ma pewne procedury i występuje w ramach artykułu 7 zarzucając Polsce nieprzestrzeganie standardów unijnych dotyczących reformy sądownictwa. Stoimy na stanowisku, że my tych standardów przestrzegamy, a reforma nie powinna budzić zaniepokojenia. System sądownictwa w Polsce jest i będzie systemem niezależnym. Chcemy, żeby był bardziej efektywny. Wyjaśniamy to na forach różnych ciał europejskich. Wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego w europarlamencie zostało dobrze przyjęte, było merytoryczne i proeuropejskie. Oczywiście debata cechuje się polemiką. Krytykowano tam Polskę, nie da się ukryć, za rzekome nieprzestrzeganie prawa. Tym się cechuje polityka, że opozycja ma prawo krytykować, tak samo jest w Parlamencie Europejskim.

Pytany o nasz spór z Izraelem, stwierdził, że sprawa jest już zakończona a wspólna deklaracja premierów Polski i Izreala jest dla nas satysfakcjonująca.

Wywiad z Jackiem Czaputowiczem ukaże się w piątkowym (20.07.2018 r.) wydaniu „Kuriera”

(as)

Fot. Tymon Markowski/MSZ

Komentarze

m
Gdyby Ukraina nie kradla rosyjskiego gazu plynacego tranzytem do Europy Zachodniej nie byloby Ani Nord Stream ! ani 2 :) Do Nord Stream moglismy sie dolaczyc i problemu by nie bylo.
2018-07-16 07:37:49
Hmm...
A ile ta Wspolna Deklaracja Premierow bedzie Nas teraz Kosztowala - tak czasowo... jak i Finansowo... ??
2018-07-16 00:50:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
26
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie