poniedziałek, 20 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Instalacja z dobrą perspektywą

Instalacja z dobrą perspektywą

Instalacja z dobrą perspektywą
Data publikacji: 2019-02-22 16:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:09
Wywietleń: 752 377151

To ważny, historyczny moment w długiej, bo już ponad 70-letniej historii Elektrociepłowni Pomorzany. W piątek, 22 lutego, uroczyście oddano do użytku „Instalację katalitycznego odazotowania spalin”. Za tą trochę tajemniczą nazwą dla przeciętnego Kowalskiego, kryje się bardzo potrzebna miastu i jego mieszkańcom inwestycja, która nie tylko daje nowy impuls rozwojowy elektrociepłowni, ale zapewnia Szczecinowi bezpieczne ogrzewanie do ok. 2040 roku. Zapewnia także zdecydowaną poprawę jakości powietrza w mieście i regionie.

Kilka lat temu nad „ Pomorzanami” zawisła groźba wyłączenia z eksploatacji „ ze względu na niespełnianie norm”, dotyczących głównie ochrony środowiska. Gdyby te normy nie zostały spełnione elektociepłownia zostałaby zamknięta w... 2019 roku. Ta ponura wizja mogłaby spowodować sporo perturbacji w życiu miasta, łącznie z brakiem na jej dużym obszarze ciepłej wody i ogrzewania.

Dlatego w październiku 2015 roku zadecydowano o niezbędnych inwestycjach, zapewniających spełnienie wspomnianych norm, w tym dwóch podstawowych filarach -  instalacji redukujących emisję związków azotu i siarki do atmosfery. Jednym z efektów oddanej do użytku „Instalacji katalistycznego odazotowania spalin” jest redukcja tlenków azotu o minimum 80 proc. A to oznacza, że będziemy w Szczecinie oddychać mniej zanieczyszczonym powietrzem. Można powiedzieć, że przybył nam kolejny sprzymierzeniec w walce ze smogiem.

Na tej instalacji projekt, którego celem jest całościowa modernizacja elektrociepłowni się nie kończy. Kontynuowane będą kolejne zadania, w których realizację zaangażowana jest spora część załogi, firmy zewnętrzne, Zespół Elektrowni Dolna Odra, w skład której wchodzą „Pomorzany”, Polska Grupa Energetyczna itp.

W uroczystości uruchomienia instalacji i „przecięcia wstęgi” wzięli udział wszyscy, którzy przyczynili się do jej realizacji, w tym wojewoda Tomasz Hinc i doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy prof. Marek Rymsza.

(mos)

Fot. Marek Osajda

 

 

 

Instalacja z dobrą perspektywą

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie