środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dentobus już w drodze

Dentobus już w drodze

Dentobus już w drodze
Data publikacji: 2018-05-16 22:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:44
Wywietleń: 2495 327837

Zachodniopomorski dentobus wyrusza w drogę. W poniedziałek zaparkuje w Przelewicach. W gminie tej pozostanie do końca czerwca. Ale przez 5 lat odwiedzi dużo więcej miejscowości z naszego województwa. Przede wszystkim te, w których nie ma zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia gabinetów stomatologicznych.

– Stomatolodzy alarmują, że około 90 procent dzieci ma problemy z próchnicą – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – A próchnica to nie tylko problem estetyczny. To także problem związany z obecnością w organizmie bakterii, które wpływają na ogólny stan zdrowia. Dentobus będzie rozwiązywał te problemy w miejscowościach, w których jest utrudniony dostęp do stomatologów. Od przyszłego tygodnia w dwóch miejscowościach gminy Przelewice będzie już pracował.

W Zachodniopomorskiem jest co najmniej 11 białych plam – czyli takich gmin, w których nie ma dentystów z kontraktami NFZ.

– Mamy ogromną nadzieję, że będziemy teraz wykonywać dużo więcej zabiegów profilaktycznych niż leczniczych – przyznawała Oksana Sobstyl ze „Stomatologii dla Ciebie” (podmiotu, który wygrał konkurs NFZ na obsługę dentobusa). – Lecznicze też oczywiście będą wykonywane w miarę zapotrzebowania, bo dentobus jest takim mobilnym, w pełni wyposażonym, gabinetem. Postaramy się, żeby dzieci chętnie przychodziły i brały udział zarówno w przeglądach stomatologicznych, w profilaktyce oraz w leczeniu.

W pojeździe zmieścił się cały potrzebny sprzęt, m.in.: sterowany elektronicznie fotel dentystyczny, układ ssący, lampa polimeryzacyjna LED, skaler, piaskarka, zestaw punktowy RTG, narzędzia stomatologiczne, a także zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej. Będą w nim wykonywane wszystkie świadczenia ogólnostomatologiczne zawarte w koszyku świadczeń gwarantowanych dla dzieci i młodzieży do lat 18.

Stomatolodzy zapowiadają, że postarają się przekonać dzieci, że wizyta u dentysty wcale nie musi się kojarzyć z bólem.

– Są nowoczesne sprzęty, nowoczesne metody znieczuleń – tłumaczą. – To leczenie teraz nie powinno się już kojarzyć z bólem. Chcemy zachęcić dzieci, żeby nie przychodziły do nas wtedy, kiedy zęby bolą, tylko wcześniej. Można przyjść, zobaczyć jak to wygląda, przekonać się do dentysty.

Rodzice muszą wyrazić zgodę na piśmie. A lekarze zapraszają ich nawet razem z dzieckiem. W dentobusie jest miejsce także dla nich.

– Zawsze dziecko lepiej się czuje przy rodzicu – dodaje Oksana Sobstyl.

Agnieszka SPIRYDOWICZ

Fot. Dariusz GORAJSKI

Dentobus już w drodze Dentobus już w drodze Dentobus już w drodze Dentobus już w drodze Dentobus już w drodze

Komentarze

mleczak
A w czasie jazdy też będą borowali w zębie?
2018-05-17 10:43:34
Sebastian
- Projekt Dentobus kosztował 24 mln zl - Zakupiono 16 busów, 3 busy jeżdżą a reszta stoi bo nie ma chętnych na prowadzenie tego "biznesu". W sumie biznes już ktoś zrobił, pozostały tylko busy których nikt nie chce - Kontrakt z NFZ oferował ok 7500zł miesięcznie, z czego trzeba opłacić materiały, asysty, koszt utrzymania pojazdu - Kwestia ubezpieczenia pojazdu leżała po stronie lekarza, roczny koszt ubezpieczenia auta o takiej wartości to ok 70tys zł ( powtarzam za serwisami branżowymi), z czego całkowita kwota wypłacona lekarzowi rocznie to 7500zł x 12 = 90tys zł - Za kwotę jednego takiego dentobusu można było wyposażyć ok 10 gabinetów stomatologicznych lub zorganizować dojazdy do istniejących już gabinetów
2018-05-17 09:01:25
Szczeciniani
Objazdowy cyrk na kółkach ! To co jest taka bieda że już uczniowie nie maja prawa do leczenia zębów w stałym gabinecie ? A gdzie SANEPID ? Człowiek jak by chciał otworzyć gabinet stomatologiczny na kółkach, to by zakazami zablokowali działalność, ale widocznie Ministrowi Zdrowia to wszystko wolno !
2018-05-17 07:55:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie