poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych

Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych

Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych
Data publikacji: 2017-03-19 20:16
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:59
Wywietleń: 6977 225372

Skromny krąg firm zainteresowanych przebudową odcinka ul. Jagiellońskiej w Szczecinie - jej odcinka od pl. Ludwika Zamenhofa do al. Wojska Polskiego. W przetargu na wykonanie robót, ogłoszonym przez Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, w którym termin składania ofert był aż pięciokrotnie zmieniany, ostatecznie swoje oferty złożyły tylko dwie spółki i to obie z cenami znacznie przekraczającymi założony na ten cel pułap wydatków.

W miniony piątek nastąpiło otwarcie ofert na roboty budowlane. Eurovia Polska S.A skalkulowała swoje usługi na 5 998 815,94 zł brutto, proponując przy tym 72-miesięczny okres rękojmi i karę umowną w wysokości 0,7 proc. sumy za każdy dzień opóźnienia. Natomiast Elbud Sp. c. Jarosław Sajewicz, Elżbieta Tomasiak w swojej ofercie podała kwotę 6 054 646,87 zł brutto, przy zobowiązaniu się do udzielenia rękojmi na 60 miesięcy i ewentualnie zapłaty kary umownej w wysokości 0,3 proc. wartości zlecenia za każdy dzień opóźnienia w stosunku do ustalonego terminu wykonania zadania.

Obie zaproponowane przez oferentów kwoty przewyższają po kilkaset tysięcy kwotę, jaką ZDiTM postanowił przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia. ZDiTM zamierza przeznaczyć na tę inwestycję 5 202 177 zł 37 gr, a zakładany termin jej realizacji wyznaczył na 4 miesiące od daty przekazania placu budowy. 

- Trwa analiza możliwości finansowych jednostki - poinformowała Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM. 

Zakres przedsięwzięcia obejmuje przebudowę jezdni, chodników, wykonanie elementów małej architektury, w tym fontanny na placu Zamenhofa (zamiast rozebranej w zeszłym roku Frygi), przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i wodociągowej, budowę oświetlenia oraz usunięcie tzw. kolizji z istniejącą infrastrukturą. W ulicy Jagiellońskiej mają być: nowa konstrukcja jezdni z kostki kamiennej, nowe chodniki z dużych płyt granitowych. Po przebudowie ma być wprowadzona tam strefa z dopuszczalną prędkością jazdy do 30 km/h i możliwością przekraczania jezdni przez pieszych w dowolnym miejscu. Przebudowana zostanie jezdnia w rejonie skrzyżowań oraz w rejonie „sugerowanych” przejść dla pieszych. 

Miejsca do parkowania zaprojektowane zostały po jednej stronie jezdni, jako zatoki postojowe do parkowania prostopadłego, a z drugiej strony do parkowania równoległego. W miejscach narażonych na nieprzepisowe parkowanie mają pojawić się słupki zabezpieczające.

Przez pl. Zamenhofa jezdnia zostanie poprowadzona łukowo, okalając obszerny deptak jako przedłużenie tego od strony ul. ks. Bogusława X. W obrębie nowego deptaka pojawią się miejsca do rekreacji – ławki i donice z zielenią, ustawione eliptycznie wokół niewielkiej fontanny w postaci podziemnej betonowej niecki przykrytej płytami kamiennymi (nawierzchnia). Efekt wizualny pierwszego obrazu wodnego tworzyć ma centralnie umieszczona dysza wieloobrazowa z bijącą wodą na wysokość do 3 m. Z podświetleniem w postaci 4 reflektorów ze światłem ledowym. Dodatkowo zamontowane zostaną 24 dysze strumieniowe bijące wodą na wysokość do 1,5 m, umieszczone na planie koła, doświetlane 24 reflektorami ze światłem ledowym.

Przyszły wykonawca, o ile taki zostanie wybrany, wykona inwestycję na podstawie gotowego już do realizacji projektu, łącznie z tymczasową organizacją ruchu na czas przebudowy. Dokumentację na zlecenie ZDiTM sporządziła Pracownia Projektowa Maciej Sochanowski. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Ulica Jagiellońska od pl. Ludwika Zamenhofa do al. Wojska Polskiego w oczekiwaniu na przebudowę. 

Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych Jagiellońska. Do przebudowy krótka ławka chętnych

Komentarze

JaKto
...te 87 groszy dowodzi ooooo..oo i o wielkiej uczciwości kontraktowo-przetargowej-Aleja Kwiatowa to 10 ooo ooo kosztowała
2017-03-20 12:33:55
Radny
72 miesiące na przebudowę 300 metrów-??? to chyba jakiś żart,kpina i z miejsca dyskredytuje takiego wykonawcę.
2017-03-20 12:06:02
Iko
Po co ta przebudowa? To będzie kolejna fryga.
2017-03-20 07:36:35
many
A po co przebudowywać ławkę chętnych? Ja tam uważam że ona wcale nie jest taka krótka. Jak dla mnie - wystarczy. Przebudowywujcie sobie inne rzeczy, np. Jagiellońską, a nie czepili się tej biednej ławki chętnych. Ona i tak już cała poryta kozikami i dwie śruby od niej odpadły, ale da jeszcze radę i obstoi za stawkę dukatową...
2017-03-20 07:22:32
co to ma być
Kolumba, Krasińskiego, Żołnierska, uliczki Pogodna całe w przedwojennym bruku z zapadlinami, a tutaj wyrzuca się pieniądze w błoto - kto na to pozwala?!?
2017-03-20 06:58:37
nx
@Rob - racja, jeszcze weselej będzie, gdy zakapturzony buc z patelniami na uszach i mordą w smarkfonie wlezie przed autobus
2017-03-20 06:40:05
Wycena
Kwota kilku milionów i końcówka wyceny na 87 groszy :))))
2017-03-20 01:20:13
Do Rob..
Pamiętaj, że kierowcy wysiadający z samochodów stają się pieszymi i nie mają prawa przechodzić na drugą stronę jezdni inaczej, jak po przejściu.
2017-03-19 22:41:10
dla kogo przetergi
Nie chodzi o to, że nie ma zainteresowanych przebudowa tej ulicy...diabeł tkwi w szczegółach. Wymagania stawiane przy takich inwestycjach praktycznie dyskwalifikują konkurencję (min. wymóg udokumentownaia wykonanych zleceń na kwoty kilkuset tysięcy i itp.) skutecznie wykluczają mniejsze, ale często solidne firmy. Zostają te, które łapie wszystkie zlecenia w mieście i windują ceny. Eurovia, Elbud, Ciroko... wszystkie miejskie inwestycje kręcą się w wąskim gronie
2017-03-19 22:22:37
Krótka ławka
Ławka krótka, bo nikt nie chce być kojarzony z tak niemądrym pomysłem "przebudowy". Reputacja to jednak ważna rzecz w biznesie.
2017-03-19 21:29:04
Rob
30km/h i piesi chodzą gdzie chcą? Na podstawie jakich przepisów PRD
2017-03-19 21:14:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Ryszard Pietrzak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy