poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Doprowadzają właścicieli sklepów do ruiny

Doprowadzają właścicieli sklepów do ruiny

Doprowadzają właścicieli sklepów do ruiny
Data publikacji: 2018-06-17 09:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:13
Wywietleń: 2999 333274

O tym, że handel detaliczny boryka się z nieuczciwymi klientami, wiadomo nie od dzisiaj. Kiedyś, gdy towar podawała ekspedientka stojąca za ladą, kradzieże dokonywane przez kupujących były rzadkością. Dziś, w dobie sprzedaży samoobsługowej, to istna plaga.

Każdego roku policja wszczyna 14 tys. dochodzeń w sprawach kradzieży uznawanych za przestępstwa tego typu, dokonywanych w centrach handlowych i blisko 10 tys. dochodzeń dotyczących podobnych czynów popełnianych w butikach.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej, bo dane dotyczą kradzieży towarów o wartości powyżej 525 zł. W tym roku jest to bowiem granica oddzielająca wykroczenia od przestępstw, czyli 1/4 najniższego wynagrodzenia za pracę. Jeśli chodzi o drobniejsze rabunki, to zdarzają się one wielokrotnie częściej niż przestępstwa. Notoryczni złodzieje sklepowi doskonale wiedzą, że za kradzież kwalifikowaną jako wykroczenie, od wezwanego na miejsce zdarzenia policyjnego patrolu otrzymają co najwyżej mandat karny. Na dodatek nakładany jest on w formie kredytowej, co przekłada się na jeszcze mniejszą dotkliwość sankcji.

– Kiedy do sklepu wchodzi ktoś nam nieznany, staramy się dyskretnie zerkać na niego co jakiś czas. Najgorzej, gdy złodziejem okazuje się stały klient. Uśpiony budowanym przez wiele miesięcy zaufaniem personel, raczej nie pilnuje takiego osobnika. A ja najwięcej przez to tracę – mówi właścicielka jednego z niewielkich osiedlowych sklepów w Kołobrzegu.

Najczęściej zawodowi złodzieje sklepowi działają jednak parami. Jeden odwraca uwagę personelu, co umożliwia drugiemu zwinięcie towaru. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 15 czerwca 2018 r.

Przemysław Weprzędz

Fot. Artur Bakaj

Komentarze

Stop
Obciąć rękę i po problemie.
2018-06-17 20:28:24
aaaaaaaa
a gdzie tu problem? powrocic do sprzedazy "odrecznej" tj. towar podaje tylko sprzedawca i po problemie! Ze co? ze wiecej pracowninkow trzeba bedzie zatrudnic? ale "biznesmenom" szkoda forsy - lepiej wiecej zarobic a kradziezami obciazyc najbiedniejszych pracownikow , co? pogolnie powinna byz zasada ze male sklepy sa tylko obslugiwane przez sprzedawcow - dopiero sklep powyzej jakies tam powierzchni ma prawo byc samoobslugowy
2018-06-17 09:44:38
123
technikum kradzieży odziezy-Seba school
2018-06-17 09:33:32

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie