piątek, 16 listopada 2018.
Strona główna > Wiadomości > Jest lek na „psią grypę" – policjanci wracają z L4

Jest lek na „psią grypę" – policjanci wracają z L4

Jest lek na „psią grypę" – policjanci wracają z L4
Data publikacji: 2018-11-09 15:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-11 09:59
Wywietleń: 803 360406

Jest lek na „psią grypę": realizacja postulatów protestujących policjantów. W czwartek (8 listopada) przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych podpisali z MSWiA porozumienie. Dzięki temu, tego samego dnia zakończyła się trwająca od lipca akcja protestacyjna.

– Bardzo się cieszę – nie krył radości Marian Boguszyński, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa zachodniopomorskiego. – Wszyscy się cieszymy. To sukces. Trochę za długo to trwało, ale najważniejsze, że zrobiliśmy krok do przodu.

Zdaniem Boguszyńskiego, dzięki zawartemu w czwartek porozumieniu, zawód policjanta zyska na rynku pracy. A funkcjonariusze będą mogli godnie żyć.

Wpływ na to mieć będzie przede wszystkim podwyżka płac. W ramach umowy podpisanej przez ministra Joachima Brudzińskiego 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę 655 zł (brutto). Kolejny wzrost wynagrodzeń, o 500 zł, nastąpi 1 stycznia 2020 r. Poza tym MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończenia 55 roku życia przy przechodzeniu na emeryturę – od 1 lipca 2019 r. jedynym kryterium będzie odbycie, co najmniej, 25 lat służby. Funkcjonariusze nabędą też prawo do pełnopłatnych nadgodzin, również od 1 lipca 2019 r.

Przypomnijmy, że policjanci protestują już od ponad czterech miesięcy. Rozpoczęli od rezygnacji z wypisywania mandatów, potem zorganizowali w Warszawie marsz, w końcu zaczęli masowo brać zwolnienia lekarskie – chorując na, jak sami to nazywali, „psią grypę".

W ubiegłym tygodniu w całym kraju na L4 było ponad 30 tys. funkcjonariuszy. W Zachodniopomorskiem na zwolnieniu lekarskim przebywał co trzeci policjant. W Szczecinie zachorowało 25 proc. zatrudnionych.

W niektórych jednostkach do pracy przychodziła tylko kadra kierownicza. Wydawało się, że zabraknie policjantów do ochrony uroczystości związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Na szczęście, praktycznie w ostatniej chwili, MSWiA zaczęło rozmawiać ze związkowcami. Dzięki osiągniętemu porozumieniu, protest policjantów został wygaszony. Jak się dowiedzieliśmy, w ciągu najbliższych dni chorujący wrócą ze zwolnień do pracy.

Leszek Wójcik

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Przykre i obrzydliwe
Ciekawe jest to, że niepełnosprawne dzieci i ich matki, posłom z PiSu śmierdziały, wyrażali się o nich z pogardą, były obrażane i nie było dla nich pieniędzy w budżecie. A dla oszustów wyłudzających zwolnienia lekarskie pieniądze się znalazły. Obrzydliwe.
2018-11-11 09:57:28
Miejcie pretensje po policjantów
Nazwę "psia grypa" wymyślili sami policjanci. Do nich miejcie pretensje, że się nazywają psami. Dziennikarze to tylko cytują.
2018-11-10 15:10:53
@Do..poniższego...
Jak każdy PiSdzielczy parafianin,ty lepiej znasz cudze życiorysy.Nazywanie ludzi "psami" to juz u was norma...
2018-11-10 11:28:24
Smutne
Jak ma się czuć uczciwy obywatel, wiedząc, że stróżami prawa w Polsce są zwykli symulanci i oszuści? Nie dość, że symulowali chorobę, to jeszcze okradli podatników i zajęli miejsce w kolejkach do lekarza, w których często stoją ludzie naprawdę potrzebujący pomocy. I dostali za to podwyżki.
2018-11-10 10:38:17
Do... po-nizszego Sromotnika
Komu jak Komu, ale Tobie na pewno Nie dali w kosc... tylko ewentualnie Dobra Kosc do po-obgryzania i w Barze Milicyjnym !!
2018-11-10 00:27:55
A gdzie chca dalej pracowac... po 45 czy 50 - tce ?
I ciekawe jak dluuugie... bedzie L5 jak Ci co pracuja i mieszkaja w pobilu "Odry" zachoruja i na ta "Wodno-Podwodna Chorobe" ? A dlaczego Ciezka i Niebezpieczna praca w Stoczni w pewnych Zawodach ma obowiazywac az do... 65 roku zycia ??/!!
2018-11-10 00:20:56
Fu
Oszustwo i symulowanie choroby, jako "forma" protestu... To dość kiepska historia w przypadku stróżów prawa. Szacunek minus dziesięć.
2018-11-09 22:43:01
wax
na 10 odchodzących na emeryturę policjantów przyjmowanych jest 2 nowych. po kilku miesiącach jeden odchodzi bo ma dość pracy w takich warunkach. ilu zostaje? to są niestety fakty a nie czarna propaganda. zaniedbując policję zaniedbujecie własna bezpieczeństwo. wyobraźcie sobie, że kiedyś będziecie potrzebowali pomocy i na wezwanie nikt nie przyjedzie. bo nie będzie miał kto....
2018-11-09 19:00:02
SromotnikBezwstydny
A cóż to za knajacji język wobec policjantów-l u d z i ? Nie raz mi dali w kość, ale ich "psami" nie nazywałem... Ich służba jest naprawdę ciężka i niewdzięczna, szczególnie gdy pałkami muszą rozpędzać kiboli lub innych nazionrowców.
2018-11-09 17:18:33
Robert
czyt. ze zrozumieniem "funkcjonariusze podlegli do MSWiA" czyli SG PSP Policja
2018-11-09 16:26:53
Dobrze wynagradzany policjant
Będzie bardziej życzliwy i pobłażliwy wobec obywateli. To źle wynagradzani policjanci się bardziej czepiają, wyżywają, pokazują ile mają władzy.
2018-11-09 16:25:06
posterunkowy
Akurat...wyleczyli się z tzw. "psiej grypy" a za chwilę dopadnie ich "wścieklizna" i zacznie się obowiązkowe (!) nękanie Obywateli za bele co; bo w końcu straty należy odrobić !! To podpisane porozumienie to...nieporozumienie ; wie o tym każdy który je przeczytał. Typowa ustawka na potrzeby Policji vs MSWiA ...a co z innymi formacjami - Straż Pożarna , Straż Graniczna (!) ...i podwyżki dostali "przy okazji" funkcjonariusze SOP(dawny BOR)- którzy NIE protestowali! Paranoja negocjacji !!
2018-11-09 15:22:13