piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Identyfikują ofiary, spierają się

Identyfikują ofiary, spierają się

Identyfikują ofiary, spierają się
Data publikacji: 2017-04-20 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:13
Wywietleń: 564 243339

W tle zaplanowanego na piątek ogłoszenia nazwisk kolejnych zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego trwa spór pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Instytut zarzuca medykom nieuprawnione informowanie o tożsamości ofiar. PUM odpowiada, że nic takiego nigdy nie miało miejsca - i żąda od IPN-u wycofania komunikatu.

Na stronie Instytutu przeczytamy: "Informacje podawane przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów, działającą przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie na swoim profilu w mediach społecznościowych, dotyczące zidentyfikowanych ofiar, mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wykonuje badania genetyczne na zlecenie prokuratorów IPN i nie jest uprawniony do publicznego przekazywania informacji wchodzących w zakres toczącego się postępowania karnego".

PUM, na swojej stronie, prostuje: "Nigdzie na profilu społecznościowym PBGOT nie umieszczono informacji mogących chociażby w pośredni sposób wskazywać na tożsamość identyfikowanych osób. W ostatnim okresie jedyne informacje związane z ofiarami zbrodni komunistycznych i stalinowskich, jakie zostały opublikowane na profilu, stanowiły odnośnik do materiałów prasowych podmiotów zewnętrznych (...) Już tylko na marginesie należy wskazać, iż także w tych artykułach nie wskazano informacji pozwalających na zidentyfikowanie osób (...) PUM, zachowując wymaganą staranność, nigdy nie podawał do publicznej wiadomości informacji objętych prowadzonymi postępowaniami karnymi".

Szczecińska uczelnia uważa, że IPN naruszył jej "dobra osobiste". Domaga się usunięcia komunikatu IPN-u.

To nie pierwsza tego rodzaju sytuacja. Wcześniej Krzysztof Szwagrzyk złożył dymisję z funkcji wiceprezesa IPN-u z powodu konfliktu z PUM. Ostatecznie wycofał się z tej decyzji.

©℗

(as)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: PUM uważa, że IPN naruszył "dobra osobiste" uczelni.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy