Piątek, 03 maja 2024 r. 
REKLAMA

Darmowe podręczniki - dla wszystkich

Data publikacji: 19 lutego 2017 r. 14:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:29
Darmowe podręczniki - dla wszystkich
Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, wicekuratorzy - Jerzy Sołtysiak (po lewej) i Robert Jacek Stępień, mówili m.in. o nowej podstawy programowej, finansowaniu oświaty i darmowych podręcznikach. Fot. Monika GAPIŃSKA  

W każdej szkole będzie szerokopasmowy internet i tablica interaktywna, we wrześniu wszyscy uczniowie otrzymają darmowe podręczniki, kilka samorządów warunkowo otrzymało - od kuratorium - akceptację zmian w sieci szkół (co związane jest z reformą oświaty), a oświata ma być inaczej niż dotychczas finansowana z budżetu państwa. Oto najważniejsze informacje, jakie pojawiły się na cotygodniowej konferencji prasowej w kuratorium w Szczecinie.

Podczas spotkania z dziennikarzami, wicekuratorzy - Jerzy Sołtysiak i Robert Jacek Stępień, odnieśli się również do niedawno podpisanej, przez minister edukacji, nowej podstawy programowej:

- Przed podpisaniem tego dokumentu, prowadzone były liczne konsultacje i zbierane opinie - mówił Jerzy Sołtysiak. - Pojawiały się wtedy merytoryczne i niemerytoryczne uwagi. Wśród tych pierwszych była choćby mowa o tym, że uczniowie powinni się też uczyć o zagładzie Romów, Palmirach czy Katyniu. Z kolei niemerytoryczne były uwagi, jakoby projekt ustawy był narzędziem do zniewolenia nauczycieli. Tymczasem nowa podstawa programowa jest tak zredagowana, że daje dużą swobodę nauczycielom przy jej realizacji.

Wśród planów na przyszłość wicekuratorzy wymienili m.in. tablice interaktywne i szerokopasmowy internet w każdej szkole.

- Trwają rozmowy z Ministerstwem Cyfryzacji - mówił J. Sołtysiak o internecie w szkołach.

Polską oświatę czeka zmiana w jej finansowaniu z budżetu państwa. Według wicekuratorów, największą korzyść będą z tego miały wiejskie placówki oraz te w miejscowościach do 5 tysięcy mieszkańców.

- Szykuje się zmiana w sposobie naliczania subwencji oświatowej. Im więcej samorząd będzie posiadał klas w szkołach, tym otrzyma więcej pieniędzy - mówił R. Stępień. - Obecnie oddział w szkole wiejskiej liczy średnio 16 uczniów, w szkole w mieście - 21 dzieci. Na wsiach i w małych miejscowościach subwencja pokryje wynagrodzenie nauczycieli. Ale będą zabezpieczenia przed sztucznym tworzeniem oddziałów klasowych dla otrzymania większej subwencji. Będziemy się trzymać limitu 25 uczniów w klasie. W finansowaniu zmieni się też system zasiłków i stypendiów szkolnych. Obecnie każda gmina musi mieć wkład własny - 20 procent całej kwoty. Nie wszystkie gminy na to stać. Dlatego wkład własny będzie uzależniany od zasobów gminy.

 Większej finansowej kontroli mają podlegać szkoły dla dorosłych:

- Subwencja częściowo będzie wypłacana na ucznia, a część po zakończeniu przez niego nauki, kończącej się maturą lub egzaminem końcowym. A wszystko po to, by mieć pewność, iż konkretni uczniowie na pewno uczyli się w danej szkole - tłumaczył R. Stępień.

Na konferencji była również mowa o uchwałach zmieniających sieć szkół w gminach. Zgodnie z ustawą, kuratorium musi je opiniować - pozytywnie lub negatywnie. Spośród tych, które nadesłano do tego urzędu, na razie sześć zostało poddanych ocenie. Są to opinie pozytywne, ale pięć z nich warunkowo pozytywne - oznacza to, że gminy muszą „poprawić" swoją sieć szkół. Jedyną w pełni dobrą uchwałą, do której urzędnicy nie mają żadnych uwag, jest ta z Radowa Małego.

I jeszcze na koniec dobra wiadomość dla rodziców, szczególnie szóstoklasistów dotąd nieobjętych taką pomocą finansową państwa - po wakacjach po raz pierwszy już wszyscy uczniowie podstawówek i gimnazjów otrzymają darmowe podręczniki, poza tymi do religii czy - np. w w szkołach artystycznych - do przedmiotów muzycznych. ©℗

Tekst i fot. Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu: Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, wicekuratorzy - Jerzy Sołtysiak (po lewej) i Robert Jacek Stępień, mówili m.in. o nowej podstawy programowej, finansowaniu oświaty i darmowych podręcznikach.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

?
2017-02-20 13:50:56
Przecież napisali, że państwo funduje wszystkie podręczniki oprócz! tych do religii... I to prawda, bo tę książkę sama musiałam dziecku kupić.
Quistorp
2017-02-19 22:19:23
Nie prawda!! Książki do katechezy funduje Caritas Polska!Nie godzi się by świeckie ministerstwo fundowało podręczniki jakiejkolwiek grupie wyznaniowej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA