poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Hejt na Krzystka. Groźby to przestępstwo!

Hejt na Krzystka. Groźby to przestępstwo!

Hejt na Krzystka. Groźby to przestępstwo!
Data publikacji: 2019-01-16 15:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:30
Wywietleń: 2581 371847

Cieszył się z tego, co się stało w Gdańsku i chciał, by to samo wydarzyło się w Szczecinie. Wpis, który można zinterpretować jako nawoływanie do popełnienia zbrodni przeciwko Piotrowi Krzystkowi, pojawił się w poniedziałek. Autorowi grożą teraz nawet 3 lata więzienia.

Mężczyzna został już zatrzymany - szczeciński Urząd Miasta zgłosił sprawę na policję chwilę po tym, jak wpis pojawił się na Facebooku. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód.

Obecnie, ze względu na stan zdrowia, podejrzany o dokonanie wpisu przebywa w szpitalu. Jak tylko lekarze wydadzą na to zgodę, prokurator natychmiast go przesłucha i (najprawdopodobniej) przedstawi mu zarzuty. W grę wchodzi art. 255 kodeksu karnego: „Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni". Wtedy też podejmie decyzję o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego, np. aresztu tymczasowego.

Wpis m.in. o treści „Szczecin zazdrości Gdańskowi" pojawił się na portalu społecznościowym w poniedziałek, 14 stycznia. Przypomnijmy, że tego dnia zmarł w szpitalu prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz - po niedzielnym ataku nożownika. Z treści zamieszczonego komentarza wynikało, że szczecinianin „Ma nadzieję, że Krzystka spotka to samo".

Oprócz nawoływania do zbrodni na szkodę prezydenta Szczecina, zatrzymany odpowie za popełnienie kolejnych przestępstw - wypowiadania tzw. gróźb karalnych wobec dwóch innych osób (w tym wypadku nie pełniących funkcji publicznych).

Internetowy hejt na prezydenta Krzystka, nie jest pierwszym tego typu zachowaniem w tym tygodniu. Podobne groźby otrzymali też prezydenci m.in. Warszawy, Poznania i Olsztyna. W całej Polsce zatrzymywani są przez policję kolejni hejterzy publicznie nawołujący do popełniania przestępstw, w tym tych najcięższych, czyli zabójstw.

Jak się dowiedzieliśmy w szczecińskim Urzędzie Miasta, poniedziałkowy wpis na Facebooku nie był pierwszym przejawem nienawiści wobec Piotra Krzystka. W przeszłości już się pojawiały podobne sytuacje.

Leszek Wójcik

Fot. Sylwia Dudek

 

Komentarze

@Kitt
twój komentarz to przykład mowy nienawiści i mam nadzieję że prokurator zajmie się twoją homofobiczną wypowiedzią.
2019-01-17 11:36:50
Kitt
Połowa wpisów tu pochodzi od pisowskich cieniasów i ciot jęczących o stadion.
2019-01-17 10:29:26
Jarun
Nastała teraz taka moda, że prezydent każdego miasta ogłasza, że jego też spotyka hejt i mowa nienawiści i groźby w rodzaju: oj ty-ty łobuzie. Należy odróżnić życzenie śmierci i złorzeczenie od groźby zabicia. Panie prokuratorze, czytaj pan ze zrozumieniem ! Życzenie śmierci jest nieetyczne, podobnie jak kochanka, ale niekaralne.
2019-01-17 08:46:46
2019-01-16 18:25:00 Wybudujcie sobie sami
Wybudujcie sobie sam stadion, jeżeli potrzebujecie. Co za czasy : uzależnionym wybuduj kościół, kibolom wybuduj stadion; Chcesz coś mieć to wybuduj za swoje pieniądze.
2019-01-17 02:54:35
Pamietam gdy kiedys próbowałem zgłosić
groźby to zostałem pouczony że groźba musi być uprawdopodobniona (musi być miejsce, czas, sposób) - no i tyle - osoba która mi groziła że mnie załatwi nie uwiarygodniła groźby stosownymi okolicznościami a wiec to nie była groźba. Dziwię się że ktoś nawet myśli o grożeniu Krzystkowi - postać to bezbarwna, praktycznie niekontrowersyjna z punktu widzenia toczącej sie walki plemion, polityk wyznający zasadę "tisze jediesz, dalsze budiesz"...
2019-01-16 23:52:51
mieszkaniec
panie prezydencie i urzędnicy u.m. należy w końcu zająć się brudem i krzywymi chodnikami w mieście, z takim samym zapałem jak łapaniem hejterów.
2019-01-16 23:02:52
wnioski
Ale jest szansa, że ludzie się opamiętają i zanim coś napiszą w mediach społecznościowych dwa razy się zastanowią i ewentualnie napiją szklanki zimnej wody.
2019-01-16 18:45:41
krotko
panie prezydencie wybuduj stadion pogoni ito bedzie ci zpisane na wieki
2019-01-16 18:25:00
obserwator
Ludzie opamiętajcie się!!!! W moim przekonaniu Straż Miejska powinna dostać nowe uprawinienia i chronic z urzędu prezydentów miast na imprezach masowych lub na spotkaniach otwartych z mieszkańcami w tlumie. Dyskretna ochrona , w ubraniach cywilnych . Teraz takie czasy są niestety , tyle nienawiści i hejtu . O naśladowców widać nietrudno w naszym chorym społeczeństwie.
2019-01-16 17:42:53
Jakób
I znowu tak jak w przypadku Koszalina - mądry Polak po szkodzie. Tylko że te szkody są bardzo bolesne.
2019-01-16 17:16:06