piątek, 25 maja 2018.
Strona główna > Wiadomości > Fotoradary już nie postraszą

Fotoradary już nie postraszą

Fotoradary już nie postraszą
Data publikacji: 2018-01-24 08:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:45
Wywietleń: 2532 310287

Latami były postrachem kierowców. Przez ostatnie ok. pół roku - "szukały" nabywców. Mowa o szczecińskim fotoradarze i dwóch traffipaxach, czyli urządzeniach rejestrujących kierowców wjeżdżających na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Groziło im złomowanie, ale będzie inaczej.

 – Nie mamy odpowiednich uprawnień i nie możemy z tych urządzeń korzystać – przypomina Joanna Wojtach, rzecznik prasowy Straży Miejskiej. – Chcieliśmy je przekazać w użytkowanie innym służbom, ale okazało się, że wymaga to dodatkowych nakładów w oprogramowanie.

Postanowiono zatem je sprzedać. Początkowo cena wywoławcza za fotoradar wynosiła 6,7 tys. zł. Traffipax ze skrzyżowania al. Piastów z ul. Ku Słońcu miał cenę 47,2 tys. zł, ten ze skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Królowej Korony Polskiej – 30,4 tys. zł. Nie znalazł się jednak żaden chętny - ani w pierwszym, ani w kolejnym postępowaniu, kiedy to ceny obniżono.

Urządzenia leżą więc w magazynach SM i zawisła nad nimi groźba złomowania. Na szczęście znalazło się inne rozwiązanie.

- Na mocy Zarządzenia Prezydent Miasta z 5 grudnia 2017 r. - zostaną nieodpłatnie do Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki przy ul. Niemierzyńskiej - informuje Joanna Wojtach. - Jesteśmy po rozmowach z Muzeum, mamy nadzieję, że wzbogacą kolekcję.

Same urządzenia rejestrujące mogą do MTiK trafić w każdej chwili. Gorzej z masztem, w którym montowano traffipax u zbiegu al. Wojska Polskiego z ul. Królowej Korony Polskiej. Ten trzeba najpierw wykopać, ale stanie się to prawdopodobnie dopiero wiosną, gdy zapanują bardziej sprzyjające warunki pogodowe. ©℗

ToT

Na zdjęciu: Ten maszt, w którym kiedyś montowano traffipax, również trafi do szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji.

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

???
Proszę o merytoryczną odpowiedź bo się na tym nie znam. Jak to jest, że urządzenia są wycenione na niemałe kwoty a jednocześnie piszecie że są archaiczne? Przestarzała technika jest już przecież tylko odpadem. Więc jaka jest prawda - demontujemy wartościowe urządzenia i obniżamy tym poziom bezpieczeństwa czy starano się sprzedać złom za duże pieniądze?
2018-01-24 11:15:50
Pl
Uważam, że fotoradary powinny być na każdym skrzyżowaniu, dodatkowo powinno się zatrudnić w Szczecinie około 5000 pracowników SM do ich obsługi, ileż to pieniędzy by trafiło do kasy miejskiej, a jak by się poprawiło bezpieczeństwo, no, no, że ho ho, prawo powinno być poprawione o dopuszczalną prędkość dla rowerzystów, np. max 15 km/h, można by było ich nieźle łoić, pieszych też należy kontrolować co do szybkości poruszania się, nie powinni przekraczać 4 km/h, z wyjątkiem emerytów i rencistów, Ci powinni mieć specjalne przywileje, np. możliwość przechodzenia na czerwonym świetle, czy też przez ulicę przy dwóch liniach ciągłych. To by było super !!!!
2018-01-24 10:32:47
Bezprawnik
To chyba najuczciwsze z możliwych rozwiązań dla tych archaicznych urządzeń.To też doskonale oddaje fakt jak "zaawansowane technologicznie" były to urządzenia za pomocą których w majestacie prawa SM zbierała swoisty "haracz" od podobno łamiących przepisy kierowców.Do owego muzeum proponuję też oddać laserowe mierniki prędkości ISKRA to również relikt przeszłości cud techniki za pomocą którego łupie się kierujących.
2018-01-24 10:29:09
------------
Seby z bmw i innych szrotow co zapier. po centrum ponad 100 km/h plus motocyklisci jadacy na jednym kole bez tłumika napewno sie uciesza ,gratulacje,dobra zmiana jak nic
2018-01-24 09:34:14
pieszy
skandal, wstyd. sygnalizację świetlną też oddajcie na złom. Ilu musi jeszcze zginąć pieszych w Szczecinie?
2018-01-24 08:58:46
jack
dramat. Tak dba się o bezpieczeństwo w mieście! Postawcie je na cmentarzu przy grobach pieszych. Brawo Prezydent Miasta!
2018-01-24 08:50:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”