sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Jedyny taki pojazd

Jedyny taki pojazd

Jedyny taki pojazd
Data publikacji: 2016-08-17 20:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:12
Wywietleń: 697 148908

Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie dostanie nowy sprzęt - wóz specjalistyczny z nowoczesnym zapleczem technicznym. Będzie to jedyny taki pojazd w całym województwie.

- Pod koniec marca w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbył się nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym, otrzymując 90,63% punktów OSP Wołczkowo zajęło pierwsze miejsce w konkursie  - opowiada Joanna Szumer z Sekcji. - Dotacja unijna to ponad 409 tysięcy złotych na zakup nowoczesnego wozu pożarniczego z systemem radiokomunikacji, w ten sposób staliśmy się beneficjentem dotacji unijnej. Na zakup specjalistycznego wozu Gmina Dobra w swoim budżecie zabezpieczyła kwotę 97 000 zł., co w całości pokrywa potrzebny wkład własny.  Sprzęt dostaniemy w styczniu. Takiego pojazdu jeszcze w naszym województwie nie było. Tak naprawdę jest to mobilne centrum zarządzania.

Wóz przyda się przy wydarzeniach takich jak m.in. katastrofy budowlane, wybuch gazu, duże pożary, wypadki drogowe, osuwiska, zaginięcia - zwłaszcza dzieci i osób starszych - w terenach leśnych, koordynowanie działań poszukiwawczo-ratownizych z wykorzystaniem systemu radiokomuinacji czy GPS.

- Pojazd będzie także przystosowany do przewożenia zwierząt służbowych wykorzystywanych do poszukiwań - dodaje Joanna Szumer. - W tym momencie jesteśmy jedyną w województwie Sekcją Poszukiwawczo-Ratowniczą, która pracuje z psami z certyfikowanymi do pracy terenowej i gruzowiskowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W OSP Wołczkowo obecnie służy 50 strażaków, w tym 25 z nich pracuje w Sekcji Poszukiwawczej z psami.

Sekcja wykorzystuje do poszukiwań m.in. labradory, wyżły, owczarki. W ubiegłym roku brała udział w siedemnastu akcjach. Udało się odnaleźć 12 osób żywych. Trafiono na 2 osoby martwe. Los trzech zaginionych pozostaje nieznany.©℗

(as)

fot. Sebastian KOMOROWSKI

Na terenie województwa zachodniopomorskiego będzie operował pojazd, którym jeżdżą m.in. ratownicy z Łodzi.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie