poniedziałek, 11 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku

Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku

Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku
Data publikacji: 2019-10-15 19:33
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-17 09:58
Wywietleń: 1250 420625

W miejscu zasypanych trumien stanął głaz. Wkrótce na nim ma się pojawić tablica przypominająca o szczególnej przeszłości parku, który powstał na terenie jednego z dawnych dąbskich cmentarzy, dla pochówków zamkniętym blisko wiek temu.

Na skwerze im. Kazimierza Świetlińskiego w Szczecinie przeszłość przypomniała o sobie w dość dramatyczny sposób – pod koniec sierpnia, odsłaniając czeluść grobowca sprzed wieku. Zapadła się ziemia opodal plenerowej siłowni, ukazując znajdujące się tam metalowe trumny.

W latach 1816-1930 u zbiegu współczesnych ulic Puckiej i Goleniowskiej funkcjonował niewielki komunalny cmentarz. W latach 70. ub. wieku teren ów przekształcono w park. Uporządkowano, usuwając nagrobne pomniki, a szczątki pochowanych pozostawiając w ziemi.

– Ze względu na przeszłość miejsca nie było to znalezisko całkowicie zaskakujące, wymagające jednak specjalnego podejścia i reakcji – w interpelacji skierowanej do prezydenta Szczecina zwracała uwagę radna Edyta Łongiewska-Wijas. – Zarówno Rada Osiedla Dąbie, jak i wielu mieszkańców tej dzielnicy, jest zainteresowanych zabezpieczeniem doczesnych szczątków dawnych mieszkańców Dąbia, z należytym szacunkiem.

I tak się stało. Nie naruszono trumien. Odkryta w parku komora grobowa została – zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – zasypana. Natomiast na tym miejscu ustawiono głaz.

– W miejscu zasypanych trumien, w celu spełnienia duchowych potrzeb mieszkańców oraz upamiętniając cześć i godność zmarłych – jak wiceprezydent Anna Szotkowska odpowiedziała na interpelację radnej. – Głaz podkreślający miejsce lokalizacji grobu. Docelowo w tym miejscu lub na samym głazie zostanie zamieszczona tablica informująca o tym, że na terenie obecnego parku był cmentarz.

Taka forma upamiętnienia historii przeszłych pokoleń mieszkańców Dąbia zyskała akceptację także miejscowej rady osiedla.

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Park i skwer im. Kazimierza Świetlińskiego, u zbiegu ulic Puckiej i Goleniowskiej. W miejscu, w którym w sierpniu zapadła się ziemia, odsłaniając grobowiec z trumnami, został ustawiony pamiątkowy głaz.

Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku Głaz pamięci w miejscu grobowca sprzed wieku

Komentarze

@Eris
O czy Ty bredzisz? Większość starych kamienic, prawie cały układ ulic w Śródmieściu, Wały Chrobrego, dzielnica Pogodno z domkami jednorodzinnymi, browar szczeciński, cały system torów kolejowych wiodący przez miasto, to wszystko w Szczecinie stworzyli Niemcy.
2019-10-17 09:01:15
do Leopolis
Kto Cię edukował, pleban? Z taką głupotą dawno się nie spotkałam.
2019-10-16 18:02:40
Eris
Niemcy nie mają tu nic swojego to wszystko powstało dzięki naszej ciężkiej pracy,pracy naszych ojców.W 1945 to była kupą gruzu a nie Szczecin.Niemcy i ruscy rozkradli wszystko.
2019-10-16 13:27:28
Viola
Ech, ta poprawność polityczna części "elyt" jest porażającą głupotą.
2019-10-16 09:55:45
.
Tu masz wyjaśnienie: https://kresy.pl/wydarzenia/radny-po-ze-szczecina-honorujemy-niemcow-bo-szczecin-ma-dluzsza-historie-jako-miasto-niemieckie-niz-jako-polskie/
2019-10-16 07:08:06
Eris
Niemcy zrobili bardzo dużo dla Szczecina i szacunek im się należy
2019-10-15 21:58:21
Leopolis
Większość parków w Szczecinie była kiedyś cmentarzami.Czy jest sens upamiętniać hitlerowców?Moim zdaniem nie.
2019-10-15 21:22:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

kondolencje

Henryk Józwa

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie