środa, 20 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ho, ho, ho, ale tramwaj!

Ho, ho, ho, ale tramwaj! [FILM]

Ho, ho, ho, ale tramwaj!
Data publikacji: 2017-12-22 06:55
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:59
Wywietleń: 1182 306301

Tego niezwykłego pojazdu trudno nie zauważyć na ulicach w każdy piątek grudnia. Skrzypi, trzęsie, wrażeń potrafi dostarczyć tak najmłodszym, jak i już dorosłym. To już drugi rok, jak przystrojony w czapkę św. Mikołaja wyjeżdża na szczecińskie tory. I dziś kolejna okazja, by wybrać się w podróż po mieście zabytkowym wagonem rozświetlonym lampkami. Kurs nim nic nie kosztuje, nie licząc wysiłku niezbędnego, by wspiąć się po stromych stopniach do jego wnętrza. 

Zabytkowy tramwaj typu N (nr boczny 167), rocznik 1954, wyprodukowany w chorzowskim Konstalu, pieszczotliwe nazywany przez motorowego Romana Mirka "Perełką", ruszy w piątek (22 grudnia) ponownie w trasę – jak zwykle – o godz. 15.50 z przystanku przy ul. Dworcowej między gmachami Poczty Polskiej i starej drukarni przy ul. Św. Ducha.

Tramwaj – przypomnijmy – będzie kursował do godz. 20, pokonując za każdym razem pętlę szlakiem: Brama Portowa – pl. Tadeusza Kościuszki – al. Bohaterów Warszawy – ul. Wawrzyniaka – al. Wojska Polskiego – pl. Szarych Szeregów – pl. Grunwaldzki – pl. Rodła – ul. Jana Matejki – pl. Żołnierza Polskiego – Brama Portowa – ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego – Dworcowa.

Cały przejazd zajmuje około 40 minut. Kolejne odjazdy z ulicy Dworcowej zaplanowane są o godzinach: 16:40; 17:30; 18:20; 19:10. Rozświetlony pojazd z rozbrzmiewającymi w jego środku piosenkami pojawi się w tym roku po raz ostatni 29 grudnia.

Bez elektronicznych gadżetów, pulpitów, automatycznie otwieranych drzwi, bez klimatyzacji, niskich podłóg, platform dla niepełnosprawnych i i siedzeń wyściełanych materiałem. Za to ze szczękiem obracanej przez motorniczego korby, charakterystycznym kliknięciem podczas hamowania, skrzywieniem, kołysaniem i szarpaniem na boki podczas jazdy, ręcznie zamykanymi drzwiami i cały w drewnie od podłogi po wykładane listwami siedziska.  Dla jednych to wspomnienie lat dzieciństwa i młodości. Dla najmłodszych jest na pewno atrakcją jak czarno-biały telewizor bez pilota czy opowieści o rzeczywistości bez komputerów, laptopów, tabletów, iphonów czy smartfonów.

Przejazd świątecznym tramwajem jest nieodpłatny, a każdy pasażer dostaje do ręki okolicznościowy bilet pamiątkowy. Załoga składu dla każdego z najmłodszych podróżnych też za każdym razem dba o symboliczne upominki-niespodzianki. Zapewne i tym razem ich nie zabraknie. ©℗

(MIR)

Zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK

Ho, ho, ho, ale tramwaj! Ho, ho, ho, ale tramwaj! Ho, ho, ho, ale tramwaj!

Komentarze

Coś miłego w końcu na tym portalu
A jednak idąc przez jarmark usłyszałem rozmowę dwóch policjantów. Planowali wskoczyć na tył wagonu i niepostrzeżenie zabrać prezent, który znajdował się na dachu. Co na to Komendant? Co na to Mikołaj?
2017-12-22 08:46:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie