niedziela, 21 października 2018.
Strona główna > Wiadomości > Giertych we wtorek wyśle zażalenie na areszt Gawłowskiego

Giertych we wtorek wyśle zażalenie na areszt Gawłowskiego (akt. 1)

Giertych we wtorek wyśle zażalenie na areszt Gawłowskiego
Data publikacji: 2018-04-17 15:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:38
Wywietleń: 939 323236

Zażalenie na decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla posła Stanisława Gawłowskiego zostało przesłane do szczecińskiego Sądu Okręgowego - poinformował we wtorek obrońca polityka Platformy mec. Roman Giertych.

Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zdecydował w niedzielę o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec sekretarza generalnego i posła PO Stanisława Gawłowskiego. O areszt dla posła wnioskowała Prokuratura Krajowa, która postawiła posłowi pięć zarzutów, w tym korupcyjne, i uznała, że zachodzi obawa matactwa ze strony Gawłowskiego.

Giertych ocenił w niedzielę, że decyzja sądu jest "zła" i zapowiedział złożenie zażalenia w tej sprawie. We wtorek - jak poinformował - zażalenie przesłał do szczecińskiego Sądu Okręgowego.

- W zażaleniu zostało ujętych pięć grup zarzutów: dotyczą odniesienia się sądu do kwestii wniosku o reasumpcję głosowania Sejmu w sprawie zatrzymania i tymczasowego aresztowania posła, a także "rzekomej obawy matactwa", "rzekomej obawy wysokiej kary" oraz "błędów formalnych i błędów merytorycznych" w uzasadnieniu - powiedział Giertych. Jak wyjaśnił, sąd uznał w niedzielę, że złożony przez posłów Platformy Obywatelskiej wniosek o reasumpcję (powtórzenie) czwartkowego głosowania Sejmu w sprawie zatrzymania i tymczasowego aresztowania Stanisława Gawłowskiego nie został prawidłowo przedłożony.

- Nie należy do kompetencji Sądu Rejonowego Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie ocena, czy wniosek 72 posłów został prawidłowo przedłożony, czy nie. Sędzia wyszła poza swoje kompetencje - powiedział Giertych.

(pap)

 

* * *

Wcześniejsza informacja:

Zażalenie na decyzję sądu o zastosowaniu aresztu wobec Stanisława Gawłowskiego wyślę jeszcze we wtorek - powiedział pełnomocnik posła PO Roman Giertych. Decyzja o trzymiesięcznym areszcie dla Gawłowskiego zapadła w niedzielę.

- Myślę, że w zażaleniu na decyzję sądu znajdzie się przede wszystkim zarzut dotyczący tego, że sąd uznał za uprawdopodobnione czyny zarzucone panu posłowi Gawłowskiemu. Z akt, które analizowałem przez dziewięć godzin, wynika, że te czyny są kompletnie nieuprawdopodobnione - powiedział we wtorek pełnomocnik Stanisława Gawłowskiego Roman Giertych. Zażalenie ma wysłać do Sądu Okręgowego w Szczecinie; jak poinformował, sam przebywa obecnie w Warszawie.

Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zdecydował w niedzielę o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec sekretarza generalnego i posła PO Stanisława Gawłowskiego. O areszt dla posła wnioskowała Prokuratura Krajowa, która postawiła posłowi pięć zarzutów, w tym korupcyjne, i uznała, że zachodzi obawa matactwa ze strony Gawłowskiego.

"W ocenie Sądu zebrane w sprawie dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez Stanisława G. zarzucanych mu przestępstw" – poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala. Według sądu tymczasowe aresztowanie posła PO to próba uniknięcia wpływania przez niego na toczące się śledztwo.

Poseł Platformy został zatrzymany w piątek; tego dnia usłyszał też w prokuraturze pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Dotyczą okresu, kiedy Gawłowski był wiceministrem ochrony środowiska w rządach PO-PSL. Miał wówczas przyjąć jako łapówkę co najmniej 175 tysięcy złotych w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tysięcy złotych. Zarzuty dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości co najmniej 200 tysięcy złotych, a także ujawnienia informacji niejawnej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

Główne, korupcyjne zarzuty, które usłyszał Gawłowski, związane są z prowadzonym od 2013 roku śledztwem w sprawie tzw. "afery melioracyjnej". Chodzi o nieprawidłowości przy realizacji co najmniej 105 inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych, prowadzonych przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

pif-paf
Giertycha osądzić-adwokat mafii
2018-04-19 21:09:42
PO-dsumowanie...!
Decyzja Prokuratury i Krajowej "byla i jest zla"... a wielomiesieczne "Machlojki i Kombinacje"... to byly Dobre ??
2018-04-17 23:44:15
Ewa wzywa 07
Giertych to już robi nie tylko za adwokata złodzieji ale i za ich ochroniarza.Żałosny koniu co mu owsa brakuje.
2018-04-17 23:39:00
drogi
- drogi i głupi ten obrońca PO_litycznych, przed złożeniem zażalenie napyskował na sąd.
2018-04-17 20:11:16
Viola
Koń, który mówi? Może by go do jakiegoś rezerwatu?
2018-04-17 19:27:45
czyt
nieuprawdopodobnione "- R.G. wyśle zażalenie bo 9 godz. czytał . a wyśle we wtorek -ŚLIMAK czy KOŃ WYSCIGOWY ?
2018-04-17 17:13:56
Koniowi ...
...nie spieszy się...Gawłosio zapuszkowany, ma wikt i opierunek, może czekać...
2018-04-17 16:19:18
zig zag
Womituję już tym Giertychem...kiedyś faszysta teraz wielki obrońca...demokracji.
2018-04-17 15:21:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Pokaz pierwszej pomocy na wodzie
Wodowanie pierwszego bezzałogowca
Powstaje Morskie Centrum Nauki
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy liczniki czasu światła sprawdzają się na szczecińskich skrzyżowaniach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy