wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” [GALERIA]

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”
Data publikacji: 2018-10-16 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:22
Wywietleń: 1137 356501

We wtorek (16 października) w Centrum Dialogu Przełomy ogłosiliśmy wyniki stałego konkursu „Szkolny Pulitzer”, organizowanego od osiemnastu lat przez „Kurier Szczeciński” dla gazetek szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Główne nagrody jury przyznało w tym roku gazetkom: „Żaczek” ze Szkoły Podstawowej w Dobrzanach, „Rozwiń Żagle” ze Szkoły Podstawowej w Lubczynie, „Głos Budy” z Gimnazjum w Resku i „Pewniak” z Zespołu Szkół w Łobzie. Na finałowe spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli czternastu gazetek. Przyjechała też grupa uczniów z Choszczna ze swoimi kolegami z brandenburskiego Fürstenwalde.

W tegorocznej edycji konkursu „Szkolny Pulitzer” uczestniczyło mniej gazetek niż zazwyczaj. Dominowały gazetki redagowane przez uczniów szkół podstawowych, znacznie mniej zgłosiło się gazetek gimnazjalnych i licealnych.

Po raz pierwszy finałowe spotkanie odbyło się w Muzeum Narodowym – Centrum Dialogu „Przełomy”. Po wystawie stałej młodych dziennikarzy oprowadzała Agnieszka Kuchcińska, wieloletnia znakomita dziennikarka, pomysłodawczyni i kierowniczka „Przełomów”, współautorka wystawy stałej. Z wielką uwagą słuchali jej opowieści o powojennych dziejach Szczecina, zwłaszcza o wydarzeniach lat 1945, 1956, 1970, 1980 i 1988.

Następnie uczestniczyli w otwarciu wystawy, poświęconej 12. Pułkowi Ułanów Podolskich, przygotowanej przez ppłk. rez. Ryszarda Wietrzychowskiego, prezesa Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich, i znanego kolekcjonera Mirosława Borowskiego. Poznali oryginalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki, Order Orła Białego i ordery Virtuti Militari, wysłuchali opowieści o 200-letniej historii pułku, jego żołnierzach i walkach m.in. pod Monte Cassino. Długo rozmawiali z obecnym na wernisażu Zbigniewem Piaseckim, byłym powstańcem warszawskim o pseudonimach „Czekolada” i „Różycki”, harcerzem Szarych Szeregów, żołnierzem Armii Krajowej.

Działalności Centrum Dialogu „Przełomy” poświęcona była konferencja prasowa z Agnieszką Kuchcińską. Pytań było bardzo dużo. Młodzi dziennikarze pytali o to, kto je wymyślił i dlaczego, kto zaprojektował budynek, ilu gości je odwiedza, jaki jest jego budżet. Chwalili wystawę stałą. Mówili, że dowiedzieli się na niej bardzo dużo.

Wszystkie redakcje otrzymały następnie dyplomy nominacyjne do nagród głównych i upominki od Instytutu Pamięci Narodowej. Nagrody główne wręczał redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego” Tomasz Kowalczyk. W kategorii szkół podstawowych otrzymały je redakcje: „Żaczka” ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Dobrzanach i „Rozwiń Żagle” ze Szkoły Podstawowej  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lubczynie, w kategorii gimnazjów – „Głosu Budy” z Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Resku, a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – „Pewniaka” z Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. Laureaci otrzymali również książki, ufundowane przez kuratorium oświaty, oraz paczki z cebulkami krokusów, które wręczali im promotorzy Krokusowej Rewolucji, Maria Myśliwiec i Sylwiusz Mołodecki. Wśród nagród były też darmowe bilety wstępu do Ogrodu Zoologicznego w Ueckermünde.

(b.t.)

Fot. Ryszard PAKIESER

ZOBACZCIE GALERIĘ ZDJĘĆ

 

Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy” Finał konkursu Szkolny Pulitzer 2018. Laureaci w Centrum Dialogu „Przełomy”

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Nekrologi

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie