poniedziałek, 17 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Dziel się jedzeniem w... szafce!

Dziel się jedzeniem w... szafce!

Dziel się jedzeniem w... szafce!
Data publikacji: 2018-11-09 09:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:00
Wywietleń: 1556 359998

Szczecińska Jadłodzielnia rozszerza pomysły na niemarnowanie żywności i stawia w mieście, w przestrzeni publicznej, trzy szafki, gdzie mieszkańcy będą się mogli dzielić jedzeniem. Pomysł funkcjonuje już w kilku miastach Polski, a czy przyjmie się u nas? – Mamy taką nadzieję! – wierzą entuzjastycznie wolontariusze Jadłodzielni.

W naszym kraju marnuje się około 9 mln ton jedzenia rocznie. Jedna jadłodzielnia (a jest ich 20) w tym samym czasie ratuje przed zmarnowaniem około tysiąca kg żywności. W Szczecinie działają dwa takie punkty – przy ul. Żółkiewskiego i na ryneczku Kilińskiego, gdzie można przynosić i odbierać jej nadwyżki. Miejsca te cieszą się dużą sympatią mieszkańców. Jedni przekazują to, czego mają za dużo, by wciąż nadające się do spożycia jedzenie nie trafiało do kosza, a drudzy z tego korzystają.

Teraz grupa jadłodzielniaków realizuje swój kolejny pomysł. Stawia trzy szafki na jedzenie w trzech różnych ogólnodostępnych punktach miasta: na Stołczynie przy „Wartowni” – siedzibie klubu seniora przy ul. Nad Odrą, przy ryneczku Kilińskiego i między targowiskiem Manhattan a dyskontem Netto.

– To szafki z płyt OSB o wysokości 190 centymetrów – opisuje Małgorzata Zajączkowska-Noceń ze stowarzyszenia Jadłodzielnia. – Przypominają trochę lodówki, choć nie są chłodzone. Będą oklejone przydatnymi informacjami i naszymi tabliczkami. Służą temu, by przez 24 godziny na dobę mieszkańcy mogli dzielić się jedzeniem. Podobnie jak w naszych punktach, ale bez dodatkowej obsługi. Każdy zostawia lub bierze, co chce.

Jadłodzielnia wzorowała się na praktykach Torunia, gdzie pomysł się przyjął i funkcjonuje. Choć zapał jest duży, realizacja wcale nie była prosta. Jadłodzielniacy mieli kłopot z uzyskaniem zgód na lokalizację szafek, bo choć idea się wszystkim podoba, nie wszyscy chcą jej na własnym terenie (tłumacząc często, że obawiają się wandali), do tego bezpłatnie. Na prośbę o pomoc w realizacji szafek nie odpowiedziały też dwa sieciowe sklepy budowlane, do których stowarzyszenie zwróciło się o przekazanie materiałów. A na koniec się okazało, że wcale nie będzie łatwo i tanio tych szafek wykonać. Na szczęście ze wsparciem przyszła toruńska Jadłodzielnia. To tam szafki powstały za darmo.

Co można w tych szafkach zostawiać? Podobnie jak w punktach Jadłodzielni niemal wszystko, z czego sami też byśmy skorzystali – nadwyżki nadającej się do spożycia żywności, z wyjątkiem surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja i alkohol. Trzeba też pamiętać, że każdy, kto się tym częstuje, zawsze robi to na własną odpowiedzialność.

– Mamy nadzieję, że pomysł chwyci i szczecinianie polubią te miejsca – mówi Małgorzata Zajączkowska-Noceń. – Bardzo byśmy chcieli, by w mieście powstało w sumie dziesięć takich szafek. Jeśli ktoś chciałby nam w tym pomóc, umożliwiając lokalizację na swoim terenie albo oferując wsparcie czy materiały do wykonania szafek, będziemy bardzo wdzięczni.

Trzy pierwsze szafki na żywność udaje się Jadłodzielni uruchomić dzięki funduszom z marszałkowskiego programu Społecznik. Środki te umożliwiły również m.in. przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych z zakresu niemarnowania żywności w szkołach w powiecie polickim, gryfińskim i w Szczecinie.

Anna Gniazdowska

Fot. Archiwum

Komentarze

Odp. do... ?
Cos lub Duzo w tym jest i to tak dluuugo - az cos Powaznego sie stanie ?/! Gdyz nie zawsze i dobre pomysly, dzieki "jakiemus id....e" sprawdzaja sie i w rzeczywistosci ??
2018-11-09 11:22:04
ratowacz
Rynaczek Kilinskiego? miedzy manhatanem a netto??? gdzie ???
2018-11-09 10:38:11
?
A co, jeśli jakich psychopata podrzuci zatrutą żywność albo jakiś żartowniś dosypie proszku na przeczyszczenie. Skąd wiadomo, jak długo ta żywność stałą u kogoś w domu?
2018-11-09 10:35:35
Brawo
Super sprawa!
2018-11-09 10:15:46

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie