środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Dziewczynka zostaje w Szczecinie

Dziewczynka zostaje w Szczecinie

Dziewczynka zostaje w Szczecinie
Data publikacji: 2017-07-17 07:06
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:21
Wywietleń: 1968 276327

Dwuipółroczna dziewczynka nie musi na razie wracać do Niemiec, najpierw jej relacje z obojgiem rodziców oceni biegły psycholog - zdecydował szczeciński Sąd Okręgowy. Zmienił w ten sposób decyzję Sądu Rejonowego, który nakazał matce powrót z dzieckiem do Niemiec, gdzie mieszka ojciec dziewczynki. O sprawie jako pierwszy informował „Kurier Szczeciński”.

Przypomnijmy: Victoria jest córką Maliny Borsch, kobiety pochodzącej z polskiej rodziny, która przeniosła się do Niemiec, oraz Niemca. Po rozpadzie związku Malina wyjechała do Szczecina. Umożliwiła byłemu partnerowi spotkania z córką 6 razy w miesiącu. Ten w marcu złożył w sądzie wniosek o wydalenie córki. Jego zdaniem przeprowadzka wiązała się z chęcią utrudniania jego kontaktów z dzieckiem.

Z kolei w opinii Maliny były partner wiedział o wyjeździe i godził się na niego, córka jest silnie związana z matką, nie z ojcem. Ponadto Malina wyjechała do Polski, bo bała się Jugendamtu, niemieckiego urzędu do spraw dzieci i młodzieży, który mógłby odebrać jej prawa rodzicielskie. A o tym, że Jugendamt odbiera Polakom prawa rodzicielskie za rzeczy o wiele bardziej błahe niż podejrzenie uprowadzenia dziecka od lat informuję polskie media.
Sąd Rejonowy podzielił argumentację ojca, nakazał Malinie i jej córce powrót do Niemiec. W orzeczeniu mogliśmy przeczytać: “Niewątpliwie oddzielania dziecka osoby od osoby sprawującej pieczę spowoduje negatywne konsekwencje natury psychicznej dla takiego dziecka”. Jednocześnie jednak: “(…) jednakże nakazanie przez sąd powrotu dziecka do miejsca jego stałego pobytu nie jest równoznaczne z oddzieleniem od osoby, która sprawowała na dzieckiem pieczę, jeżeli opiekun taki może powrócić z dzieckiem do kraju stałego pobytu dziecka”.

Zdaniem Sądu Okręgowego natychmiastowy powrót konieczny nie jest. Na to, co będzie dalej, na pewno wpłynie opinia biegłego psychologa.

Kolejna rozprawa zaplanowana jest na wrzesień. ©℗

Alan Sasinowski

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

@Panny, myślcie głową, a nie .....
Twój post, to przysłowiowe wołanie na puszczy. Panny nie chcą myśleć głową ale w przeciwieństwie do ciebie uważam, że nie myślą też tym...hmmm..., tylko portfelem.
2017-07-17 14:39:27
Panny, myślcie głową, a nie .....
Bezmyślne decyzje o wiązaniu się z obcokrajowcami, którzy mają całkowicie inną kulturę i obyczaje, nie mogą być potem powodem do zawracania nimi głowy polskim sądom.
2017-07-17 08:00:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy