sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Genialne urządzenie w szpitalu przy Arkońskiej

Genialne urządzenie w szpitalu przy Arkońskiej

Genialne urządzenie w szpitalu przy Arkońskiej
Data publikacji: 2016-10-11 16:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:17
Wywietleń: 2925 159627

Pacjenci, którzy cierpią przez silny i przewlekły ból kręgosłupa, doznają ulgi dzięki neurostymulacji stosowanej m.in. w szpitalu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Ta sama placówka właśnie wzbogaciła się też o nowoczesne urządzenie do neuronawigacji, które pozwala zbadać i usunąć guz, nawet głęboko położony w mózgu.

Wiele osób cierpi z powodu bólu kręgosłupa, który nie ustępuje mimo licznych operacji.

- Neurostymulacja pozwala pomóc w ponad 60 procentach takich przypadków - mówi dr Leszek Herbowski, lekarz z oddziału neurochirurgii i neurotraumatologii szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. - Taki neuropatyczny, przewlekły ból jest niepodatny na dotychczasowe leczenie farmakologiczne i inne metody operacyjne, nie daje się opanować nawet lekami narkotycznymi. Do tej pory nie mieliśmy jak tym pacjentom pomóc. Teraz mamy skuteczną metodę - właśnie neurostymulację.

Metoda ta działa zgodnie z teorią „bramkowania bólu".

- Ból, jaki jest przekazywany z zewnątrz do głowy, natrafia na taki szlaban w rdzeniu kręgowym - tłumaczy doktor. - I ten szlaban jest otwarty. A jeśli jest otwarty, to każdy ból z zewnątrz idzie do głowy. A taką neurostymulacją powodujemy, że szlaban się zamyka i ten ból, który idzie z zewnątrz (np. z nóg, kończyn górnych, twarzy) nie ma dojścia do głowy. I nie ma odczucia bólu. Ci pacjenci mogą normalnie funkcjonować. Niektórzy opisują, że czują się wręcz jak nowo narodzeni.

We wtorek (11 października) lekarze z neurochirurgii szpitala przy ul. Arkońskiej pochwalili się też nowym nabytkiem - urządzeniem do neuronawigacji. Kosztowało aż 1,4 mln zł.

- To genialne urządzenie, które pozwala nam na zlokalizowanie guza w odniesieniu do czaszki jeszcze przed jej otwarciem - chwalił sprzęt dr Leszek Herbowski. - Nawet małe guzy, wielkości centymetra, jesteśmy w stanie zlokalizować w głębi mózgu.

Czym się różni od poprzedniej neuronawigacji, która była już na tym bloku operacyjnym?

- Nie ma idealnej maszyny, która by celowała co do dziesiątej części milimetra w jakiś punkt. Zawsze jest margines błędu. Tutaj jest on prawie wyeliminowany - podkreśla prof. Jan Ślósarek, ordynator oddziału. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

Na zdjęciu: Dr Leszek Herbowski tłumaczył  dziennikarzom, jak działa nowa neuronawigacja, w którą wzbogacił się blok operacyjny oddziału neurochirurgii szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

tylko pytam...
Czy to prawda,że ból jest informacją iż coś złego dzieje się z naszym organizmem? "...neurostymulacją powodujemy, że szlaban się zamyka i ten ból, który idzie z zewnątrz (np. z nóg, kończyn górnych, twarzy) nie ma dojścia do głowy. I nie ma odczucia bólu." Polecam dziwną lekturę: http://www.igya.pl/przeglad-diet/ciekawostki-zywieniowe/585-ile-wody-i-soli-potrzebujesz.html Ja ją zastosowałem wbrew lekarzowi. Czuję się zdecydowanie lepiej.
2016-10-12 15:18:47
Pacjentka,
Dbajmy o dobrych Lekarzy we wszystkich dziedzinach... i szanujmy Ich !!
2016-10-12 01:15:11
Mariusz
Pozdrawiam Pana Slosarka i Narolewskiego. Uratowali mi małżonkę przed guzem mózgu. To juz ponad 10 lat temu dokonanie takiej operacji bez większych problemów po niej zakrawa na wysokie wyróżnienie dla zespołu neurochirurgów z Arkońskiej. Wielkie podziękowania.
2016-10-11 20:49:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie