sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Droga z rowerami w trzecim podejściu

Droga z rowerami w trzecim podejściu

Droga z rowerami w trzecim podejściu
Data publikacji: 2017-03-20 15:47
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:59
Wywietleń: 1676 222803

Dopiero w trzecim podejściu szczeciński Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zdecydował o wyborze wykonawcy przebudowy krótkiego, bo liczącego ledwie 112, 5 długości odcinka chodnika po wschodniej stronie al. Niepodległości. A za przełożenie chodnika wraz z urządzeniem tam fragmentu nowej drogi dwukierunkowej dla rowerów ostatecznie zapłaci w dodatku więcej niż to zakładał.

Do zmian w obrębie chodnika na tym króciutkim odcinku alei między ul. Dworcowa i ul. Wyszyńskiego ZDiTM szykował się od jesieni zeszłego roku. Pierwszy przetarg w październiku 2016 r. unieważnił, bo nie było ofert. Drugi przetarg ogłosił w listopadzie. Pojawili się wykonawcy. Tym razem nawet dwóch Elbud S.C. J. Sajewicz, E. Tomasiak oraz  Strabag. Pierwsza z nich skalkulowała usługę na 273 060 zł przy 30 dniach kalendarzowych na wykonanie. Propozycja drugiej opiewała na 303 651, 23 zł przy 50 dniach kalendarzowych na wykonanie. W połowie grudnia ZDiTM unieważnił przetarg, kiedy po analizie możliwości finansowych stwierdził, że nie jest możliwe zwiększenie kwoty pierwotnie przeznaczonej na realizację zamówienia do wysokości ceny najkorzystniejszej oferty. Zamierzał przeznaczyć na nie 230 299, 26 zł brutto.

Kolejny przetarg ZDiTM ogłosił w lutym tego roku. Te same dwie firmy złożyły w nim swoje oferty. Z tym że propozycja cenowa Elbudu okazała się nieco wyższa niż wcześniej, bo stanęły 277 563, 79 zł. Natomiast Strabag nieznacznie swoją dla odmiany skorygował  do 302 633, 07 zł. Kwota zamawiającego zabezpieczona na realizacje zadania okazała się identyczna jako poprzednio – w kwocie 230 299, 26 zł brutto.

I tym razem obie startujące w tym postępowaniu firmy Elbud i Strabag złożyły więc oferty z  cenami przewyższającymi kwotę, jaką na to zadanie zamierzał przeznaczyć zamawiający ZDiTM. W ubiegłym tygodniu ukazała się informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty ze stosowną adnotacją, że umowa w sprawie zamówienia publicznego zostanie podpisana z wybranym wykonawcą w terminie nie krótszym niż 5 dni od dnia przekazania zawiadomienia o wyborze oferty (art. 94 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych).

Czy to znaczy, że ZDiTM zdecydował się podwyższyć wcześniej ustaloną kwotę na powyższe zadanie do poziomu kwoty zaoferowanej przez Elbud? Z jakiej puli środków ZDiTM pokryje tę różnicę, czyli zapłaci więcej za to zadanie spółce Elbud, niż wcześniej zakładał? Czy umowa z Elbudem na powyższe zadanie została podpisana, a jeśli nie to kiedy to nastąpi? I kiedy ZDiTM przekaże wykonawcy plac budowy? Taką listę pytań przekazaliśmy do ZDiTM. Nie na wszystkie z nich uzyskaliśmy konkretne odpowiedzi.

- Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe to rzeczywiście środki zostały na zadanie zwiększone, umowa będzie podpisana w ciągu najbliższych 2 tygodni po upływie ustawowego czasu 5 dni oraz po załatwieniu przez wykonawcę odpowiedniego zabezpieczenia finansowego – poinformowała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM.

Na odcinku długości 112,5  w al. Niepodległości od ul. Dworcowej do ul. Wyszyńskiego zaprojektowana została droga rowerowa dwukierunkowa z krawędzią usytuowaną od strony budynku w odległości 3,8-3,9 m i z krawędzią od strony jezdni w odległości 4,1- 4,2 m. Przebieg odcinka drogi rowerowej wyznaczono z uwzględnieniem pozostawienia miejsc postojowych (z zamianą sposobu parkowania na równoległy). Piesi  będą mieli do dyspozycji chodnik szerokości 4,3-4,9 m.©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK 

Na zdjęciach: odcinek al. Niepodległości między ulicami Wyszyńskiego i Dworcową i jej chodnik do przeróbki. ZDiTM zamierza tam urządzić kolejny fragment drogi rowerowej. Właśnie wskazał wykonawcę i wkrótce podpisze z nim umowę na roboty.

Droga z rowerami w trzecim podejściu Droga z rowerami w trzecim podejściu Droga z rowerami w trzecim podejściu Droga z rowerami w trzecim podejściu

Komentarze

pieszy
Rowerzyści całkowicie bezkarnie jeżdżą po chodnikach pomimo istniejących już ścieżek rowerowych.Po co im więc budować ścieżki, skoro i tak jeżdżą jak chcą i gdzie chcą
2017-03-20 17:36:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy