czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Gorąca dyskusja na sesji. Radni o płacach nauczycieli

Gorąca dyskusja na sesji. Radni o płacach nauczycieli

Gorąca dyskusja na sesji. Radni o płacach nauczycieli
Data publikacji: 2019-04-23 18:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:38
Wywietleń: 1883 387283

Wtorkowa sesja Rady Miasta została zdominowana przez gorące i pełne emocji spory na tematy oświatowe.

Pierwszym punktem wtorkowej sesji Rady Miasta było stanowisko radnych PiS, by podwyżka pensji nauczycieli w Szczecinie została sfinansowana z budżetu miasta. Ta propozycja oraz kolejne pomysły związane ze szczecińska oświatą połączone z bardzo emocjonującą i gorącą dyskusją (a raczej słownymi przepychankami na temat co, który rząd zrobił, a co nie zrobił dla nauczycieli) zajęły radnym ponad cztery godziny obrad. Odpowiadając na propozycję PiS prezydent Szczecina Piotr Krzystek zaprezentował szczegółowe dane dotyczące finansowania oświaty w mieście.

- Nauczycielskie pensje to zadanie rządu a nie samorządu. Mimo to dokłada do wypłat 130 mln zł rocznie, bo oświatowa subwencja przekazywana z budżetu państwa nie wystarcza. Mówienie, że z budżetu miasta można sfinansować podwyżki dla nauczycieli, to mrzonka - stwierdził prezydent.

Według danych miasta od 2004 roku, czyli wprowadzenia nowego systemu finansowania samorządów, Szczecin, podobnie jak i inne jednostki samorządu terytorialnego coraz więcej dopłaca do oświaty.

- Gwałtowny wzrost nastąpił w latach 2017 i 2018. Źle zostały wyliczone również podwyżki dla nauczycieli oraz dwukrotnie wzrosły wydatki majątkowe związane z dostosowaniem szkół do wymogów reformy. Subwencja przekazywana przez rząd nie pokrywa w 100 procentach wydatków na działania w sferze oświaty. W Szczecinie zadania związane z tą sferą, to największa część całego budżetu miasta. Nakłady są równe sumie wydatków na sześć innych sfer budżetu - bezpieczeństwo, gospodarkę komunalną, komunikację publiczną, gospodarkę mieszkaniowe, kulturę oraz sport. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat dopłaty w Szczecinie wzrosły ze 159 mln zł do rekordowej kwoty 213,8 mln zł. Szacuje się, że w 2019 roku kwota ta będzie jeszcze wyższa - mówił Krzystek.

Dodatkowo podwyżka wynagrodzeń nauczycieli, wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w 2018 roku, nie miała pokrycia w subwencji oświatowej.

- To dodatkowe obciążenie. Szczecin na pokrycie ministerialnych podwyżek przeznaczył ponad 20 mln złotych - dodał Krzystek.

Prezydent odniósł się także do strajku nauczycieli.

- Jestem zdziwiony, że w negocjacjach w Centrum Dialogu Społecznego nie biorą udziały przedstawiciele samorządów. A przecież to samorząd jest pracodawcą dla nauczycieli. Pojawia się także kwestia czy strajkujący nauczyciele powinni otrzymać wynagrodzenie za czas, w którym nie wykonują swoich obowiązków służbowych. W Szczecinie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie będzie wypłacane. Ale środki, które miały zostać przekazane na wynagrodzenia pozostają w tzw. budżecie oświatowym. Najważniejsza jest realizacja programu przez dzieci. Dlatego zaproponujemy dyrektorom szczecińskich szkół zorganizowane zajęć dodatkowych, za które miasto zapłaci. Dzięki temu będą oni mogli zostać sklasyfikowani - zapewnił Krzystek.

W głosowaniu stanowisko radnych PiS nie zostało przyjęte. W odpowiedzi na ich propozycje radni Koalicji Obywatelskiej (proprezydenckiego klubu Bezpartyjni i Platformy Obywatelskiej) przygotowali dwa swoje stanowiska. Pierwsze z nich dotyczy sporu pomiędzy środowiskiem pracowników oświaty, reprezentowanym przez związki zawodowe, a rządem. Drugie - pomocy prawnej i ekonomicznej dla dyrektorów strajkujących szkół oraz placówek oświatowych. Oba stanowiska oraz projekt zmiany ubiegłorocznej uchwały dotyczącej dodatków dla nauczycieli (oraz zwrotu przez państwo do budżetu Szczecina 68 mln złotych - środków poniesionych przez miasto na reformę oświaty w mieście, z których mogłyby być sfinansowane podwyżki dodatków nauczycielskich) zostały przyjęte.

(dar)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: - Nauczycielskie pensje to zadanie rządu a nie samorządu. Mimo to dokłada do wypłat 130 mln zł rocznie - stwierdził prezydent Piotr Krzystek,

Komentarze

chwilkowski
Nauczyciel matematyki lub polskiego musi zarabiac wiecej niz wf czy plastyki. A pensje nauczyciela powinien ustalac dyrektor > w Warszawie wyzsza w Pcimiu nizsza. NO i budynek szkolny nie musi byc panstwowy czy samorzadawy co niestety jest socjalistyczna tradycja w post-pruskim Szczecinie.
2019-04-24 15:17:57
Nilek
Pan Krzystek sam sobie zaprzecza: raz mówi, że sprawa wynagrodzeń nauczycieli to sprawa rządu a raz, że to samorząd (a więc i on sam) jest pracodawcą dla nauczycieli - ale oczywiście jak KAŻDEGO PRACODAWCĘ nie dotyczą go pensje - śmieszne. Ciekawe ile by zabrakło do "mrzonki" gdyby pieniądze na budową stadionu i jego późniejsze utrzymanie przeznaczyć na podwyżki - może to jednak nie byłaby mrzonka? Może jakieś KONKRETNE WYLICZENIE PANIE PREZYDENCIE a nie tylko mrzonki ?
2019-04-24 13:37:35
płace
...katecheta zarabia 4 tyś - jak jest różnica między nauczycielem fizyki lub innego przedmiotu .... może PISdowaci to wyjaśnią .....
2019-04-24 13:24:10
Uzupelnienie do...O
I ta PO-nad PO-lowa... to jak zwykle bez-Radni !!
2019-04-24 11:21:39
O
Musi to być dobrze płatny zawód, bo ponad połowa radnych to nauczyciele, ich rodziny to nauczyciele. Tak mówili radni na sesji.
2019-04-24 07:24:57
szczecinianin
Żadna inwestycja w Szczecinie w ostatnich latach prowadzona przez miasto nie jest zrobiona dobrze i w terminie. A ci zajmują się polityką zamiast miastem i mieszkańcami. Do roboty nieudolni
2019-04-24 06:52:43
A za dni PrO-testow... Nauczy-cie-liii
Gdy Nie pracowali i rowniez PO Miescie Se Spacerowali... niech zaplaca te Zwiazki Zawodowe - ktore Im te PrO-testy Zorganizowaly !! Natomiac Ci Pedagodzy i Wolontariusze... ktorzy przyczynili sie: ze Matury i inne Egzaminy Mlodziezy sie odbyly powinni dostac Extra Premie za to - ze staneli na Wysokosci Swego Pedagogicznego Zadania w stosunku do Egzaminowanej w tym okresie Mlodziezy !!!
2019-04-24 00:08:05
Temida
dziwie sie osobom z wyksztalcenia prawnikow z dyplomem Uniwersytetu szczecinskiego ze TAK sobie komplikuja zycie i prace zajmujac sie wyplata pensji dla grona pedagogicznego. Swiat to uregulowal tak: kazdy Obywatel danego kraju w ktorym mieszka placi podatek od "nieruchomosci" czyli: tereny, domy, mieszkania - jeden raz w roku i ta kwota jest rozdysponowywana na oswiate w danym regionie administracyjnym - a tu U nas w Szczecinie musza byc wazni lub nie-wazni aby nerwy psuc i Oswiacie i uczniom!! czy to jest POWAZNE Panie Prezydencie i Radni Miasta Szczecin!!!!
2019-04-23 19:40:11

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie