niedziela, 20 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach

Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach [GALERIA]

Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach
Data publikacji: 2018-04-29 16:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:09
Wywietleń: 4325 325485

Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), popularnie nazywane dronami, są coraz szerzej wykorzystywane. Zarówno przez wojsko, jak i przemysł czy rozmaite służby państwowe. Służą m.in. do ochrony obiektów, monitoringu, pomiarów, inwentaryzacji, przeglądów trudno dostępnych instalacji itp. Technologia BSP szybko się rozwija, również w Polsce. Rozmawiano o tym 27 kwietnia na konferencji w Szczecinie.

- Ważne, by ta konferencja przekładała się później na zamówienia - podkreślał kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media Safety and Defence, organizatora kolejnej konferencji szkoleniowej z cyklu Security Forum Szczecin, tym razem poświęconej promocji bezpilotowców. - Jeżeli nie będziemy inwestować w przemysł, który produkuje drony w Polsce, to te firmy będą przejmowane przez kapitał zagraniczny.

Rodzaje konstrukcji tzw. bezpilotowców oraz trendy rozwojowe i problemy związane ze stosowaniem tej technologii omówił prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak zaznaczył, rynek komercyjny BSP bardzo szybko się rozwija. W 2017 r. miał wartość 2 mld dolarów, a według ekspertów, w 2020 r. wzrośnie ona aż do 127 mld. Rolnictwo, ubezpieczenia, kinematografia, reklama, geodezja, sporządzanie map, ochrona i bezpieczeństwo - to dziedziny, w których drony są szczególnie często wykorzystywane.

Na temat praktycznego zastosowania BSP przez Lasy Państwowe mówił Sławomir Wencel, dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Szczecinie. Zaprezentował pierwszy w Polsce Centralny Ośrodek Szkolenia Operatorów Dronów na Potrzeby Leśnictwa, utworzony przy Nadleśnictwie Rzepin.

- Zapraszam dostawców, bo jesteśmy bardzo otwarci na innowacje - zachęcał z kolei Norbert Grudzień, dyrektor Zespołu Elektrowni Dolna Odra - oddziału PGE.

Wymienił liczne przykłady zastosowań BSP w grupie PGE. Drony przydają się m.in. do przeglądu (w środku) ogromnych kotłów wysokoenergetycznych, do obserwacji zewnętrznej kominów czy łopat wiatraków. Grupa zainteresowana jest też technologiami antydronowymi.

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć najnowsze bezzałogowe statki powietrzne dla sektora cywilnego i wojskowego prezentowane przez Polską Grupę Zbrojeniową, Wtórplast Group, UAVs Poland z Krakowa czy RDLP w Szczecinie.

- Jest to dziedzina, która się rozwija, więc wskoczmy do tego tramwaju, wskoczmy do tego pociągu i zabierzmy się razem z nim - skomentował obecny na konferencji poseł Leszek Dobrzyński. - To coś, w czym naprawdę możemy się wykazać, ale oczywiście potrzebna jest inwestycja, potrzebni są naukowcy, wsparcie, rozsądnie wydane pieniądze.

Konferencję objął patronatem poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Tekst i fot. (ek)

Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach Drony coraz bardziej przydatne. Konferencja o bezzałogowcach

Komentarze

2 strony medalu
No a Ludziom na Ziemi... pozostanie chodzic w Kaskach i kamizelkach kuloodpornych - dla wlasnego bezpieczenstwa !!
2018-04-29 21:10:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie