wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ekshumują domniemaną ofiarę komunistów

Ekshumują domniemaną ofiarę komunistów

Ekshumują domniemaną ofiarę komunistów
Data publikacji: 2019-10-08 17:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-09 11:26
Wywietleń: 1769 420063

Stanisław Nadratowski, szczeciński żołnierz, który w grudniu 1970 roku odmówił strzelania do strajkujących robotników i potem został znaleziony martwy, z rozległymi ranami postrzałowymi głowy, zostanie ekshumowany. Jego szczątki zbadają specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, co ma ostatecznie wyjaśnić wszystkie wątpliwości wokół jego śmierci. Rodzina Nadratowskiego jest bowiem przekonana, że został zamordowany przez komunistów. 

- Ta sprawa mną wstrząsnęła. Młody człowiek właściwie siłowo wcielony do komunistycznego wojska, ministrant pełen wartości, wykazał się męstwem i odmówił w grudniu 1970 strzelania do robotników i prawdopodobnie za to został tutaj zamordowany przez komunistów - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki podczas konferencji w bramie przy ul. Kaszubskiej, czyli w miejscu, w którym znaleziono ciało. - Do dziś nie wiemy, jakie są fakty. Dlatego potrzebna jest ekshumacja.

Pani Bożena, siostra Nadratowskiego, opowiadała o tym, że niedawno Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził śledztwo w sprawie okoliczności śmierci sprzed 49 lat, które umorzono, ale podczas którego dowiedziono, że w pierwotnym śledztwie były nieścisłości i nieprawidłowości, w zeznaniach świadkach były poważne rozbieżności, pojawiły się też różne wersje znalezienia zwłok.

- Postanowiliśmy oddać sprawę do sądu - mówiła pani Bożena. - Przyznano rację rodzinie, że jest wiele rzeczy pozamiatanych pod dywan, a sprawa nie była przeprowadzona rzetelnie, niemniej jednak sąd nie uchylił umorzenia. Wierzymy, że mój brat został zabity, bo odmówił strzelania. A o tym, że odmówił, zeznawali jego koledzy. Nie strzelał, bo jego ojciec pracował w stoczni, jego koledzy, cała nasza rodzina jest stoczniowa. Dzięki panu Mateckiego napisaliśmy prośbę do ministra Zbigniewa Ziobry. Wcześniej nie chcieliśmy ekshumować brata, ale zmieniliśmy zdanie, bo chcemy w końcu wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości.

Matecki dodawał, że będzie walczył, aby na murach kamienicy pojawiła się tablica pamięci poświęcona Nadratowskiemu oraz mural.

Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Szczecinie w 1971 roku umorzyła postępowanie w sprawie śmierci Nadratowskiego, uznając, że przyczyną jego zgonu było ,,nieostrożne obchodzenie się z bronią”. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie podjęła je na nowo w roku 2017. M.in. z powodu budzących poważne wątpliwości opinii lekarza wojskowego oraz wniosków o okolicznościach zgonu. Z braku dowodów uzasadniających podejrzenia popełnienia zbrodni komunistycznej śledztwo umorzono. Jak informuje IPN: "30 września 2019 roku osoby najbliższe dla Stanisława Nadratowskiego złożyły  pisemne wnioski o przeprowadzenie ekshumacji szczątków pokrzywdzonego i poddanie ich specjalistycznym badaniom sądowo-medycznym.
Rozpoznając złożone wnioski, przeprowadzono konsultację z biegłymi z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, którzy wskazali, że ewentualne badanie szczątków Stanisława Nadratowskiego może przyczynić się do precyzyjniejszego ustalenia przebiegu torów pocisków, a co za tym idzie, może dać bardziej jednoznaczną odpowiedź, co do patomechanizmu śmierci i przebiegu zdarzenia.

Uwzględniono zatem wnioski dowodowe członków najbliższej rodziny pokrzywdzonego i zdecydowano o podjęciu na nowo umorzonego śledztwa, by między innymi przeprowadzić ekshumację".©℗

(as)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

kombatant
Matecki w 1970 roku nadawałby się na dowódcę czołgu - pancerny mózg odlany ze stali molibdenowej. Gdyby przypadkowo połknął granat, dostałby tylko przelotnej saczki.
2019-10-09 11:06:12
Cukrowa "jesień" 69
- obserwator zgadzam się z tobą.
2019-10-09 10:01:34
@Bartek z Pogodna
Pogodno nie przyznaje się do "Bartka z Pogodna".
2019-10-09 09:08:45
PL
I co z tego, skoro dzisiaj spadkobiercy tego zbrodniczego reżimu komunistycznego śmieją się z plakatów wyborczych i mówią, że wrócą do Sejmu, a ich koledzy z innego ugrupowania bronią Tajnych Współpracowników i chcą zlikwidować IPN i przywrócić zmniejszoną część emerytur dla SBków!
2019-10-09 07:24:18
Bartek z Pogodna
Barawo D Matecki!! Im więcej potomki MO,ZOMO,ORMO,SB,WSI drą japy,tym bardziej działaj
2019-10-09 03:18:44
obserwator
Moim zdaniem sporo uczyniono dla S. Nadratowskiego. Wypłacono odszkodowanie,(bo gdyby to było samobójstwo nie należałoby sie żadne odszkodowanie,nazwano jego imieniem park przy kościele św. St. Kostki w Szczecinie. Po co to wszystko. Młody chłopak zginął, jak wielu innych, przez przypadek, nawet nie uczestnicząc w wydarzeniach. W tym dniu kiedy go znaleziono, stoczniowcy byli w stoczni, nie strzelano do ludzi, jego kompania nie miała rozkazu strzelania do ludzi. Są na to potwierdzenia, świadków, dokumentów itd.. Sprawa już wiele razy była rozpatrywana przez sądy i IPN i wiele razy umarzana również za obecnej władzy. Rodzina odebrała zwłoki S. Nadratowskiego i go pochowała, to po co ekshumować. To tylko chyba dla obecnej kampanii wyborczej ktoś chce siebie nadgorliwie wypromować. Pani Bożeno (siostra zmarłego S. Nadratowskiego)co chce Pani przez to osiągnąć? Jeszcze większe odszkodowanie? Brat zginął bo znalazł się w nieodpowiednim czasie i nieodpowiednim miejscu, przypadek. To nie jest zbrodnia komunistyczna.
2019-10-09 00:09:34
Myśl
Jak widać, kandydat Matecki nie cofnie się przed niczym, by tylko wypromować swoją osobę. Kampanię wyborczą prowadzi nawet na grobie tragicznie zmarłego człowieka i wykorzystuje jego rodzinę. Wszystko dla własnego interesu.
2019-10-08 22:08:05
Blee
O znów polityka na trumnie. Masakra
2019-10-08 21:32:52
No nie wierzę...
znowu ta facjata ...ze wszystkich stron nawet z jego PIS partii mają go dość , a ten swoje...
2019-10-08 21:04:43
I do... T - 1000
po / PO trupach... tak do Celu jak i Wladzy - to byla i jest Wasza stara i "Krwawa zasada" az od 102 lat do tylu... liczac !!!
2019-10-08 21:02:26
Tak trzymac... Panie Matecki !
A moze warto i trzeba wlaczyc w ta Sprawe i Prof. Szwagrzyka z IPN-u !! Nie mowiac juz o wzieciu i tej Sprawy pod Uwage w dniu 13.10.2019 roku - gdyz w R.P. musi juz Obowiazywac Prawo i Sprawiedliwosc dla wszystkich !! A nie tak jak to bylo... w latach 1945-1990-2015 !!!
2019-10-08 20:51:57
Wstyd
Rodzina Nadratowskiego pozwala neofaszyscie trzymać jego zdjęcie
2019-10-08 20:47:39
Thinker
Smutna historia- wspolczuje rodzinie.Tak samo smutna - jak przy czytaniu slow pana Mateckiego,ktory jest za szerszym dostepem do broni.Pro life,pro god,pro gun- to puzzle sie nie sklada.
2019-10-08 20:47:11
Mord
To ofiara stoczniowców. To oni go zabili
2019-10-08 20:40:00
T-1000
Po trupach do celu. O ile można zrozumieć rodzinę, która od lat stara się zmitologizować przypadkową śmierć by nadać jej heroiczny sens, to motywacja Mateckiego wzbudza we mnie pogardę. A smutek budzi to, że ten styl znajduje uznanie u tak wielu Szczecinian.
2019-10-08 19:10:21
Mar
Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO! Brawo! GLOSUJEMY NA MATECKIEGO!
2019-10-08 19:06:59
Juzek
Myślałem, że czas hien cmentarnych skończył się na ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej. Niektórzy dla kariery posuwają się do tańczenia na grobach.
2019-10-08 19:04:23
Jon
Brawo Darku! Przez lata nie mogli wywalić pomnika wdzięczności, teraz prawie jako jedyny walczysz z placem Adamowicza, ciśnij. Życzę powodzenia.
2019-10-08 19:00:04
@Oki
chodzi ci o Czarzastego? czy o Wieczorka?
2019-10-08 18:56:18
Kibic
Oki ... dlaczego nikt inny nie pomógł rodzinie?!
2019-10-08 18:28:31
Viola
Panie Matecki, nie wstyd panu żerować na nieszczęściu bliźnich?
2019-10-08 18:23:47
Fran
czego on tam? co mu do tego? znikaj pan